Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Müzik Nağmeleri Allah’ın Sesidir

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Müzik Nağmeleri Allah’ın Sesidir[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu yazıda müzik hakkında ilginç bilgiler paylaşmak istiyoruz. TürkSanat Müziği dinlemeye nasıl başladığımızı anlatıp bir tavsiyede bulunacağız: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Evet2003’te Allah’ın izniyle Türkçe Kuran Meali okumakla darbe yapıp, kalbiminyönetimini nefisten geri alınca, yani hidayetimden sonra hayatımda pek çokdeğişiklik yaptım. Mesela, sigarayı bıraktım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Televizyonda,sokakta olsun, çıplaklık içeren şeylere bakmama ve teyemmüm ile oturduğum yerdede olsa NAMAZ kılma kararı aldım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Hayatımdayaptığım değişikliklerden biri de dinlediğim müzikti. Ağırlıkla dinlediğimstresimi artıran arabesk müziğinden zevk almaz oldum ve bıraktım. Şimdi hiçtahammül edemiyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Onüçyıldır sanat müziği dinliyorum. (2016) [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5][FONT=Arial]Müzik,özellikle sanat müziğindeki nağmeler bize, ruhlar aleminde, Elest bezmindeduyduğumuz Cenab-ı Allah’ın sesini hatırlatır, diyor Hz. Mevlana. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]HazretiMevlânâ’ya göre musiki Cenabı Allah’ın sesini sembolize etmektedir.[/FONT][FONT="Arial"] İşte o sema ayini sırasındasemazen Cenabı Hakkın sesini duyar, vecde gelir ve dönüp sema etmeye başlar.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Araf suresi 172. ayetinde “Elestü bi Rabbeküm” hitabında “Ben sizinRabbiniz değil miyim?” demiştir. Ve bütün ruhlar da “belâ” derler. “Evet, senbizim Rabbimizsin” diye tasdik ederler. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mevlânâ Hazretleri “O gün Kâlu belada o sesi duymayan, o cemaligörmeyen bir kişi varsa ben imansızım” der. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]O kadar büyük bir yemindir bu. Demek oluyor ki o Elest hitabındayaratılan ve yaratılacak herkes Cenab-ı Hakkın sesini işitip, cemalinigörmüştür.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Son Mesnevihan Sevgili [/FONT][FONT="Arial"]Hayat Nur ARTIRAN[/FONT][FONT="Arial"]hanımefendi konuya şöyle devam ediyor: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hani müzik ruhun gıdasıdır derler ya, işte pirimiz der ki,Musikiden alınan zevk, ruh bir anda o Elest de Rabbinin sesini duymuş gibi zevkalır, sesini hatırlar, o anı hatırlayarak vecde gelir ve mutlu olur, semayabaşlar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mesnevi’deşöyle geçer. Gönül ehli kişiler musiki nağmelerini gökyüzünün dönüşünden vegökyüzündeki meleklerin tespih sesinden almışlardır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]DedeEfendiler, Zekayi Dedeler, Itriler hem kalbini Hakka açmış, hem de kulağınıAllah’a vermişler. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“O gökyüzü âşık olmasaydı, aşkından dönmeseydi başı döner yeredüşerdi” diyor pîr. Gökyüzü âşık, gökyüzü aşk ile dönerken onunda bir zikrivar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kâinatta Allah’ı zikretmeyen bir zerre var mıdır ki? Zaten birKur"an ayetidir. Yaratılan her şey kendi dilleri ile Allah’ı zikrederler. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Her şey kendi dilleri ile Allah’ı zikreder diyor Muhyiddin İbn-i Arabi Hazretleri. Ve gökyüzünün zikriniduyuyorum, diyor. Mesnevi beytinde diyor, bunu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Onun içinmusikiye bazı insanlar hoş bakmış bazıları da hoş bakmamıştır.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Musikidenilen şey âşığın aşkını, fasığın fıskını artırır. Bu hangi niyetledinlediğine bağlıdır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5](Yani sanat ve tasavvuf müziği, bazılarının ve benim ibadet aşkımıartırırken, sözleri şeytanın telkini olan şarkılar ise, günahkarın günahınıartırır... [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]… Kahpe felek, kötü kader, içelim, hepsi senin mi, doldurmeyhaneci... vs... ) [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]HazretiMevlânâ şöyle diyor: “Ben Ud sesinde Ente Hasbi, Ente Kâfi ya Vedud” sesiniduyuyorum.[/FONT][FONT="Arial"](Ey sevgili, sen bana yetersin, sen bana kâfisin, başka bir şey istemem) [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Ud sesi de Neysesi gibi ilahi midir?[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]H. NUR ARTIRAN: Bir kere Ud’u Fârabi Hazretleri bulmuştur. O zamanda çok kişi buna karşı çıkmıştır. “Bu nefsin hoşuna giden bir şeydir, bu şeytanaletidir” demişlerdir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]HazretiFarabi de “Ben size bunu ispat edeceğim” diyor. Ve “Develere 40 gün tuz yediriphiç su vermeyin” diye tembihliyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“40 gün sonra develeri su kenarına getirin, ben de udumu çalacağım.Eğer develer su içmezlerse benim ud’um Rabbanidir. Eğer develer suya saldırırsabenim ud’um şeytanidir” diyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ama hiçbirdeve ud sesini duyunca su içmemiş. Bunun üzerine Farabi Hazretleri “İşte hayvanhayvanken benim Ud’umdaki Rahman’ın sesini duyuyor da, siz insan olduğunuzhalde duyamadınız.”[/FONT][FONT="Arial"]diyor.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tabiî kibaş kulağı duyanlar anlar bunu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]***[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]İnternettenindirerek binlerce şarkılık bir TSM arşivi yaptım. Türk Sanat Müziği (TSM)dinleyerek ruhumun dinlendiğini ve kalbimin yumuşadığını hissediyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Aslındabenim TSM sevgim nereden geliyor biliyor musunuz? Biz seksenlerde hazirandaokul kapanınca memleketimiz Ereğli’ye giderdik. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Orada yazakşamları bağ evinde terasta dedem, radyosundan hep TSM açar, berabercedinlerdik. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Onağmeler hem ruhuma, hem gönlüme işlendi. Lise ve üniversite yıllarındaarabesk, fantezi ve yabancı pop dinlerdim ama 2003’ten sonra aslıma döndüm. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]TSMinsanı duygulandırıp ağlatıyor. Dünyanın hiç bir ülkesi böyle bir müziğe sahipdeğildir. Osmanlı’da TSM’nin hastaları tedavi amaçlı kullanıldığını biliyormuydunuz? Her makam ayrı bir hastalığa iyi geliyormuş. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]ÖzellikleTSM dinleyicileri genelde nazik, mülayim, ince ruhlu insanlardır. TSMdinleyenlerin adi suçlara karıştığı da hiç görülmemiştir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]İnşallahçocuklarımıza, yeğenlerimize bol bol TSM dinletelim. Onlar belki şimdidinlemezler, ama arabaya binince radyodan veya CD’den bir TSM müziği açalım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Kulaklarıbu nağmelere aşina olsun. Büyüyünce asıllarına dönerler inşallah... [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]BAKLAVA[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Dünya ağlamalı bir hüzün dünyasıdır. Bir yanda savaşlar... Biryanda ölümler... Afrika’da aç çocuklar... Yurdumuzun terör belası... Yetimkalan şehit çocukları... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu dünya hep ayrılıklarla dolu. Büyük kavuşmalar inşallah mahşerdeolacakmış Allah’ın lütfuyla... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Her zaman sanat müziği ve tasavvuf müziği dinliyorum. Ve aşklakalbim rikkate geliyor. Çoğu zaman duygulanıp ağlıyorum. Gözyaşlarım şıpırşıpır damlıyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ağlamak bana baklavadan çok daha lezzetli geliyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İçim sevgiyle dolu… Allahaşkıyla… Bendeniz onüç yıldır asla karşı cinsi düşünüp hüzünlenmiyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.” Ayeti bize şu sözünhaklılığını gösteriyor: Müzik ruhun gıdasıdır; çünkü müzik nağmeleri Allah’ınsesidir.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt