Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS hastası arkadaşımın bir bacağı aşırı bükük. Bunun için neler tavsiye edersiniz?

Kalem

Emektar Üye
Konular
108
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, bir arkadaşım MS hastası. Kendisi şehir dışında yaşıyordu. Fakat şu an İstanbul'da. Büyük ihtimalle buraya yerleşecek.
Hastalığı ileri boyutta. İki bacakta da kasılma var. Bir bacağı aşırı bükük. Hiçbir şekilde açılmıyor. Namazda oturur gibi içe doğru sert bir şekilde bükük vaziyette duruyor. Diğeri de dümdüz duruyor. Denge kaybı da fazla. Dolayısıyla oturamıyor bile. Sıkıntımız bu konuda büyük. Sanırım hareketsizlikten bir kireçlenme de olabilir bilemiorum...
Bunun için gidebileceği Fizik tedavi merkezi vs var mı? neler yapabiliriz? Bu konuda düşüncelerinizi, varsa tecrübe ve önerilerinizi yazarsanız memnun olurum.
MS hastalığı ile ilgili derneklerle irtibatlı bir merkez vs? ( Bu cümle arkadaşımın kendi anlatımı)
Sağlık giderlerini yeşil kartla sağlıyor.

Bacagının bu şekilde olması bakımını güçleştiriyor. Ayağa kalkmada ve özbakımında güçlükler de çekiyoruz. Şimdilik buna yogunlaştık. Pratik diğer konularda zaten siteyi karıştırıyorum...

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

MS hastası olan tüm dostlarımıza öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum..
Türkiye MS Derneği'nin katkıları ile oluşturulan Genç MS sitesinden MS hastalığı hakkında en detaylı bilgileri alabilirsiniz.
Dilerseniz doktorlarımız ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.
Tekrardan geçmiş olsun arkadaşlar..

Ms li sağlık görevlisi olarak arkadaşınıza geçmiş olsun dilekerimi iletin. Ms lilerin sorunlarından biride Klonus yani kasılmalar.Bu kasılmaları bazı ilaç (Sirdalud MR) ve FTR (bacak germe hareketleri) ile düzeltebiliyorlar. En iyisi Nöroloji ve FTR doktoruna muayene olması daha uygun olur. Kasılmalarına göre ilaç ve FTR ye başlarlar.Hareketsizlikten dolayı kasları kısalmış olabilir.Allah şifa versin...

Teşekkür ederim arkadaşlar...
Anestezi, arkadaşıma doktoru FTR önermiş. İlaçları var ve kullanıyor. Şimdi acil olaraak özzel fizik tedavi merkezi arıyoruz. Şirinevler'deki hastaneden olumlu izlenimler okumadık. O yüzden orayı düşünmüyoruz. Devlet hastanesi bunyesinde hem hasta hem de refakatçi açısından zorluklar olacagını düşünüğyoruz. Ayrıca verimlilik açısından da kuşkularımız var. Pek deneyimimiz olmadıgı için haliyle olumsuz duyumlar alınca vazgeçtik. Aksi düşüncede olup önerisi olan olursa yani devlet hastaneleri bunyesinde yapabileceğimizz faydalı bişi olup da bilen varsa ve paylaşırsa memnun oluruz. Fakat anladıgım kadarıyla fizik tedavi anlamaında devlet hastaneleri yetersiz.. hem aşırı yogun hem de çok az fizik tedavi goruluyormuş galiba...
O yüzden özel yer arıyoruz. arkadaşımın durumu hem agır hem acil... donanımlı ve ilgili bir yer arıyoruz.
Araştırmalarımız suruyor. Ama tekrar ediyorum fizik tedavi merkezleri konusunda hiçbir bilgimi zyok, gordugumuz duydugumuza atlıyoz soruyoz soruşturuyoz. O yuzden tecrube paylaşımı istedim burada zaten.
Başka yerde prenses arkadaşımız bir merkezden ve bir şahıstan bahsetmiş:http://www.engelliler.biz/forum/sag...izik-tedaviyle-ayaga-kalkiyor.html#post969988
Buraya da bir sormayı düşünüyoruz.
Bir arkadaşım da bioenerji ve masaj yapan bir tanıdıgından bahsetmiş arkadaşıma. Ben gittiğimde onlar kalkıyordu. ayrıntıları bilmiyorum. Onlar da bilemiyor cevap bekliyorlar. Bu konuya tam sıcak bakamadım. seansına 200 tl istiyormuş. Eve geldiği takdirde.
Önce bir fizik tedavi merkezine yatırmayı sonrasında onların yönlendrimesiyle gerekirse evde devam etmeyi tabi mümkünse ve bu işi yapabilecek birini eve getirtebilirsek düşünüyoruz.
Bu konulara hakim biri değilim sizler gibi. O yüzden tecrubelerinizi, bildiklerinizi yazarsanız en azından yol gösterirseniz memnun olurum.
Şu an bir fizik tedavi merkezi bulmamız gerekiyor kısacası...
Arkadaşım gelirken sandaalyesini getirmemiş. zaten akülü olmadıgı için çok zorlanıyormuş. Bu konuda bir yerden söz aldık. Onu bekliyoruz. Orası olmasa bile bunu çözebiliriz.
Taşıma konusunda sorun yaşıyoruz. özellikle merdivenlerde taşnırken dışardan bakkaldan yardım istemek durumunda kalınıyor. Bunu aşmak için pratik taşıma yolları ya da araçları konusunda paylaşımları araştırmaya çalışıyoruz. Ama şimdilik bunu erteledik. Çözüm yollarını bulmaya tabi araştırmaya devam...
asıl acil sorunlarımızdan birisi de kıyafetle ilgili. Onun için yarın ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum.
Aslında bu sorun da bükük kalan bacaktan kaynaklanıyor. Fizik tedavi sorununu çözersek ve bundan sonuç alıp bacaktaki sorunu çözersek bu gibi sorunlar da ortadan kalkacak zaten.
Sandalye kullanacak ve bagımsız olabilecek.
Daireden dışarıya ve daireye transfer konularında ise alternatifleri araştırma fırsatı bulabilecegiz. Çünkü binada asansor yok, merdivenler dar ve zor. Şimdilik öncelikli sorunumuz olan fizik tedavi işine yogunlaştık...Asıl acil konumuz bu.

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Bioenerji, refleksoloji, bitkisel terapi veya masaj gibi şarlatanlıklara kesinlikle prim vermemenizi öneririm. Dünyada bu tür şeylerden tedavi olmuş bir tane bile gerçek hasta yoktur. Bu tür yöntemlerin sadece psikolojik etkisi mevcuttur. Kıymetli paranızı bu tür şeylere çarçur etmeyin.

Bükük olan bacağıyla ilgili olarak ortopedinin görüşünü almanızı öneririm. Belki botoks uygulanabilir. Eğer eklem kilitlenmediyse botoks ile en azından bacak düz hale getirilebilir. Fizik tedavi de iyidir ama botoks çok daha hızlı sonuç verir.

Botoks uygulamasıyla kasılma olan kasın sinir bağlantısı felç edilir ve kasın gevşemesi sağlanır. Uygulanabilecek bir yöntem de kasılan bacaktaki kasın uzatılması için bir cerrahi işlem olabilir. Buna karar verecek olan da yine ortopedidir.

Saolasın metepe. Çok teşekkür ederim.
Bu fizik tedevai ve masaş yapan şahsa ortak bir arkadaşımız çok fazla önerince bir kere gidildi. Özellikle ablası bi deneyelim deyince durduramadım. Baştan beri ben de sıcak bakmamıştım. Hatta gitmeden önce senin yazdıklarını aynen okudum ablasına. Neyse gidildi. 100 TL verildi. Onda da sadece şunun için: Eğer arkadaşım kendi kendine iyi olmayı karar verirse " ben hazırım" derse, psikolojisini iyi tutarsa yürütebilirmiş bile. Ama kendi karar vermesi lazımmış.Ayrıca hastalıgı ms degilmiş...

Şimdi şükür arkadaşın ablası da ikna oldu bana. aslında onun da içine sinmedi gidip gorunce. vazgeçildi inşallah gidilmeyecek bir daha... "durum psikolojikse psikolog önerebilirdi" vs diyor o da.
Dediğim gibi bundan şükür vazgeçti.
Şimdi fiizk tedavi merkezi vs arıyoruz. Botoks yapıldı ama sonuç alınamadı maalesef...
Çocuklarımın doktorundan da goruş alacagım. Etik kurallara uyan deneyimli bir doktor, doktorumuz. O da yonlendirebilir bizi diye umuyoruz. araştırmaya devam yani...
Gelişme olursa bilgilendiririm... Şimdilik bu kadar...

Botoksla sonuç alınamaması sanki eklemle ilgili sorun varmış gibi gösteriyor. Çünkü genellikle %80 civarında falan olumlu sonuç verir.. Tabi işlemin düzgün yapılması da önemlidir. Botok tam olarak sinir-kas birleşme noktasına uygulanmazsa etkili olmaz.

Yine de ortopediden görüş almanızı öneririm. Eğer eklem kilitlendiyse cerrahi yöntemle açılması gerekebilir. Bir de dediğim gibi, kas uzatma işlemi yapılabilir. Bunda kasa z şeklinde bir kesi yapılarak z'nin dudakları kaydırılarak tekrar dikilir. Yani kas uzatılarak gerginlik azaltılır.

Tabi bunlara karar verecek olanlar uzman kişilerdir.

Bu arada, psikolojik yöntemlerden bahsetmişken... ege de ünlü bir eski tapınak mevcut. Bu tapınakta felçliler iyi edilirmiş. Rivayete göre, yürüyemeyen kişiler buradan yürüyerek çıkarlarmış. Tabi tapınağın bir kuralı var. İyileşmek isteyen hastanın kimse yardım etmeden, kendi başına 15-20m uzunluğunda bir koridoru geçerek içeri girmesi gerekiyor. Aksi halde hastayı kabul etmiyorlar.

Elbette böyle bir yöntemle sorunu psikolojik olanla, fiziksel olan ayrılıyor. Çünkü gerçekten felçli bir kişi o mesafeyi kendi başına geçemiyor, sadece psikolojik sorunlu olanlar sürüne, emekleye geçebiliyorlar. Haliyle psikolojik sorun çözülünce felç ortadan kalkıyor.

Bunu niye anlattım? Toplumda sanılanın aksine son yıllarda "şarlatanlık" dediğimiz bu yöntemler üzerine oldukça çeşitli bilimsel araştırmalar yürütülmüştür. Tüm bunları derleyip toplayan ve sonuçlarını analiz eden çalışmalar da mevcuttur. Ortaya çıkan sonuç, şarlatan yöntemlerin sadece hipertansiyon üzerinde etkisi olduğudur. Hipertansiyonun kişinin ruhsal durumuyla yakın ilişkisi düşünülürse sonuç şaşırtıcı olmaz. Kısacası, bioenerji, refleksoloji, akapunktur vs. gibi şeylerden somut sonuç beklememek gerekir. Bunları uygulayanlar genellikle herhangi bir diploması bile olmayan sahtekarlardır ve insanların umutları üzerinden para kazanırlar.

Arkadaşınıza tekrar geçmiş olsun dilerim. Umarım sorunlarına çözüm olabilecek düzgün bir merkez bulursunuz.

metepe, şurada bahsedilen doktora götürecegiz yarın:http://www.engelliler.biz/forum/sag...izik-tedaviyle-ayaga-kalkiyor.html#post969988
Randevu aldık. Bakalım görüşü ne olacak? En azından bizi yönlendirmesini talep edeceğiz. MS hastalarıyla da çalıştıgı için belki en azından bizi yönlendirir diye düşünüyoruz. Gelişmeleri buradan yazarım ... İlgin için teşekkürler. İnşallah tıbbın yapabilecegi bişi vardır ve biz o çözümü buluruz dilerim...
araştırmaya devam.

Üst Alt