Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Organik olmayan psikozdan geçici de olsa emekli olabilir miyim? Sizce ne yapmalıyım?

xdedahii

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
127
Öncelikle cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Daha öncede yazmıştım. Geçirdiğim bir atak sonucu zorunlu olarak hastaneye yatırıldım. Vasi tayin edildi.

Bu foruma ilk yazdığımda hala psikozun etkisindeydim.

6 ay gibi bir tedavi sonucunda pozitif belirtiler dediğimiz ve hastalığın alevlenmesi geçti.

Yaklaşık hasta olup tedavi olmam 2 yıl gibi bir sürede oldu. 1 yıldan fazladır işsizim. “Zaten çalışacak durumda da değildim.”

Durum bildirir raporum. “Kendi işlerini yapamaz, başkasının bakımına muhtaçtır ve vasi tayini gereklidir” yazıyor.

İlaç pozitif belirtileri baskıladı ama negatif belirtiler gün geçtikçe artıyor.

Şuan kendi işlerimi yapacak duruma geldim ama bundan daha ileriye gidemiyorum. Yani çalışacak duruma gelemiyorum.

Çok halsiz,zayıf ve yorgun düşüyorum. Buna bağlı olarakta isteksizlik, hiçbirşey yapmama ve tembellik oluyor.

İlaçlar ancak öz bakımımı yapacak duruma getirdi. Oda zorla daha ileri gitmiyor.

Bu durumdayken iş arıyorum ama nasıl çalışacağım. Düşünmekteyim. Belirtiler azalmıyor artıyor.

Sizce benim durumum ağır mı ? İyileşmek için ne kadar süre geçmeli? 1 yıl 2 yıl gibi

Sizce malulen emekli olabilir miyim? Ya da iyileşene kadar geçici emeklilik var mı ? Herhangi bir gelirim yok?

1800 gün 10 yılı şartlarını sağlıyorum.

Daha önce psikozda olduğum için durumun farkında degildim.

Sürekli olarak evde hareketsiz bir şekilde yattığım için ailemlede sorun yaşıyorum. Doktorla görüşüyorlar ama hastalığın negatif belirtilerini anlayamadılar

Halsizlik yada tembelliği bilerek yaptığımı düşünüyorlar

SİZCE NE YAPMALIYIM? Şuan normal bir işte çalışacak durumda degilim. Doktorda dedi. Stresiz, vardiyasız ve hafif bir iş olursa çalış dedi.

Normal iş bulunmuyor hafif bir işi nerden bulacağım.

Resmen 2 yıl içinde 40 yaş yaşlanmış gibiyim.

Beni görünce 65-70 yaşında bir bireyin yavaşlığı ve hareketsizliği var. Negatif belirtiler böyle çözümde bulamadım.

Son çare tekrar ilaçlarımı bırakıp bir işte çalışacak duruma gelip atak geçirmemek için dua edeceğim.

Bende özel sektörde SSK lı olarak çalışırken bir işe en fazla 35 gün dayanabiliyordum. Şimdi ise 2019 NİSAN ayından beri EMEKLİ SANDIĞI çalışanıyım
(1.710 gün primim yattı 4C li olarak)

Ben zaten kamu kurumunda çalışırken rahatsızlandım. Tamamen kendimden geçtim. Ne olduğunu bile anlamadım.
Foruma ilk yazdığımda da hastaydım.

Daha yeni ne olduğunun farkına vardım. Ancak ayıldım diyebiliriz.

Merhaba tekrardan bence kendini malulen emekli yapma bide ilaçlarını bırakma atak gelirse sen bugünleri mumla ararsın iyi olmak zorunda değilsin eskisi gibi de olma ne olucak engelli işine girebilirsin hiç çekinme hem rahat hem kolay oluyor sen ilaçlara bağlıyosun herşeyi kullan onu seneler geçsin ilaçla işe gir öle alıştır kendini zor mu zor ben öle çalışıyordum hafta 1kere işe gitmiyordum işinde rahattı senin ilacın 100lüğünü bide ozaprin kullanıyordum sen özgüvenli olcan senin sağlığın daha önemli yaşatın atak hep aynı kalsaydın ne olurdu düşün bu ilaçlar uzun süreli kullanılıyor ve tedavisi var zamanla doktor atak gelmeyince daha da azaltıcak bi bakmışın hiçbir ilaç içmiyorsun sabırlı olman lazım .

Basara

İşsiz kalalı bir yıldan fazla oldu. İşsiz kalmak sorun değil. Vasim varken işte arayamıyorum. İnsanlara durumumu anlatamıyorum. Hastalandım böyle böyle oldu. Diyemiyorum.

Atak zamanı gerçekten kendimden geçtim. Çok uzun süre tedavi olmadığım için psikoz halinde gezdim.

Xeplionu doktor 75 mg düşürdü. Bu halsizlik ve tembellik nedeniyle çok zor oluyor.

Hiç iyileşemeyede bilirdim ama böyleyken nasıl bir iş bulacağım ki kimse halden anlamıyor.

Engelli raporuda almadım. Hem alsam bile bizim hastalığımıza iş verirler mi bilmiyorum.

@xdedahii,

Bu soru gözümden kaçmış

Ben olsam, sgk hastalık listesi’ne göre Ağır tanısı alıp malulene emkli olabiliyorsam, olurum. Bu zor yılları az da olsa gelirim olarak geçirmeyi tercih ederdim. Sonra, hastalık sakşnlediğinde, o zaman çalışmaya dair yeniden değerlendirme yapar ve istersem çalışırdım.

Hastalandıktan sonra anca kendime geldiğim için yeni yeni sağlıklı düşünüyorum.

Çok genç olduğumu düşündüğüm için hiçbir hareket yapmadım engelli raporu bile almadım. Bu yüzden 1.5 yıldırda iyileşmeyi bekliyorum. Doktorum hazirandan önce vasiliği kaldırmam dedi.

İyileşebilirsem tekrar iş bulup çalışmayı düşünüyordum. Ancak daha çalışacak durumada gelemedim.

Tabi geliriniz olmadan belli bir süre dayanabiliyorsunuz. Sınıra geldim.

Ya emekli olacağım ya engelli raporu alıp Ekpss girmeye çalışacağım ya da eskisi gibi hiçbirşey olmamış gibi vasili iptal edip iş hayatına dönmeye çalışacağım.

Şuan hiçbirini yapamıyorum. Halsizlikten kımıldaymaıyorum bile sosyal hayat tamamen bitti. Hem hastalık yüzünden hem işsizlik yüzünden.

Yani kafam çok karışık 🥴

40-60 arası engelli olursak kaç gün kaç yaştan emekli oluyoruz? 18 yıl 2900 günüm var.

İlk işe giriş 2006(5 gün) internette böyle gösteriyor.

Emekli olduktan sonra aynı zamanda çalışmak istiyorum. Bu şekilde emekli olursam çalışabilir miyim?

Rapor alırsam bu yüzden rapor alacağım. Bir işe giriş denemem oldu ama hala tam olarak nasıl çalışacağımı bilmiyorum. Benim için zor olacak daha görmedim.

Vasim olduğu içinde sorun yaşıyorum. İş bulmakta.

Bir kaç yıl daha çalışıp günlerimi tamamlayıp emekli olabilir miyim?

Yani 1 yıl önce rapor alsam 60 tan fazla olurdu vasi atandığı için

Ama ben ufakta olsa emekli olduktan sonra çalışmak istiyorum. O yüzden daha rapor almadım. Rapor alırsam bu yüzden alırım.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

60 la malülen olsana engelli emekli olacağına 10 yıl 3600 gün çalışıp ne yapacaksın ?

35 mi ? Gençmişsin daha ok.

Engelli vergi indirimden faydalabilmen için bir yerde çalışıyor olman lazım . Maliyeye başvuruyorsun. İşyerine verilmek üzere bir dilekçe veriyorlar. İşyerine doldurtuyorsun Hastaneden rapor alıyorsun . İkisini birlikte tekrar maliyeye götürüyorsun.Vergi indirim yazısını çalıştığın yere gönderiyorlar . O yazı ve raporunla birlikte sskya başvuruyorsun . Ama öncelikle bir yerde çalışıyor olman lazım ya da kendi işini kurman lazım

@xdedahii

2008/Ekim öncesinde girişiniz olduğu için %40-59 arası bir oran ile 20 Yıl - 4400 Gün ile emekli olabilirsiniz. Diğer oranlar ile ilgili seçenekleri yazıyorum,

%60-79 arası 18 Yıl - 4000 Gün
%80 ve üzeri 15 Yıl - 3600 Gün

Yukarıdaki şartların herhangi birisi ile emekli olabilmeniz için vergi indirim belgesine ihtiyacınız olacak. İşe başladıktan sonra vergi indirimine başvurup bu belgeyi almalısınız. Engelli raporunuz yok ise sizi hastaneye sevk edecekler ve rapor alacaksınız. Kendiniz de önceden rapor alıp vergi indirimine başvuru yapabilirsiniz. Vergi indirimi ile emekli olduktan sonra çalışabilirsiniz.

Her halükarda 3-4 yıl daha çalışmam gerekiyor. Hem prim hem yıl olarak.

Vasim varken iş bulmak kolay olmuyor.

Hala kararsızım alıp almamakta.

Rahatsızlık süresi 8 yıl
2 defa hastanede yattım. 7 ve 13 gün olmak üzere farklı yıllarda.

Tanı: Organik olmayan psikoz
Şuan: Annem vasim durumunda.
Durum bildirir raporunda kendi işlerini bile yapamaz yazıyor.

2006 giriş 35 yaşındayım 2900 günüm var.
18 yıl yakın çalışma sürem.

Sizce yüzde kaç oran alırım. Emekli olmak için daha ne kadar çalışacağım onu hesaplayacağım.

Yardımlarınız için teşekkür şimdiden

İlk raporum bu şekildeydi. Ben biraz daha çalışıp. 20 yıl 4000 günden emekli olmak istiyorum. Emeklilik sorası çalışmayı planlıyorum . Bir arkadaş cevapladı.

Bu şartlarda emekli olursam çalışma imkanım varmış sanırım.

Bugün yine iş görüşmesine gitti. Çok ilginç ve anlayışsız ve tecrübesiz kişilerle görüşüyorum.

Açıkçası iş değil insanlar beni yoruyor.

Ağır ve tam bağımlı şizofreni 1800 günden malül emekli olabilir. Fakat bunu doktorla konuşmalısın. Senin durumun değişik. Tedavin daha tam oturmamış. Sana sürekli rapor verilmeyebilir.Bu demek oluyor ki emekli olanda tekrar heyete gireceksin düşerse maaş kesilir. Vasi kaldırmayı düşünüyorsun. Vasi kaldırırsan zaten ağır değilsin demek oluyor. Senin kafan harbi çok karışık.Sen hastalığın sende bırakmış olduğu travmayı aşamamışsın. Önce ne yapacağına karar ver. Ekpss den rahat atanacak puan alabiliyor musun?
Egon çokmuş demek ki arkadaş her insan içinde rezillik barındırır. Seni delirmiş olarak görmeleri neden seni çok etkiliyor. Alt üstü sıradan bir insansın.En büyük faydayı her zaman aileden görürsün. Delirdiğini gören arkadaşlarından kaç tanesi seni hastaneye yatırmak için dilekçe verdi uğraştı ve kaç tanesi seni hastaneye ziyarete geldi. İnsanların bakışını göre hayat yaşamayın çocuk olmayın. Kimse kimsenin umurunda değil. İlk önce sen kendinle barışık olacaksın. En tehlikeli insan kafası karışık insandır. Benim ataklar senede 2 veya 1 düştü düşeceğini tahmin etmezdim. Kimin ne dediği hakkımda ne düşündüğü çükümde değil. Daha hastalığım yeniyken sadece kafamı toplamam 3 ay sürdü ağır psikoz geçirdim. Hastaneden çıkınca ne yapabilirim diye araştırdım strateji belirledim.
1.Ekpss öğrendim hazırlandım (2024 atandım.)
2.engelli aylığı nı öğrendim.Aldım.
3.engelliler.biz ile tanıştım.
4.evden dışarı çıkmak ve halsizlikle mücadele
5.osmaniye kadirli andız tesbihi sattım. Elimle dolaşarak. Üzerimdeki kötü enerjiyi dağıtmak için.
6.1800 günden malul emekli olmayı araştırdım fakat bana hitap etmediğini düşünüyorum.
7.Balıkçıda sigortasız günlük 250 tl civarı çalıştım. Herşey para değil hayata adapte olmak mesele.
8.kitap okuma, film, müzik dinledim.
9.Olumsuz düşünen ve bana zerre faydası olmayan insanları hayatımdan çıkardım.
10.Parayı Yönetmek Elimizde /küçük kitabın büyük gücü cep boy kitap yazdım basım aşamasına girdi.
11.Geçmişten ders alıp geleceğime odaklanıyorum.
12.İlk kural kendini sev. Senden bir tane daha yok.
13.Ben güvenlik ve koruma nın üniversite sini okudum ve askeri personel olarak çalıştım. Silahlı kimlik kartımı çalışırken aldılar. Tüpraş ve eren enerjiye Güvenlik olarak çağrıldım gitmedim ben. Güvenliğin uzmanıyım ben kardeşim. Daha söyleyemeceğim icraatlarımda oldu. Devlete Her zaman katkım oldu.
Yaş olarak bazılarınız benden büyük fakat çocuk gibi duygusal. Dünya duygusallıkla yönetilmiyor.Yaşamak ciddi bir iş.
Hastalığın bana kazandırdığı şeyleri sağlıklı olsaydım önemini ölene kadar kavrayamayacaktım. İyi ki Yaratıcı beni bunla imtihan etmiş.

Son düzenleme:
Evet kafam karışık, ikilemdeyim. İş aradıkça daha da çok karışıyor.

Üst Alt