Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Neden kilo almıyorum?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Neden kilo almıyorum?[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4](Birkaç ayönce yaptığım diyetten bahsedeceğim, demiştim. İşte şimdi sırası geldi. Aslındageçen hafta yayınlayacaktım ama geçen haftasonu kardeşimgile gitmiştik, ordayemeği biraz kaçırmıştım. Onun için bir hafta daha uygulayayım, dedim. )[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Bendenizengelli olmama, 7/24 yatmama rağmen, fazla kilolu değilim. Aslında nedeni çokbasit; Az yiyorum. Ama az yemekle nasıl doyuyorum, anlatayım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Az yemeninfaydaları hakkında Peygamber Efendimiz SAV “Az yiyerek maddi manevihastalıklarınızı tedavi ediniz” , “Az yiyiniz, sıhhat bulunuz” , “Nefsinizi açbırakın ki, kalbinize irfan nuru doğsun” diye buyurmuştur. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]İlahi aşkyolunda yürümenin ilk düsturu şu üç şeye uyulmasıdır. Killet-i taam, killet-imenam, killet-i kelam. Yani, az yemek, az uyumak, az konuşmak. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Az yemekaz uyumaya, az uyumak az konuşmaya, az konuşmakta dinlemeye vesile olur. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Bilindiğiüzere ruhumuzu beslemenin diğer bir şartı da dinlemektir. O nedenle, Kuranokumak sünnet, dinlemek farzdır. Aynı sebepdolayısıyla Hz. Mevlana da Mesnevi’sine “Dinle” diye başlamıştır. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Hatırlarsanız sigarayı bırakınca çok kiloaldığımdan ve 2003-2004 gibi komşumuz, dostum avukat Ali Kırmızıgül beyleberaber uyguladığımız diyetle zayıfladığımdan bahsetmiştim. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]O zaman hareket etmeden on-ondört kilo vermiştim.Uzun yıllar dikkat ettim. 2011’deki şeker komasından sonra sık sık yemeğebaşladım ve çok kilo aldım, çünkü şekerim düşüyordu. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Fakat ikiyıldır kilom normal gidiyor. Şimdi neden kilo almadığımı anlayabilmeniz için, şuprensipleri yıllardır nasıl uyguladığımı yazmak istiyorum: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Öncelikle,Peygamber Efendimizin SAV tavsiyeleri uyarınca şu üç şeyi prensip edindim: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]* Acıkmadan yemek yemem.Annem sorunca daha acıkmadım, akşam namazından sonra hazırla anneciğim, derimmesela. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]* Tam doymadan yemeyi bırakırım.Nefsime, biz dünyaya yemek yemeye gelmedik, sabret, inşallah cennette tonlarcakebap, baklava yiyeceksin Celal, bu kadar yeter, ölmezsin, derim. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]* Günde iki ana öğün yemekyeter. Sabah ve akşam… [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Şimdişeker hastasısın, iki öğünle nasıl yetiniyorsun, dediniz. Anlatayım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ve o prensipleri şu iki şeyi yaparakuyguluyorum: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]1. İnsan, her öğün protein almazsa beynine doyduğuna dairsinyal gitmiyor. Her öğün az protein alırım. Tavuk, kıyma, yumurta, balık,peynir, mantar, vs. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial] Bir de bildiğimizekmeği kesinlikle yemem, her öğün bir-iki dilim kepekli veya tam buğday ekmeğiyerim. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Gençken birtencere makarna yerdim ama hala açlık hissederdim. Şimdi bir tabak makarnayladoyuyorum çünkü makarnaya annem kıyma katıyor. Yani protein… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]2. Ben yemek yerken ve de yedikten sonra, bir-bir buçuksaat hiç su içmiyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]İnsanınmidesi aynen bir tencere gibidir. Yediğimiz gıda ve yemeklerin hepsi butencerede tekrar pişirilir, hücrelere gönderilir. Fakat çok su içince neye benzer biliyor musunuz? [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Meselayemek pişirirken üzerine su boşaltırsanız nolur, yemeğin besleyici özelliğikalmaz, tadı bozulur. Atasözünü bilirsiniz; “Pişmiş aşa su katmak” [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Yemekten hemen sonra su içersek aynen bunun gibi dağılır,besleyici özelliği kalmaz ve çabuk acıkırız. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Yemekyerken içtiğimiz su ise, ocakta pişirirken yemeğe koyduğumuz gibi bir-ikibardak civarı olmalıdır. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ben doymadan yemeyi bırakıyorum, fakat az yediğim buyemeği, mide tencerem pişirinceye kadar sabrediyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Yemekten bir-iki saat sonra istediğim kadar suiçiyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Tabibunlar ana öğünler. Sabah ve akşam arasında, minik ara öğünlerim oluyor.Bisküvi, hurma, meyve, yağsız kuruyemiş, vs… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Bir de ben ayrıca şu üç şeyi sürekliyaparım: [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Annem hersabah bir limon sıkar ve sıcak suyla şekersiz limonata yapar, yağlarımıeritiyor. İkincisi, kahvaltıda ve arada günde bir bağ maydanoz yiyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Üçüncüsü,bol bol litrelerce su içerim. Yemeklerden iki saat sonra… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]***[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Bütünbunları, yıllardır okuduğum kitap ve yazılar, dinlediğim sohbetlerdenuygulayarak yıllardır tecrübe ettim. Evet işe yarıyorki, kilo almıyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]YALNIZŞUNU DA BELİRTMELİYİM Kİ, KENDİME ARADA ÖDÜL VERİRİM. Ereğli’de HER CUMA NAMAZSONRASI ETLİEKMEK YERİM MESELA… [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]EfendimizSAV döneminde doktora ihtiyaç duyan çok az kişi varmış. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]PeygamberEfendimiz SAV, az hastalanmanın sebebinin, 'Ashabın iyice acıkmadıkça yemekyememesi ve yemekten tam doymadan kalkması' olduğunu söylemiş. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Günümüzdebu sünnetlere az riayet edildiğinden olsa gerek, herkes soluğu yadiyetisyenlerde ya da çeşitli sağlık problemleri yüzünden doktorlarda alıyor.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Uzmanlartelefonlarınızın bataryası iyice bitmeden şarja takmayın, diyorlar.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Laptopbilgisayarımın bataryasının ömrü iki yılda bitmişti. En son, on dakikada şarjıbitiyordu. Değiştirirken sebebini sorduk; sürekli şarj kablosu takılı kullanmamızmış.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Evet, bu bir ilahi kanun mudur bilemiyorum amaacıkmadan, yemek üstüne yemek de Allah bilir, ömrümüzü kısaltabilir. Zaten hastalıklarınkaynağı çok yemektir.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt