Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Neden Bir Saat Boş Vaktim Yok?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][h=1][FONT=Arial]Neden BirSaat Boş Vaktim Yok?[/FONT][/h][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hiç boş zamanımın olmamasının nedenindenbahsetmeden önce, izninizle vaktimi nasıl değerlendirdiğimi ana başlıklarhalinde özetlemek istiyorum: [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben güne sabah namazı ile başlarım ve artık uyumam.[/FONT][FONT="Arial"]Şimdişu saatlerdedir ama ilerde değişik mevsimlerde de benzer şekilde günüplanlarım. (Yazıyı 20 Kasım 2015’teyazdım.) [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bugün 5:45’te sabah namazı alarmıylauyandım. Babamı çağırdım, lazımlık ördekle işettirdi gibi ayrıntıları atlıyorum, çünkü ben herşeyiyle muhtaç biriyim biliyorsunuz.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Namaz ve baklavalı duam 6:30gibi bitti. Bugün 6:33’te güneş doğdu ve Dost Tv’yi açtım, Kuran’ı dinlerkenaltındaki Türkçe mealini okudum. Vakitdolunca işrak namazı kıldım. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bazı özel zikirlerim var. [/FONT][FONT="Arial"]7:20-8:00 arası bunlarıyaptım. Annem uyandı. Kahvaltıhazırlanana kadar salavatlarla ve Kuşluk namazı kılarak sevap kazandım. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu iki namazın önemini şu köşeyazısından okuyabilirsiniz: [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]http://www.meydangazetesi.com.tr/iki-guzel-namaz-israk-ve-kusluk-makale,1854.html[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Peki, neden mi böyle ibadet ediyorum. ÇünküAllah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak istiyorum ki, Allah nazlı, kalbi kırıkCelal kulunu kırmıyor. Hamdolsun bazı önemli dualarım gerçekleşti. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kahvaltıdan sonra çayiçerken o gün 257 kişilik e-mail listeme göndereceğim yazıyı ‘Sevdiğim Yazılar‘ blog sayfasında yayınladımve ordan kopyalayıp listeme mail attım. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sonra yazdığım kitabı açtım. Düşüne düşüneyazmaya ve düzenlemeye devam ettim. Derken ezan yaklaşırken Efendimizin SAVruhuna 100 salavat okuyup hediye ederim. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Öğle ve ikindi namazı arası yine kitap, vearada Facebook’la uğraştım. Akşam ezanı okunmadan yemek yeriz. Akşam namazı,özel zikir ve dualarla yatsı okunana kadar devam eder. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yatsıyı kılmadan bazıkanallarda zap yaparak günün haberlerini izlerim. Sonra yatsı ve yineEfendimize SAV salavat hediyesi. Sonra radyo veya Youtube’dan güzel bir dini sohbetdinlerim. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bazen TRTMüzik kanalında ruhumudinlendiren sanat müziği programı olursa izlerim ve… [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ve 22-22:30 gibi yatarım. Sabah erkenuyandığım için hemen uyurum. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet gördüğünüz gibi boş vaktim hiç yok, pekineden mi? [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çünkü ömür çokkısa ve yapılacak işler çok fazla; Hem [/FONT][FONT="Arial"](Namazınıkılan bir insanın) [/FONT][FONT="Arial"]çalışmak ibadettir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bakın ne diyor kıymetli bir hocamız: [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]"Hakikati idrak etmiş bir insanın budünyada boşa geçirilecek bir ânı yoktur." [/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Osman Nuri Topbaş[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Bu sözü kendime şiar edindim inşallah. Hepimizbiliyoruz ki ölüm yaklaşıyor ve büyük bir hızla ahirete doğru gidiyoruz. Önümüzdedehşetli bir azap yurdu cehennem var. Dünyaya dalıp, ölümü ve ahiretiunutup, günahlarla ibadetten uzak, ömür geçiren nice insanlarımız var.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Diyebilirsiniz evet, insanların aklı var,düşünsünler... Haklısınız, zaten biz inanmış müminlere düşen "emri bilmaruf nehyi anil münker" yani iyiliğe teşvik edip, kötülüktensakındırmak ve böylece akla kapı açıp düşünmelerini sağlamak… [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Şeytanvar, nefis var, şeytanlaşmış insanlar var, dünyanın cazibelerine çekipibadetten uzaklaştırmaya çalışan internet, televizyon, bilgisayar, alışverişmerkezleri... vs. var.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Sevgili Peygamberimiz SAV, Dinnasihattir, diyor. İnsanlar düşünsünler diye Kuran'daki ayet tekrarları bumahiyettedir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Ben de acizane bu mailleri ve yazıları, okuyandostlarımız, bir anlık da olsa, dünyanın geçici olduğunu ve ahiretiunutmasınlar diye gönderiyorum.. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Facebookdemişken, bugün akla kapı açmak için şunu paylaştım: [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]“Kuran Allah kelamıdır:[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Günümüz teknolojisiylekeşfedilmiştir ki [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] gelmiş geçmiş, yaşayan milyarlarca insanınparmak izi farklıdır. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Hz. Muhammed SAV 1400sene önce[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] Bilmesi mümkün mü farklı parmak izini?[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]"Biz parmak uçlarınavarıncaya kadar yeniden yapmaya kadiriz" (Kıyame,4)[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Hayırlı Cumalar”[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Şimdi bu sene babam yaşlanıp çabuk yorulduğuiçin Cuma‘ya gitmiyorum. Iyi ki gitmiyorum. Önceden namazdan sonra AVM’yeyemeğe gidiyorduk ve neredeyse tüm günüm bitiyordu. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ömür, doğum ile ölümarasında geçen zaman dilimi, insanoğluna bahşedilen en büyük nîmet ve pahabiçilmez bir sermayedir. İnsanın enkıymetli sermayesi ömrüdür. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Vaktin önemi, Türkatasözünde “Vakit, nakittir.”ifadesiyle vurgulanmaktadır. Çünkü vakit içerisinde nakit kazanmak mümkünolduğu halde, nakitle kaybedilen vakti kazanmak mümkün değildir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İnsana verilen ömür bir buz misali devamlıeriyip tükenmektedir. İşte, yaşantımıza yön verecek hayatın içinden ibretli birolay…[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bağdat’ta ağustos sıcağıortalığı yakıp kavurmaktaydı. Herkes, serinleyeceği gölge bir yer, ferahlatacakbir rüzgâr arıyordu. Çarşı-pazar kurulmuş, alışveriş başlamıştı. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu arada bir adam, yüksekdağların mağaralarından getirdiği buzları satıyordu. Buz kalıpları eriyip ziyanolmadan bir an önce onları satmalıydı. Gel gör ki, ekonomik durgunluk sebebiylefazla buz satılmıyordu. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Öğle sıcağı bastırıncabuzlar yavaş yavaş erimeye başladı. “Mal canın yongasıdır!” ya; tek sermayesiolan buzlarının gözü önünde eridiğini görmek, adamın içini de eritiyordu. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Erimenin hızlanmasıylaiçi yanan adam şöyle bağırmaya başladı: “Sermayesi sürekli tükenen bu fakirdenbuz alan yok mu?” [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]O sırada talebeleriyleoradan geçmekte olan büyük veli Cüneyd-i Bağdadî bu sözleri duyunca birdendurdu ve olduğu yere çöktü. Başını ellerinin arasına aldı. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Talebeler telaşlandılarve “Ne oldu hocam?” diye sordular. Cüneyd-i Bağdadî, “Şu adamın söylediklerinedikkat edin!” diyerek, buz satıcısının tarafına baktı. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Adam, içinin yandığısesinden belli olacak şekilde sürekli bağırıyordu: “Sermayesi tükenen buzcudanalışveriş yapan yok mu?” Büyük veli şunları söyledi talebelerine: [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Bu sözler beni sarstı. Eriyenin sadecebuzlar değil, aynı zamanda ömrüm olduğunu farkettim. Sıcak, adamın maddîsermayesi olan buzları eritip tükettiği gibi, zaman da asıl sermayemiz olanömrümüzü tüketiyor. Saniye saniye, dakika dakika ömür buzumuz eriyor,hissedebiliyor musunuz? Sahip olduğunuz en değerli sermaye ömürdür. Adamınbuzlarının erimesine olduğu kadar, ömürlerinin boşa tükenmesine karşı içisızlamayanlara yazıklar olsun…” [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Talebeler ayak üstüunutamayacakları iyi bir ders almış, çok etkilenmişlerdi. Düşüne düşüneyollarına devam ettiler.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah hakikati idrak ettirip zamanımızıverimli kullanmamızı nasip eylesin. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt