Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ne olur aşıların dozajına dikkat edelim!..

emelb.

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
sitede bakındım lakin göremedim daha önce benzer konu da bir topik açıldı mı diye göremeden açmışsam kusura bakmayın lütfen lakin amacım kimseyi korkutmak ya da gereksiz topik ile rahatsız etmek değil sadece ilk kez öğrendiğim birşeyi herkesle paylaşabilmek;
hepimiz seviniriz eve küçük bir misafir geldiğinde hele kendimizin ya da en sevdiklerimizinse bu merakla beklenen minik... lakin işler her zamanda umulduğu gibi gitmez kimi vakit daha anne karnında kimi vakit doğumda kiminde ise doğumdan sonra pek çok çetin yol vardır hayatta kalmak için işler ne kadar yolunda görünse de kaybetmeye mecbur gibiyizdir ya da "gibi" bırakılırız
bununla ilgili birşey yaşandı bu gün öğrendim sizinle paylaşmak istedim dikkat edelim kendimize veya bir yakınımıza bir yararı belki diye

özel eğitim alan bir öğrencinin velisi bir gün çocuğunun çocuğunun öğretmeni ile görüşmek istiyor
"küçük oğlum bu aralar bayılıyor" diyor hocam da ilk olarak
"epilepsisi var mı" diye soruyor
hayır yokmuş doktora gittik başka testler yapılacak"diyor
birkaç gün sonra geliyor ve meğer çocuğa kızamık aşısı uygun dozda yapılmadığı için beyninden omuriliğine ve oradan aşağı su iniyormuş çocuğa X ile neticeleneceği söylenmiş çocuk şu an dokuz yaşında ve teşhisten birkaç gün sonra ayağa kalkamamış şu an yatıyor lakin sağlığı günden güne daha da kötüye gidiyor
aynı sebepten aynı hastalığa yakalanan ve dokuz yaşında belirtiler görülüp tanısı konan on yaşında vefat eden kiracılarının çocuğundan bahsetti sonra diğer arkadaşımız ve bu vakalar sandığımızdan daha fazlaymış
aramızda çocuğu olan ya da çocuk bekleyen veya yakını çocuk bekleyen aşıları devam eden bebeği olan varsa lütfen dikkat ediniz ve uyarınız tanıdıklarınızı

Bu tür tıbbi öykü ya da bilgiler, sağlık personeli dışında yayılırken, kulaktan kulağa oyunundaki gibi değişikliğe uğruyor, bazen de amaçlanan ifadeler tersine bile dönebiliyor. Çocuk felci aşısının kısırlık yaptığından, doğum kontrol malzemelerinin aslında devletin dinleme aletleri olduğuna kadar o kadar çok söylenti ve bu söylenenlere inanan var ki. :)

Burada da sanki aşı yapılmış ama yanlış dozda yapılmış ya da bozuk aşı yapılmış ve o yüzden çocukta sorun olmuş gibi bir anlam çıkıyor. Sanırım bahsedilen SSPS hastalığı ve 2.evresi. Bu iki yaş altında zamanında aşılanmayıp da kızamık geçiren çocuklarda daha sık görülen, başladıktan sonra genellikle üç dört senede öldüren bir hastalık.

Korunmak için kızamık aşılarının zamanında, gecikmeden yapılması gerekir.

Açıklaman için teşekkürler neptüne, :)

Tamam.. "kalite" olayını ben eklemiştim başlığa..:eek:

Benim anlayamadığım, sıradan (tıbbi bilgisi olmayan) halk "dozajın" uygun olup olamadığını nereden bilecek, nasıl anlayacak? Böyle bir bilgilendirme, ya da hata söz konusu olduğunda bir yaptırım mekanizması var mıdır?

Rica. :)

Aşıların ne zaman ve hangi dozda yapılacağı Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Tarihleri geciktirmek kişiyi hastalığa açık hale getiriyor. Erken yapılması da, kişinin bağışıklık sistemi veya cevabı yeterince gelişmemiş olduğu için, aşının istenilen düzeyde etki etmemesini sağlıyor. Ayrıca bakanlık tarafından ruhsat almış bir aşının kalitesi istenilen düzeydedir, almamış olanlar zaten satılamaz.

Aşının bir miktar fazla yapılmasının bir zararı yok. Bazen çocuğun çırpınmasından, enjektörün sertliğine kadar birçok nedenle az da yapılabilir ama bunu yapan kişi farkeder ve dozu tamamlar. Aşı bir insan tarafından yapılıyor ve her zaman hata yapılabilir. Ancak kimi zaman çok agressif ebeveynler ile karşılaşan sağlık personelinin, hatayı farketseler bile söylemediklerine rastanabilir. Zira her gün onlarca, bazen yüzlerce çocuğa aşı yapan hemşireler, genellikle kimlerden ne tür tepki alacaklarını bilirler. Hasta yakını tarafından azar işitmekten şikayet edilmeye kadar değişebilecek bir süreç içine girmek istemeyebilirler.

Ancak şu anda kızamık aşısı, bildiğim kadarı ile kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile beraber üçlü aşı şeklinde yapılıyor. Tek dozluk olduğu için az veya çok yapılması pek olası değil.

Bunun dışında sık rastlanabilecek bir durum ise, aşının uzun süre sıcakta kalmış ve etkinliğini kaybetmiş olması. O zaman koruyuculuğu düşüyor.

Ancak, optimum koşullarda bile yapılmış olsa, aşının koruyuculuğu 100% değil. Kişinin bünyesi, yakında geçirmiş olduğu hastalıklar, kısa aralıklarla olduğu aşılar, bağışıklık sisteminin verdiği cevap gibi birçok etken var. Bildiğim kadarı ile şu anda iki dozunu tamamlamış bir çocuk kızamıktan 95% oranında korunuyor. Bu yüzden her zaman bir risk olacak. Yine bu yüzden de çocuk kızamığa yakalanırsa, bunun sağlık personelinin aşılama hatasından olup olmadığını anlamanın ve yaptırım uygulamanın pek yolu yok. Ayrıca daha önce de birkaç topikte söylemiş olduğum gibi sağlık personeli de her insan gibi ve doğal olarak hata yapar. Kasıt olmadığı sürece, bu hataları düzeltmenin yolunun yaptırım olmadığını, hataların nedenini mümkün olduğunca ortadan kaldırmak olduğunu düşünüyorum.

Yapılabilecek şey, çocukların bakanlık takvimine uygun şekilde herhangi bir sağlık kuruluşunda aşılatılması. Zaten aşılama devlet kurumlarında ücretsiz ve bir daha ne zaman aşılanacakları, aşı kartlarına yazılıyor.

Selamlar.

Tekrar çok çok teşekkürler..

Pek ilgim olmasa da bilgi bilgidir! :)

bizde aynını sorduk dozajı biz nereden bileceğiz dedik bir de konu ilk anlatılmaya başlandığında soğuk zincir sebiyle aşının bozuk olabileceği düşüncesi geldi hatırımıza zira 4 5 yıl kadar önce hemşirelik son sınıf öğrencisi bir arkadaşımız staj için kendi isteği ile siirt taraflarında bir yere gitmişti e malum henüz okul bitmediğinden öğrendiklerinin verdiği motivasyonla aşı istemiş aşılar karpuz kamyonu ile gelmiş ve aşıları kızcağız çöpe atmıştı hoş bunun içinde ceza ödemek zorunda bırakmışlardı bir sürü olay olmuştu
lakin bu durum zamanında yaptırsanız da yaptırmasanız da ortaya çıkan bir durum sorun aşının zamanı değil sorun enjektöre eksik ya da fazla miktarda aşı konmuş olması bu durum bilinmezken zamanında sağlık ocakları ucuza maal olsun diye eksik koyuyormuş lakin yıllar sonra bunun tehlikeli olabileceği ortaya çıkmış ve hastalık iki üç yaşında değil sekiz yaşından sonra belirtilerini hızlı bir şekilde ortaya koyuyor ve hızlı ilerliyor bunu söyleyen ise asparagas halk gazetesi değil hekimin ta kendisi

Ben de doktordan duymuştum.Rahmetli annem çocuk felci aşısı yaptırmış olmasına rağmen 9 aylıkken 1976'da geçirmişim dedim o doktor da aşının bozuk olma ihtimali vardır dedi.Mesela elektrik kesilir belirli derecede olması gereken aşı bozulur.

Yanlis yapilan asilar,tarihi kecmis asilar kac cocugun hayatini mahf etdi bir Allah bilir!
Gerek olmadan asi yaptirmayin cocuklariniza,dikkat edin yapilan asilara

Youtube'a hokus pokus işte Polio yok diye arattığınızda aşılarla ilgili yapılan sunumu izleyebilirsiniz.

gereksiz, doktor tavsiyesi olmadan hiçbir aşı kullanılmamalı..

aspirinin dahi yan etkisi var, selametle...

Aşılarla ilgili tereddütü olanlar Çiçek hastalığının dünyada yaptığı tahribatı ve aşılama ile yeryüzünden tamamen silinerek bu beladan kurtulunmasının hikayesini araştırıp okusunlar.

Efsanelere itibar etmeyin.

Elbette aşılarında riskleri vardır ve her zaman işe yaramazlar. Ancak aşılamanın amacı, hastalığa yakalanıp % 10 oranında zarar göreceksek aşıdan kaynaklanabilecek 10.000 de bir riski göze almaktır. Her aşı bu mantıkla uygulanır ve gereksiz aşı diye bir şey yoktur.

Her çocuk, her yaşlı, her yetişkin için "gerekli olan" ve olmayan aşılar vardır. Bu aşılar risk/yarar oranı gözetilerek uygulanır. Hiç bir aşı boşuna önerilmez.

MeTePe

Saglam dogulan bi cocuk belki tum yasami boyu hic bir hastalik yasamayacak,aşıdan kaynaklanabilecek 10.000 de bir riski neden göze alsin?? 10.000 de bir dahi olsa insan hayati bu oyuncak deyil,belki o 10.000 de bir riskin benim cocugumda olmayacagini nerden biliyim??
Çiçek hastalığının asiyla filan alakasi yok,bilib bilmeden konusmayin

bilib bilmeden konusmayin

Her zaman bu kadar sert konuşmam ama SAÇMALAMAYIN!

Ben tıp doktoruyum, siz ne iş yapıyorsunuz?

Sağlam doğan çocuk hayatı boyunca belki hastalanmayacak ne demek? Siz hayatınızda hiç hastalanmayan kaç çocuk gördünüz?

Aşı olmayan çocukların %90'ı kızamık, su çiçeği, kızamıkcık gibi çocukluk hastalıklarına yakalanırlar. Siz isterseniz çocuğunuzu aşılatmayın, bu hastalıklara yakalanıp menenjit, ensefalit vs benzeri çok ağır bazı sorunlarla karşı karşıya kalın. Veya hepatit aşısı yaptırmayıp karaciğer kanseri ve siroz riskiyle karşı karşıya kalın.

Çiçek hastalığının aşıyla nasıl ilgisi yokmuş onu da anlatın da 7 yıllık okulda öğrenmediğimi sizin ağzınızdan öğreneyim.

tıp doktoru olmanizin ya da benim ne iş yapdigimin bi onemi yok,doktor olub da asilarla ilgili ne arasdirma yapdiniz? bazi ulkeler asidan tamamen imtina etmis(Iran ve s..),onlarin cocuklari neden menenjit olmuyor?
"Aşı olmayan çocukların %90'ı kızamık, su çiçeği, kızamıkcık gibi çocukluk hastalıklarına yakalanırlar."
Bunu kim diyor? tamamen yanlis,asi olmayan kac cocuk biliyorum,tamaman saglam.
Dr. Suzanne Humphriesin arasdirmalarini okudum ben,asilarin ic yuzunu ortaya cikarmis,Dr. Suzanne Humphries, klasik tıp eğitimi almış bir iç hastalıkları ve nefroloji hekimi. Üniversitede ‘Kuramsal Fizik’ öğreniminin ardından bir biyokimya laboratuvarında 2 yıl süreyle araştırma teknisyenliği şefliğini yürütmüş ve ardından tıbba yönelerek 1993 yılında Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş,ondan cok mu bileceksiniz? neyse,bu konuyu fazla uzatmaga gerek yok,arasdiren gerceyi bulur.

Bana laf söylerken ne iş yaptığınızın bir önemi VAR!

Ben de çok fazla fizik okudum ama çıkıp kuantum fiziği teorileri hakkında abuk subuk konuşmuyorum.

Anladım ki siz ne aşılar, ne de sağlık hakkında hiç bir vasfa sahip değilsiniz ve magazin haberleri dışında bu konuda bildiğiniz bir şey yok!

Bir şarlatanı metrelerce öteden gördüm mü tanırım. Bahsettiğiniz kişi tıp eğitimi almış olmakla birlikte esasen bir şarlatan! Bütün iddiaları LAFTAN ibaret. İddialarıyla ilgili hiç bir bilimsel çalışması yok. Söylediği şeylerin büyük kısmı yanlış!

Kendisi homeopatiyi (sahte bilim) savunuyor ve turşu tarifleri veriyor. :)

Şu linkte kızamık hakkındaki iddialarının hep birini yalanlayan ciddi bir çalışma var: https://medium.com/@visualvaccines/...-to-you-about-measles-ce446d0a7e0f#.gktcpvou0

Ayrıca, kendisi sağlık hizmetlerinin homeopatlarlar ve kırık-çıkıkçılarla sınırlı kalması gerektiğini söylüyor ama aynı zamanda bir hastanede nefrolog olarak çalışıp kendisiyle çelişkiye düşüyor. :)

Bilir bilmez konuları iddia etmeyin. Aşılama programıyla görülen kızamık vakalarının % 90'dan fazlasının engellendiği binlerce bilimsel çalışmayla gösterilmiştir.

Ayrıca bilim, her zaman şüphecidir. Hiç bir zaman tek bir kişinin iddialarını, bulgularını ciddiye almaz. Her zaman bunları araştırır, inceler, doğruluklarını test eder. Siz de at gözlüğü takıp ne idüğü belirsiz bir şarlatanın söylediği yalanlara inanmak yerine konuyu pek çok ayrı kaynak ve kişiden araştırın, öğrenin.

Yine, sizin "aşı olmayıp hastalanmayan bildiğiniz çocuklar" bilimsel olarak zerre kadar anlam taşımaz. Siz yalan söyleyebilirsiniz, gördüğünüz çocuk sayısı 1-2 tane olabilir. Bunlar bir önem taşımaz. Bir ülkedeki tüm aşısız çocukların sayısını elde edip, bunlardan kaç tanesinin çocukluk hastalığı geçirdiği verisini incelemiyorsanız gerisi lafı güzaftır.

Ülkelerin sağlık bakanlıkları enayi olmadıkları için "bizim komşunun çocuğu aşısız olmasına rağmen hiç hastalanmadı" diye aşı programı iptal etmez. Eldeki verilere bakar. Bu veriler de sürekli olarak ülkenin dörtbir yanından toplanır. Şu an ülkemizde olduğu gibi bir bölgede çocuk felci sıklığı birden artıyorsa "Allahın hikmeti" demezler! Aa, bu çocuklar Suriye'den gelen aşısız çocuklar" derler ve hemen o bölgede aşılamaya başlarlar.

Haklı olduğunuz bir konu var! Bu konuyu fazla uzatmayın. Bana yanıt verdikçe daha fazla mahçup duruma düşeceğiniz kesin. İnsan bilmediği konularda çok konuştukça daha fazla hataya düşer!

Üst Alt