Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Normal ehliyet aldım ama onu monokülere çevirmek istiyorum

buraksen1

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba. 2016 yılında ehliyet aldım. Göz kontrolümü ve raporumu almıştım -sağ göz %10 görüyor- monoküler alabiliyor yazıyordu. Göz raporunu normal doktora götürdüm ve o da onu okuyup normal kendi raporunu çıkardı fakat raporda gözümle ilgili hiçbir şey yazmıyordu. Ben de o doktorun raporunu verdim ve ehliyetimi aldım -yeni ehliyet türüydü sanırım onlarda monoküler yazısı yokmuş-. 5 yıldır sorun yaşamadım ama şimdi kafama takıldı, hadi ya yaşarsam çünkü askerden muaf oldum bu yıl.

Ben normal monoküler almak istiyorum, şimdi raporumla gitsem hemen monokülere çevirirler mi yoksa ehliyetime el mi koyarlar? Veya hiç gitmesem ve her yıl rapor alıp o raporu ruhsatın içinde tutsam bir sorun olduğunda göstersem olur mu?

Sıkıntı olmaz bende aynı durumdayım normal ehliyet kullanıyorum. İleride olurda yenilerken doktor monooküler derse zaten değiştirirsiniz.

biliyorsun 10 senede bir rapor götürmek gerek ve ben bir de askerden muaf oldum. Şimdi bakarlar askerden muaf nedeni göz tembelliği e ama ehliyet normal baba bu nasıl iş derlerse çok feci araya giderim :D

buraksen1

2011 de aldım ehliyeti, orada bağlayıcı olan doktorun yeterli görerek sürücü olur raporu vermesi. Ha monooküler derse monookülere çevirilir çok sıkıntı değil. Eskisi gibi kısıtlama vs. yok en fazla resmi araç kullanamazsın veya ticari :)

vetbat

aynen de işte benim korkum tutup gözün sakat görünüyor askerlik konusunda ama ehlşyet normal ver bakalım şunu demeleri HAHA :d

buraksen1

200000 km yi geçti yaptığım km. Tek gözü görmek sürücüye engel değil sonuç ortada, Ayrıca kimse kendi hayatını da riske atmaz. Ha kanunen monooküler demeleri sürücü olmanı engellemiyor ehliyetin değişecek o kadar.

Sanırım içim hiç rahat etmeyecek ya. Kısıtlamalarda kalktığına göre ben en azından gidip özelden rapor alayım ve yanımda bulundurayım. Askerlik yüzünden fark edilirsem eğer hemen gösteririm raporum yanımda diye. "Neden işlenmemiş?" derlerse de "ben vermiştim belki memur işlememiştir" vs. derim :D

Hoş şu konuda sayın OturanBoğa "sorun olmaz, ceza yemezsin" demiş. İnşallah dediği gibi ceza yemem :D

https://www.engelliler.biz/forum/oz...r-surucu-belgesine-donusturmek-istiyorum.html

@buraksen1,

Merhabalar hocam. Nasil bir yol izlediniz. Süreç hakkında bilgi verebilir misiniz? Ben de sizin durumunuzdayım. Ehliyeti ilk alırken monokülerlik kavramindan haberim yoktu. Hayatımı kendime göre normal sürdürdüğüm için doktora söylemedim, sağlıklı raporu verdi. Normal ehliyete sahibim. Muhtemelen askerlikten muaf olacağım. Ehliyetimi de monokülere çevirmek istiyorum. Monoküler görüşe sahip olmanıza rağmen normal ehliyeti aldığınız için doktorlardan ve emniyetten herhangi bir sorun çıkaran oldu mu? Düzeltene kadar normal ehliyet ile trafikte bulunduğunuz için hukuki bir sorun oluştu mu?

Üst Alt