Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ne kadar özgürüz?

_DELAL_

Aktif Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
a. 1. Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, 2. Her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu---(TDK özgürlükle ilgili kelime anlamının bir bölümü).....Bir zamanlar hayvanat bahçesine sık giderdim keyifte alırdım .onları seyrederken yüzümüze verdiğimiz o şirinlik hani hayvanları çok seven ,sevimli bulan şirinlik varya ,ne olduysa ondan rahatsız oldum.sahte buldum kendimi,kendimizi.kafeslere kapatarak şirin olmak.sora bizi düşündüm.bizde modern hayatın kafeslerindeyiz.yaşadığımız barınakta özgür degiliz.ses yapma ,halı silkeleme,müzik açma
misafirin az gelsin.kim geldi kim çıktı,kafeslerde şirinleşme.bu en basiti esaretimizin.düşüncelerine,eylemlerine yaşam tarzına müdahale.ahlakına ,mahremiyetine,seçimlerimize kısıtlama.bireyselliğimize sürekli tecavüz edildiğini düşünüyorum.kafesleri ta çocukken tanıyoruz.aile yasaları,örfler adetler,devlet yasaları.ÖZGÜRMÜYÜZ BİZ.

gecmişin ve normların etkisnde bi insan ne kadar özgür olabilirki

Özgürlük beynimizde... :cool:

En büyük utopyamız budur herhalde.:)

MeTePe tarkan ın 'özgürlük içimizde 'dediği gibi ha:Daslında beynimizde veya içimizde ,bunu düşündüm.ama doğumumuzdan itibaren bizi yönlendiren yöneten yasalar ,kurallar bu dediğimiz kavramlara ölesine etki etmişki ve ediyorda.diyelimki beynimizde ve içimizde özgürleştik bunu eyleme dökmek istersiniz doğal olarak.işte burda dış etkenler karşımıza çıkar.anlayacağınız özgürleşmek için bedel ödersiniz.

_DELAL_

Beyninizde özgürlük yoksa bedeniniz asla özgür olamaz! Yasalar, kurallar, örfler, adetler, tabular, "ayıp olurlar", "kim ne derler" hepsi beynimizde... Bedel ödemeden zaten özgürlük olmaz... kölelik olur. :)

Tabi özgürlük deyince; başkasının özgürlüğünün başladığı yere kadar...

soyut bir kavramı bence somut kurallarla insan topluluğuna yine insanın entegre etmesine (ör: kurallar adlet veya yasa örf adet gelenek anane) düzen deniyor sanırım. ama insanın doğasında özgürlüğü hiçbir zaman ne çok fazla nede çok az olmuştur bence.özgürlüğü çok olanı azolan rahatsız eder,özgürlüğü az olanda özgürlüğü çok olan gibi olmak ister.biras karışık oldu ama en mantıklı söz bu sanırım..

Garip, ben yeterince özgür olduğumuzu düşünüyorum...

arkadaşlar özgürlük düşüncenin üzerine yükselme zhnimizin bize değilde bizim zihnimize hükmetmekten geçmesidir.zihin sadece bir alettir o orada belli bir işte kullanılmak üzere bulunmaktadır ve bu işbittiğinde siz bu aleti bir keneara bırakırsınız çoğu insanının düşüncelerinin %80 ila 90' ının sadece yararsız boş ve tekrarlanan düşünceler olmakla kalmadığı nı bunların çoğunlukla olumsuz doğasından ötürüzararlı olduğunu da söyleye bilirim.düşüncelerinizi gözlemleyin bunun doğru olduğunu göreceksiniz . o yaşam enerjisinin ciddi bir biçimde sızıp gitmesine neden olur..bu tür kesintisiz adeta istem dışı düşünme aslında bir bağımlılıktır. bir bağımlılığın tipik özelliği nedir? siz artık onu bırakma seçimine sahip olmadığınızı hissedersiniz. o sizden daha güçlü görünür. o ayrıca insanlara sahte bir haz duygusu verir. bu kaçınılmaz bir biçimde acıya dönüşecek bir hazdır...çünkü biz onunla özdeşleşmişizdir.buda benlik duygumuzu zihnimizin içeriğinden ve faaliyetinden aldığımız anlamına gelir.çünkü siz düşünmeye son verdiğinizde sizinde var olmayacağına inanırız insanlar büyürken kendileriyle kim olduklarıyla ilgili kişisel ve kültürel koşulanmalarına dayanan bir zihinsel imaj oluştururlar. buna hayalet benlik ego diyebiliriz ego terimi farklı insanlarafarklı şeyler ifade eder ama buna zihinle özdeşleşme sonucunda yaratılan sahte bir benlik anlamında kullanıyorum. ego için şimdiki an mevcut değildir o sadece geçmişi ve geleceği önemli görür gerçeğin bu tam tersine çevrilişi şimdiki an özgürlüğün anahtarırnı barırdırır ama siz zihniz olduğunuz sürece şimdiki anı bulamazsınız....... kırıcı bir şey varsa özür dilerim.kendi sözlerim değildir kaynak şimdinin gücü yazar eckhart tolle.. saygılar...

Üst Alt