Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS hastasıyım, mesanemde küçülme var. Nasıl tedavi olabilirim?

serkan1986

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar ben ms hastasıyım buna bağlı olarak mesanemde küçülme oldu üroloji doktoruna gittim ürodinami yapmaya karar verdi idrar yolunda daralma olduğu için yapamadı ve sistoskopi yaptılar darlığı açtılar daha sonrasında ürodinami yapıldı ve mesanemin 77ml olduğu anlaşıldı ürispas ve derusitol kullanıyorum acaba doğru tedavi mi ve daha kestirme yolu var mı

Geçmiş olsun.ürispas mesanende kalan idrarın enfeksiyon oluşturmaması için, detrusitol ise mesanenin gevşeyip daha iyi idrar çıkarman için.Detrsitol idrar tutamamana sebep olabilir.Bende yaptı.
MS hastalarının çoğunda İdrar mesanden tam atılmaz. Kalan idrar enfeksiyon oda ateş yapar. .İdrar yapmada zorlanıyorsan sana önerim TAK (TEMİZ ARALIKLI SONDA) ÜROLOJİ DOKTORU BİLİR.Mesanen tam boşalır.sık sık idrara çıkma hissinde olmaz.Mümkünse sıvı tüketimini evde al.dışarda fazla sıvı tüketme.

Daralmanın açılması iyi haber.Bazen daralma ve mesanede taş olması idrar atımını zorlaştırır.Her sağlıklı bir insanda mesanede belli bir idrar kalır.Yanılmıyorsam 40-50 c.c. kadar.Sizde kalan oran abartıcı değil bence, hatta testlerde idrarı oturarak yapmak atımı daha cok sağlayacaktır.Kabız ve gaz şikayeti de idrar atımına engeldir.Tek sorun kapasiteyse yani enfeksiyon olmuyorsa rahat ol.Ph derecesi yüksek olan sulardan bol bol iç şikayetin azalacaktır.Ph dercesi düşük suların cok içilmesini tavsiye etmem neden derseniz ph 5 ten düşük su böbrekte birikim yapar ve kemikten kalsiyum cekerek dışarı atılır.Çok su içeçeğim diye kalsiyum kaybedersin.Hatta arada mineralli su içersen on numara olur.Tam sıkışmadan işeme, sıkıştığın zamanda cıkan idrarı plastik ölcülü marşabalar var kaç c.c. atılmış bakarsın.250-300 c.c. idrar atımı normaldir.Geçmiş olsun.

öncelikle çok teşekkür ederim ilginizden dolayı sistoskopi olduğum zaman 2 hafta sabit sonda kullandım fakat yine daralma oldu galiba çünkü idrara çıktığımda kesiliyor 5-10 saniye bekledikten sonra devam ediyor kabızlıkta var gaz şikayeti de var her idrara çıktığımda gazda çıkartıyorum oturarak pek tazyikli olmuyor ve miktar olarak da ayakta ki kadar olmuyor enfeksiyon olmuyor bildiğim kadarıyla öyle ateşlenmiyorum çünkü

Bolca maydanoz kaynatıp suyunu içmenizi öneririm,geçmiş olsun...

Ms nin mesane kaslarına vermiş olduğu atakta zaman zaman bu şikayetlerin çoğalma sebebidir.İyi bir doktorun kontrolünde kalmakta fayda var.

Merhabalar ,öncelikle herkese çok geçmiş olsun.
Ben de 11 yıldır MS hastasıyım ve bu süre zarfında hep idrar problemlerim oldu ( sık idrara çıkma, idrar yapamama, kaçırma vs...) Çok çeşitli ilaç kullandım ama bir faydasını göremedim.10-15gün önce yine üroloji doktoruna gittim. Doktor, kan tahlili, idrar kültürü, mesane dolu ve boşken ultrason çekinmemi istedi. Ultrason sonucunda benim mesanem doluyken 120cc ,boşken 100 cc çıktı ve doktor mesanedeki idrarı tam boşaltamadığımı o yüzden çok sık tuvalete gittiğimi söyledi , üstelik aşırı aktif mesane için kullandığım ilaçlar ters etki yapmış. Ürodinami testi yaptırmamı istedi, onun sonucuna göre bana TAK yazabilirmiş. Ben de bunu duyunca korktum çünkü kamuda mühendis olarak çalışıyorum ve hergün hergün onu nasıl kullanırım diye düşündüm.Bu konu ( ürodinami testi ve tak kullanımı ) hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim. Herkese sağlıklı günler...

Üst Alt