Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Öğretmenlik mi, memurluk mu?

Kaya1234

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
3
Öğretmenlik mi rahat yoksa memurluk mu? Öğretmenlik sevilen, saygı duyulan bir meslek ama iş yükü, velisi, öğrencisi, eve iş taşıması ve ayrıca yeni öğretmenlik uygulaması ile öğretmen akademisi, denetim vs bunlar beni öğretmenlik mesleğine karşı soğutmaya başlattı. Memurluğun rahatlığı daha cazip gelmeye başladı. Sizce bu durum nasıl? Memur ya da öğretmen olan varsa yol göstermesi bakımından yazabilir mi?

Maaş farkı ne kadar ikisi arasında cevabı ona göre değişir .

Yeni göreve başlayan memur 40 civarı öğretmen de aynı. Ama zamanla öğretmen maaşı artıyor emeklilikte de öğretmen maaşı biraz daha fazla diye biliyorum.

Maaş farkı da yokmuş nasılsa öğretmen olmaya çalışırsın olmadı memur olursun hiçte üzülmezsin .

Son düzenleme:
Ek dersler ile gelir arttırılacaksa ogretmenlik. Memurlar forumda öğretmen olup da çok memur olmak isteyen de var ama rahatlık için bıkmıs durumda olan

@Kaya1234,

Halen aday öğretmenim, ilk eğitim-öğretim sezonunu bitirdim merak ettiğin bir şey varsa özelden sorabilirsin.

Genel olarak söylemek gerekirse mesai saati ve iş yükü dışarıdan göründüğünden çok farklı.

Şahsi tavsiyem öğretmenlik mesleğine maddi açıdan yaklaşmaman.

Beden bir kenara zihinsel ve ruhen daha fazla yoruyor insanı. Böyle anlarda "bu işi sadece parası için yapıyorum" düşüncesine kapıldığın an bütün öğrencilerin hakkına girersin. Önceki dönemlerde açın kitabı okuyun tipindeki öğretmenlerden bir farkın kalmaz.

Bizler için "okul" ve "iş yeri" kelimeleri tamamen farklı anlama gelir. (gelmesi de gerekiyor)

Memurluk daha kolay tabi ki öğretmenlik zor ama devlette ona göre farklı para veriyor sözleşmeli uzman çavuşluk daha zor devlette onlara daha çok veriyor …

@Kaya1234, sonrası için ilerleme hedefiniz varsa değişebilir. Ben idareci olmak için açıköğretim mezunu olarak aldım formasyon belgesini, staj döneminden biraz tecrübem var. Sonrasında memurlukta kaldım ama geçiş yapmadım görevde yükselme sınavına katıldığım için.

Memurluğun rahatlığı derken herkes için veya her birim için aynı şey geçerli olmayabilir.

Evrak işleri, yazışmalar, iletişim, teknolojiye yatkınlık konularında iyiyseniz memurlukta zorlanmazsın genel olarak iş anlamında eğer rahatlıktan kasıt bu ise ama değişim yine olur. Memurlukta da bazı sistemler değişiyor, görev tanımları değişiyor. Çalışacağın kuruma, birime, yöneticine, idarecine, amirlerine, iş arkadaşlarına göre değişiyor. Memurlukta da bir dönem çok rahatım dersin, bir anda değişebilir şartlar. Risk almadan hepsini hesaplayıp hareket etmeniz çok zor.

Buradan memurların maaşlarını ve eğitimcilerin ek ders ücretlerini hesaplayın. Bu işin maddi kısmı. MEB de idareci olmayacaksanız 1 temmuz-1 eylül arası tatiliniz var. Kasım ve nisanda 1 hafta öğrenci gelmeyecek. Sömestre tatilinde 2 hafta öğrenci gelmeyecek. Öğretmen olmak için sınıfta kalmaz iseniz 4 yıl eğitim fakültesi + KPSS + Eğitim Bilimleri + ÖABT sınavlarına gireceksiniz. Bu sınav puanlarınız harmanlanıp elde edilecek puan ile MEB diyelim 20.000 kadro açtı branşınıza kaç kadro verildi ise rakipleriniz ile puan yarışına girip , bu yarışı kazanırsanız , Öğretmen akademisine kayıt olacaksınız , 2 yıl ( 4 dönem ) eğitim alıp ders vize ve finallerini geçerseniz ve akademiden mezun olursanız ki bunun içinde sözlü mülakatlarda var , sözleşmeli öğretmenlik yapacaksınız 3 yıl, sonrasında kadrolu öğretmen atamanız yapılacak , yani en erken 27 yaşında gibi kadrolu öğretmen olursunuz. Bir şeyi unuttum akademideki 2 yılınızda size 22.000 tl maaş yatacak. Emekliliğe esas sigorta girişiniz olmayacak , sadece sağlık sigortası , iş kazası meslek hastalığı kısa vadeli kollardan primimiz yatacak.

@Kaya1234, bence öğretmenlik öğrenirken ogretiyorsun kolay değil ama olaylara bakış açina göre değişir bazıları keyif alır öğretmekten bisiler anlatmaktan

Epilepsi hastası iktisat mezunu memur bir arkadaşım vardı. Açıköğretimden felsefe bitirdi. Eskişehirde formasyon aldı. Şimdi kendi doğduğu büyüdüğü yerde felsefe öğretmeni. Bir tane kitap ezberliyorsun ömür boyu yetiyor diyor.

Maddi olarak ele alırsak gerek maaş farkı gerekse de tatil süresi açısından kesinlikle öğretmenlik. Diğer yönden birilerinin hayatına olumlu anlamda etki edebilmek ve dürüst bireyler yetiştirebilme hissinin maddi olarak tam karşılığı olduğunu düşünmüyorum.

@Kaya1234 hocam, selamlar..2004 yılının ocak ayında öğretmenliğe atandım 7 sene bu görevi yaptıktan sonra geri hizmete alındım. Son 13 yıldır aynı kamu kurumundayım. Ailemle yaşadığım için ek ders (kira vs) derdim yok Erken engelli emeklilik hakkı da kazandım ama değmez. @MusaT. 'nin de belirttiği gibi , genç zihinlere olumlu etki edebilmenin verdiği psikolojik doyumun karşılığı maddiyat ile ölçülemez. Şizofreniden dolayı , bu kutsal mesleğin gerektirdiği pek çok şeyden geri kaldım Bazı arkadaşların da yazdığı gibi yürürlüğe giren uygulamalar ,bu mesleği yapmayı çok zorlaştırdı . Herkesin hakkında hayırlısı olsun

Son düzenleme:
MEB'te öğretmenlik mi daha iyi yoksa düz memurluk mu? Avantajlarını ve dezavantajlarımı yazar mısınız?

@adamhak66,

Düz memurluğun öğretmenliğe göre herhangi bir avantajı olduğunu düşünmüyorum. Uzmanlık Müfettişlik gibi memurluk olsa neyse ama öğretmenlik düz memurluğa göre çok daha iyidir.

Üst Alt