Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Nörojenik mesane ve enfeksiyonlarıyla başım belada!?

pacebaby

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
arkadaslar 2011 eylulden berı norojenık mesane ve enfeksıyonlarıyla basım belada ... duraganlasmıstı enfeksıyonlar ama yenıden ataga gectıler ve benı benden edıyorlar yenıden. artık agrılara dayanamıyorum morfın turu ılaclar verıyor dr larım ... buna bı cozum bulan bı seyler bılen varsa lutfen yazsın DAYANAMIYORUM ARTIK COK YORULDUM : /

Geçmiş olsun öncelikle , enfeksiyonlarla mucadele etmek için içerde ıdrar kalmaması lazım, bol bol su içmeli kabız kalmamaya dikkat edilmeli.enfeksiyon düzelene kadar gün içinde belli aralıklarla tak-boşalt sonda yapılmalı, bunu yaparken hijyene dikkat edilmeli.Morfin türü ilaç vermeleri sizi tedavi etmez sizdeki ağrı kanser veya tümör ağrısı değilki, olsa olsa sıkışıklığa bağlı bir ağrıdır ,sıkışıklıktan sonra ağrı gider zaten.Bende cok mesane yolu enfeksiyonu gecirdim,doktorlar antibiyotiği dayandı her seferinde artık etki edecek antibiyotik kalmadı.Doktoru değiştim asıl meseele ne cıktı derseniz mesanede enfeksiyona bağlı taş oluşmuş ,butun ateş ve bulantılarımın sebebi oymuş, taş kırıldıktan sonra bol su içerek bu enfeksiyon olayını aştım.İdrar atımı fazlalştı ve mesanede öncekine göre daha az idrar kalmaya başladı.Buda bana kışın 3-4 saat sıkışmadan dışarda gezebiliyorum.Bende nörojen mesane hastasıyım , omurilik ameliyatına bağlı olarak gelişti.

faruk:mesanedeki taş nasıl tespit edildi ve nasıl kırma işlemi yapıldı.kırma işleminden sonra agrı ve boşaltım normale döndümü?

Değiştirdiğim yeni doktor ,beni ultrasona havale etti ,ultrasonda sıkışana kadar su içirdiler, ultrasonda mesanede ne kadar idrar var ölçüm yaptı, sonra idrarını yap gel dedi, birdaha baktı ne kadar idrar kalmış bu arada tesadüfen mesanede taşı gördü, taşın capı 3x1.5 falan, taşı kırmak için başka bir merkeze havale ettiler, makıneye uzandık ultrasonik ses dalgalarıyla taş 1 seansta kırıldı, şanslıydım çünkü taş bakteri taşıydı çabuk kırıldı.Bol su içerek taşı döktüm.Kavanoza işedim cıkan taşlar teste gitti, bakteri taşı olduğu onaylandı.Ağrı sızı olmadı fakat taş kırıldıktan sonra mesane cıkışında kılçal kanama oldu tahmınım taş kırıklarından kaynaklanmış.Boşaltım % 50 daha arttı ve enfeksiyon riski taş da ortadan kalktığı için rahatlama oldu.On senedir enfeksiyon olmuyor ama kısmı nörojen mesane devam ediyor, içerde kalan idrar normal den fazla, fakat bazı tedbirleri uygularasam bu beni sosyal hayatta 3-4 saat kışın, yazın 5-6 saat aldığım sıvıya göre tuvalete cıkmıyorum.Tedbirler, bol su içme, kabız kalmama ,mumkunse oturarak idrar yapma oturarak yapıldığında idrar daha fazla atılıyor.

Mesanede idrar kalıp kalmadığını araştırdınız mı? TAK yapıyor musunuz? Mesanedeki idrar tam olarak boşaltılamıyorsa, orada kalan idrar hem mesane basıncının artmasına neden olur hem de bakteri üremesi için ortam sağlar.

Bir faydası olur mu bilmem ama, en azından zararı olmaz diyerekten şunu öneriririm: http://www.engelliler.biz/forum/sag...nibahar-maydanoz-vb-bitkilerin-kullanimi.html

ben antibiyotik kullanamıyorum anaflaksik şoka giriyorum ... bı cok dr la gorustuk bı cozum yolu bulamadık taş vs . de nasıl bı ıstır anlamıyorum artık ...

ürodinami testleri vs hepsi yapıldı bülent bey ...
tak la AÇT takibini yapıyoruz ara ara kaldıgı donemler oluyor daimi sondaya geçiyoruz . tabi antibiyotik veya bı koruyucu kullanamadıgım ıcınde mütemadiyen enfeksiyon olusuyor . .. o enfeksiyon ve diğer agrılarla da basa cıkamadıgımız ıcıın artık morfın kapsayan ılaclardan alıyorum bunlarda gecıcı olarak agrılarımı kesmeye sadece . agrılarım belımde sırtımda hatta bacaklarıma bıle vuruyor dayanılmaz oluyor tek kelımeyle ... : (

karnıbahar maydanoz hatta lahana yapragını bıle kaynatıp ıctım ama cozum degıl : /

ben kesın bı cozum arıyorum arkadaslar ama bulamıyorum ...

Sabit sonda takıp günde 4lt su içerek bakteriden kurtulmayı denerdim ben olsam. 3 gün uygulayıp, ne olacağına bakmak lazım. O arada karnıbahar kürü de yapın.

Bi de, gaz sornunuz olabilir mi? Mesanyi dışarıdan baskılayan bir durum da bu kadarzranmanıza neden olabilir.

Üst Alt