Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ölenin ardından yas tutup üzülmek, zayıflık gibi algılanıyor.

perseküsyon

Aktif Üye
Konular
89
Reaksiyonlar
136
Dedem, 2 tane dayım ve tanıdığım epey kişi vefat etti. Cenazenin defin işleminde ağlayanlar , kusurlu hareket yapmış gibi baskılanıyor. Mesela annem ölürse ne yaparım ? diye fikir paylaştığımda genelde şöyle diyorlar ; Ecelden kaçış yok , ölenle ölünmez , önüne bakacaksın vs. Tamam da güzel kardeşim , insan bir yakınını kaybedince üzülemez mi ? Bunu neden kusur &zayıflık gibi algılıyorsunuz ? Yitirilenlerin ardından yas tutmaya , bir iki damla göz yaşı dökmeye hakkım yok mu ?

Ali Sirmen annesinin ölümünün ardından Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinde şu cümleye yer vermişti:

"Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, öksüz çocuklar aslında kendilerine ağlarlar."

Yazının tamamı için bkz

Başınız sağ olsun. Annem ölürse ne yaparım? Bunu ben de kendime bazen sorarım ama kendime sorarım... Başkaları ne diyebilir ki? Ne cevap verirse versin teselli etmeye yönelik konuşacak.Siz nasıl cümleler bekliyorsunuz başkalarından mesela? Çok güvendiğim dostum varsa ancak ona söyleyebilirim densiz cevap vermeyeceğini düşünerek. Nihayetinde onun da diyeceği "zor tabi, Hepimizin gideceği yer aynı, Allah kolaylık versin vs vs vs"

çocukken babamı kaybettim bilmiyorlar hala yas tutuyorum :(

hozgul
[SIZE=3]
[/SIZE][SIZE=1][SIZE=1][SIZE=2]"[/SIZE][FONT=Montserrat][SIZE=3][SIZE=2]Tenhalarda bir yerlerde kimseye göstermeden ağlayacağım"

Yazıdaki bu final-sonuç cümlesi çok anlamlı olmuş.
Sanırım çoğumuzda böyle olacak.
Paylaşım için teşekkürler[/SIZE]
[/SIZE]
[/FONT][/SIZE][/SIZE]
_çalıkuşu_
Aynen öyle haklısınız..

perseküsyon
2019 ramazan bay. 2. Gün kaybettim...
O ALLAH ki herşeyin sabrını veriyor...
Ona güvenin...
Biz ALLAH tan geldik ve yine ona döneceğiz...

_çalıkuşu_

Hocam, o cevabı asla bulamassinız...
Dayanılmayacak bir acı ama dedim ya ALLAH herşeyin sabrını veriyor...
Rabbim, tüm geçmişlerimize rahmet etsin inşaALLAH...

emreden
20 yıl geçti. Azalmıyor artıyor o özlem. Anne daha zor diyorlar.Yaşamadık ama bir gün onu da yaşayacağız.Bizler çoğunluğumuz bekar olduğu için evli evlatlara göre daha çok acı çekiyoruz sanki. Evliler bir nebze de olsa kendi ailesine tutunuyor. Her evlat için zor tabi. Allah sabır versin kayıp yaşayanlara

_çalıkuşu_ haklısın çalıkuşu annelerimize ALLAH uzun ömür versin anneme bir şey olursa yapayalnız kalacağız tek bildiğim bu ve korkuyorum ayrıca abimde de engel durumu var bende de bilmiyorum :(

emreden

""" Şimdi , eşim dostum beni hastayım sanıyor. Yastayım hiç kimse bilmiyor""" ( ŞARKIDAN ALINTIDIR)

Of kardeşim , inşallah pişmanlık yaşamıyorsundur. Allah sabır ver

öncelıkle başınızsağolsun..bu bır kusur yada zayıflık olamaz en ınsanı duygumuz kolay degıl sevdıklerını kaybedıyor ınsanlar bence boyle dusunen insanlar sevgi ve merhametlerını yıtırmıs olmaları lazım

perseküsyon

yok pişmanlık duymuyorum zaten çocuk yaşta 15 yaşındaki genç olu verdik en çokta o zoruma gidiyor

Ağlamak üzülmek merhamettendir sevgidendir insan olmanın gereğidir. Kimse karışamaz. Ha sevdiğin insan der ki lütfen ağlama üzülme . O da teselli etme manasında yoksa insan elbette acısını yaşayacak.

perseküsyon

Haklısınız katılıyorum size. Ağlayınca "güçlü ol, dayan hatta ağlama" derler. Belki teselli için diyorlar bunlari. İnsan rahatça yaşamalı üzüntüsünü. Belki de dayanacak gücüm yok şimdi...buradaki çoğu kişi anne ölümünden bahsetmiş. Küçük bir çocuk için anne veya baba ölümü çok zordur. Katlanılmasi zor bir acıdır. Ancak yetişkin iseniz hele de evliyseniz anne-baba ölümü size çok zor gelmez. Bir gün onlar ölebilir şeklinde bir düşünce vardır zihnimizde. Asıl kardeş ölümü çoook acı. Zaten birinci sırada evlat ikinci sırada kardeş ölümü gelir. Kimsenin başına gelmesin ansızın ve zamansız olarak. İnsan ölüm hakkında pek düşünmez. Kendi başına gelmeyeceğini sanır. O nedenle erteler de erteler. Sevdiklerine zaman ayırmaz. Ansızın ölüm gelip çatinca onu bir daha göremeyecek olmanın dayanılmaz acısı yanında geçmişe duyduğunuz özlem ve birlikte geçirilmeyen zamanların yaşattığı pişmanlık bütün benliğinizi esir alır. Keşke o ters lafı söylemeseydim keşke incitmeseydim. Keşke o gün arasaydım. Keşke geçen yıl birlikte gitseydik tatile... Keşkelerin ardi arkası kesilmez. Çok acı bir şekilde tecrübe ettim bu duygulari. Siz siz olun asla ama asla ertelemeyin, bütün güzel şeyleri zamanınız varken, gücünüz yetiyor iken yapın.

Üst Alt