Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Neden engelli milletvekilleri bu kadar az? [Tartışma]

CaMaDaM

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Düşündüm ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çok az sayıda engelli milletvekili olduğunu farkettim.. Acaba bunun sebebi sizce nedir?

Ne kadar çok oldukları önemli değilki ne kadar iş bitirici oldukları önemlidir. 1 tane olsun ama bizim olsun yeter.

Olanlarda hükümet adına konuşuyor tombaladan girdiler lokman ayvanın bir tartışmasını seyrettim adam sanki engelli deyilde milletede çok iş bitirmiş havası var inanın çokda olsa para admı deyiştiriyor sayın vekilim dedinmi oooooooooooooo düşün

sevgili gökhan-1 ve okan arkadaşıma katılıyorum...çok doğru demişler...
Loklman Ayva'nın adı var,yaptığı bişey yok...engellilerin haklarını bile doğru-dürüst korumuyor...
meclisde engelli varda, ne yapıyor sanki...o da diğerlerine iyi ayak uyduruyor...
meclisin havası onuda etkilemiş olmalı...

Bence abartacak birşey yok. Lokman Ayva sanki engellileri temsilen mi seçildi meclise? O zaman sağlam milletvekilleri de sağlam insanları temsilen mi seçildi sadece? Böyle tuhaf ayrımlara gerek yok.

Lokman Ayva tabiki sadece engelli leri temsilen seçilmiştir. Sayın AKP liler çıkıp sürekli demiyorlarmı ki " işte bakın engellileri temsilen engelli millet vekili sadece bizim zamanımızda gerçekleşti." diye. Bunu ben değil kendileri söylüyor.
Peki diyelimki Sn. Lokman Ayva engellileri temsilen değilde normal milletvekilleri gibi iş yapması için seçildi. İyide bunun ne gereği vardı. Alırlardı sapasağlam birini belki bir işlerine yarardı. Sn Lokman Ayva şunu asla unutmamalıdır ki kendisi bir engellidir ve Engellileri temsil edemediği sürece mecliste başka bir işe yaramayacaktır. Diğer işleri yapan 399 milletvekili zaten mevcut. Bari oda bizim için çalışsın.
Onun için ben diyorum ki Lokman Ayva bizleri temsilen ordadır. Ve malesef gereğini yerine getirememektedir, getirmemektedir.

millet vekillerinin engelli olup olmaması bence sorun değil

ister 1 tane engelli olsun isterse tüm millet vekileri engelli olsun
asıl gerekli olan
engelli vatandaşlara için hizmet veren sistem olmalı

insanların önyargılarını yıkmak bizim elimiz de
okuyarak çalışarak öz güvenimizle kendimizi ifade ederek
TÜKETİCİ değil ÜRETKEN BİR BİREY OLDUĞUMUZU GÖSTERİRSEK
BİZİ KABUL ETMEYEN GÖZ ARDI EDEN SİSTEM KENDİNİ İMHA EDECEKTİR

mare arkadaşın haklı olduğu çok taraf var.

Özürlülük ölçütünün yenilenmesinin çoğu kişiyi mağdur ettiği ve edeceği bir tarafa,

Özürlüler kanununun çıkarılması çok önemli bir gelişmedir. Ancak bu kanun ve yapılan diğer düzenlemelere rağmen engelli arkadaşların günlük hayatlarında bir farklıklık hissetmemelerinin nedeni, bu değişiklikleri uygulayan mekanizmanın yani börokrasinin geç devranması veya uygulamayı ciddiye almaması...

Birde tabi en önemlisi engellilerin yapılan değişikliklerden ve haklarının neler olduğundan yeterince haberdar olmamaları, haklardan yararlanmak için yeterince ısrarlı şekilde girişimde bulunmaması,

Engelli milletvekili sayısının az olmasının çok geniş sosyal ve kültürel nedenleri vardır. Tıpkı kadın milletvekili sayısının az olması gibi.

Bu durumu tersine çevirmek biz engellilerin çabalarına bağlı. Elbette engellilerin sorunlarının çözümü için engelli milletvekili olması şart değil. Ancak engellinin yaşadığı sıkıntılarıda en iyi engelli anlar. Hani demişler "bana damdan düşen birini getirin" diye...

Şu an Meclisimizde bildiğim kadarıyla iki engelli milletvekilimiz var. Yıllardır birikmiş sorunların çözümü konusunda sadece bu milletvekillerimizden talepte bulunmak (özellikle Lokman Ayva beyden) ve çözülmeyen sorunların sorumlusu gibi görmek biraz haksızlık gibi geliyor bana.

Onun için engelli milletvekili sayısının artması, bizlerin sorunlarının çözümünü kolaylaştırıcı olacaktır. Ülkemizde %10 engelli varsa Meclisimizde de bu oranının olmasından daha doğal ne olabilir.

Özellikle son yıllarda engelli arkadaşların (eski yıllara göre) biliçlerinin yükseldiği ve daha iyi hayat şartlarına ulaşmak için kafa yorduklarını daha girişken ve kamuoyu oluşturucu çaba göstermeleri memnun edici bir gelişmedir. Önümüzdeki yıllarda bunun daha da gelişeceği, bu durumun engelli olmayan insanların önyargı ve olumsuz bakış açılarının da kırılmasına yol açacağını düşünüyorum. Her şey birden olmuyor.

Bu sitede milletvekli olabilecek ve engellilerin sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili kendisini geliştirmiş tutarlı ve saygı duyulacak çok arkadaşımız var.

Mesela Oturan Boğa, mesela mare

Ve ben bu arkadaşları milletvekili olarak görmekten gurur ve kıvanç duyarım.

Niçin olmasın.

Saygılarımla...

icraat

icraat olmadıktan sonra 100 tane olsa ne yazarki bence

neden biz de bir türlü karşılıklı saygıya dayalı tartışma yapamıyoruz. İlla ki bir birimizi incitecek laflar ve söylemlerde mi bulunacağız, neden hep böyle kantarın topuzunu kaçırıyoruz ve birbirimizi kırıyoruz.

Evet maalesef böyle yapıyoruz ve en sonunda da al sana der gibi birisi gelip forumu kilitliyor.

isterse hepsi engelli olsun meclıstekılerın iş sayısı deıl..yapılan icraatlarda...

varsa yapacak olan varsa sesimiz olan buyursun yapsın mecliste görevını...ama bugune kadar olanlar sadece vekıl maaşlarını ceplerıne koyup yan gelip yatmayı bildi...
bunun tersını yapacak olan varsa buyursun yapsın...

Bu konu başlığının açıldığı günlerden şimdiye bakıyorum da. Ne kadar çok şey değişti ve değişmeye de devam ediyor. Her şey daha iyiye gidiyor inşallah ve gitmeye de devam edecek. Kimbilir belki biz de bir ya da daha fazla milletvekili çıkarırız.

Selam arkadaşlar..allah kısmet ederse bu dönem adaylığımı koyacam

Olanlarda hükümet adına konuşuyor tombaladan girdiler lokman ayvanın bir tartışmasını seyrettim adam sanki engelli deyilde milletede çok iş bitirmiş havası var inanın çokda olsa para admı deyiştiriyor sayın vekilim dedinmi oooooooooooooo düşün

nefs kurbanı insanlar. önce şunu sormak lazım. neden zenginlerin 5 vakit namaz kılanların sayısı dünyada çok az. çünkü sahip oldukları mülk nefsini övüyor. dediğin gibi birde sayın vekilim dedimmi bacak bacağın üstüne atılır koltuğa yayılır göbekler dışarda sağ sol dön koltukta birde önünde masaüstün varmı tamam dır iş...

ama bir diğer fikirlerim var. engelliler bu yönden yetiştirilmiyor ki yetişsede dediğin gibi bir işe yaramaz. engellilere daha iş yerlerinde kademe atamıyorlar. çırak girdiğin iş yerinde 10 yıl çalışsan bile hala çırak kalırsın....

lokman ayva akpartı mkyk den ıstıfa etmış .boru degıl kurucu uye normal bı ınsanın mv .oldugunu duşunun başbakanla konuşturmazlar bıle.
engellı kım kı bu ulkede 0=engellı.

Neden engelli milletvekilleri bu kadar az?Muhtemelen forumdaki en absürt sorulardan biri bu soru :)Az buluyorsan al dabancanı sık üç beş tanesinin topuğuna :)Yaklaşık 3 yıldır engelliyim ama beni o meclise başkan yapsalar göz ucuyla dönüp bakmam. Zira koltuk çürütmek dışında hiç bir meziyeti olmayan yığınla insan var orda. Fiziki manada belki az ama zihni manada gayet kısıtlı bir çok kişi var zaten. Ve ben her halu karda idare makamındakilerin enazından zihnen engelsiz, vicdanen zıpkın gibi olmasını temenni ediyorum.Aksi halde merdiven ucunda durup çelme takarak birilerini meclise göndermekle nitelikli temsil sorununu çözmüş olmuyoruz.

Sus payı veriyolar biz engellilere, bizde hiç sesimizi çıkarmıyoruz...

buradan aday olan arkadaslar vardı?Adaylıkları onaylandımı acaba?

engelli millet vekillerine daha çok hakkımı helal etmiyorum, hepsi de süt dökmüş kedi gibi oluyor vekil olunca :)

"NEDEN ENGELLİ MİLLETVEKİLİ SAYISI AZ ?"

Bu soruyu soran arkadaşımıza buradaki forumları ve forumlarda yazılanları okumasını tavsiye ediyorum. Okuduktan sonra sonra başta sorduğu sorunun yanıtını bulacağını düşünüyorum.

SON SÖZ : AKIL BAŞTAN GİTTİĞİNDE; BİAT VE KULLUK BAŞLAR.. KULA KULLUK EDİLDİĞİNDE DE HESABI DÖNÜP KENDİNE SORACAKSIN..

Son düzenleme:
Üst Alt