Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ortak hikayelerimiz

_DELAL_

Aktif Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
AYIN 28 İNDE UŞAKTA OYUNUMUZ OLACAĞI İÇİN GEÇEN HAFTA UŞAKTAYDIM .EKİP ARKADAŞLARDAN BİRİ BENİ ALMAYA GELDİ.BENİ EVİN ÖNÜNDE İNDİRDİ,KENDİSİ ARABAYI PARKETMEYE GİTTİ EVİN ARKASINA.BAHÇE MERDİVENİNDEN ÇIKARKEN BİR GURUP KADININ SOKAKTA OTURDUKLARI DİKKATİMİ ÇEKTİ.ÇIKTIĞIM YERDE OYALANDIM,ETRAFI SEYRETTİM ARKADAŞIM GELENE KADAR.BİR ARA KONUŞMALAR DUYDUM.KADIN ARKADAŞIMA"ANEEEEE NETTİNİZ BİRBİRİNİZE İKİNİZDE TOPAL OLMUŞUNUZ GARİ";)ARKADAŞLA GÜLDÜK GEÇTİK. AYIN 28 İNDE ORDAYDIK.OYUNU BİTİRDİK DÖNÜYORUZ .İNANILMAZ LAVABO İHTİYACIM VAR.KULA DA MOLA VERDİĞİMİZDE BAYAN ARKADAŞLA NASIL LAVABOYA KOŞTUĞUMUZU BİLMİYORUM. ÇIKIŞTA PARASINI VERDİK WC YE BAKAN KİŞİYE ALMADI ISRAR ETTİK ALMAYINCA TEŞEKKÜR ETTİK.""ONLARDANDA ALMADIM YANLIŞ ANLAMAYIN ACIDIM ""DEDİ."ONLAR KİM "DEDİM.GÖRME VE ORTOPEDİK ARKADAŞLARI TARİF ETTİ.GÜLME KRİZİM TUTTU,MAKARAYA ALDIM ."HİÇ BU KADAR BİRARADA GÖRMEMİŞTİM.HASTANEDE ,ORDA BURDA TEK TEK GÖRDÜM AMA BU KADAR ÇOK GÖRMEMİŞTİM"DEDİ.(ÇOK DEDİĞİDE DÖRT KİŞİYİZ ,BİR TANE ENGELSİZ)------"NETTİNİZ,NASIL BU HALE GELDİNİZ ANNATIVERİN GARİ"DEDİ.----"ALEM YAPMAYA GİTMİŞTİK DÖNÜŞTE KAZA GEÇİRDİK.İKİ KİŞİ TOPAL,BİRİ KÖR,BUDA ŞANS ESERİ SAĞLAM KALDI"DEDİM.;):D;)"ANEEEE OLDUMU YA .NEYİNİZE GEREK SİZİN ALEM";)DAHA BİR ÇOK ŞEY SÖLEDİ .GÜLME KRİZİM TUTTU,KOPTUM.O AN ARTIK ORDA YOKTUM .KAFAMDAN SOSYO PSİKOLOJİK NE VARSA GEÇTİ.YOL BOYUNCA HAYATIMDAKİ BÖLE TRAJİ-KOMİK OLAYLARI DÜŞÜNDÜM,ARKADAŞLARIMIN BAŞINA GELENLERİ HATIRLADIM.NEDEN BU HİKAYELERİ TOPLAYIP YAZMIYORUM DEDİM.ERTESİ GÜN YAZMAYA BAŞLADIM.KARARIMI VERDİM.BU HİKAYELERİ TOPLICAK,10-16 MAYIS HAFTASINDA STAND UP ŞEKLİNDE VEYA SKEÇLER HALİNDE SAHNELİCEM.------ŞİMDİ SİZLERDEN RİCAM BAŞINIZDAN GEÇEN HİKAYELERİ KISACA BURAYA YAZIN LÜTFEN.BU KONUDA BANA DESTEK OLMANIZI RİCA EDİYORUM.

iş yerinde üst kata çıkmak için asansöre doğru ilerliyorum, asansörün önünde bir adam bekliyor yaklaştım selam verdim. adam gülümsedi selam verdi, sonra sordu: sizde kas hastalığı mı var? diye. yok dedim anlattım rahatsızlığımı adam dinledi sonra başını kaldırdı ve Allahım sana şükürler olsun dedi. beni görünce imana geldi !!!!

ORTA SON YILLARININ SONUNA DOĞRU FARKETMEYE BAŞLIYOR İNSAN ÖZÜRÜNÜ... GENÇ KIZLARIN TUHAF BAKIŞLARI, SENİN İÇİNDE YANAN PLATONİK AŞKLAR VE UMUTSUZ GÖRDÜĞÜN İLK HAYAL KIRIKLIKLARI... SONRA BUNLAR SENİ SEN YAPIYOR. LİSEYE BAŞLIYORUM. BİR SİYASİ KURULUŞA ÜYE OLMUŞUM OKULDA POPÜLER OLMAYA KARARLIYIM. HERKES OKULUN İLK GÜNÜ OKULDA BEN ÇARŞAMBA KAYIT OLUP PERŞEMBE BAŞLAYANLARDANIM. CUMA GÜNÜ İLK KAVGAM... OKULA BİR KAÇ GÜN GEÇ YAZILDIĞIM İÇİN YENİ ARKADAŞLARI BİLMİYORUM TABİ. SONRA BİR BAKAYIM KİMİ GÖREYİM İLK OKULDA AŞIK OLDUĞUM KIZ: İLK AŞKIM. TABİ YILLAR GEÇMİŞ. LİSE TARİHİMİN İLK KAVGASI BURDA YAZILIYOR, MAZERET BELLİ İLK AŞKIMA TAKILAN BİR SERSERİ... KAVGAYI ZAFERLE BİTİRDİĞİM İÇİN OKULUN EFELERİ DUYUYOR İSMİMİ SONRADA DOSTLUKLAR BAŞLIYOR. BEN SİYASİ GÖRÜŞÜMÜN LİDERLİĞİNE KADAR UZANDIM VE TÜM LİSE HAYATIM BOYUNCA LİSEDEKİ HİÇ BİR ERKEK VEYA KIZLAR BANA TOPAL DİYEMEDİLER. BENİ GÖRDÜKLERİNDE NUTUKLARI TUTULUYORDU. BU İNSAN HİÇMİ GÜLMEZ,HEP ATARLI, HEP GİDERLİ. TABİ BİR SÜRE SONRA BUNLAR İNSANI KESMİYOR. BİR AŞKA İHTİYAÇ HİSSEDİYORSUNUZ. BİR KIZ ÇIKTI SAÇLARI KIZIL, GÖZLERİ YEŞİL, TENİ GÜNEŞ GİBİ PARLAK VE BEYAZ. BÜYÜLENDİM ADETA. O AN ÖZRÜNÜ BİLE GÖRMÜYORSUN BU KIZ BANA BAKMAZ DÜŞÜNCESİNİ BİLE GEÇİRMEDİM AKLIMDAN. ÇÜNKÜ İÇİMDE LİSE SONA KADAR KİMSENİN GÖRMEDİĞİ VE İÇ DÜNYAMA GİZLEDİĞİM GERÇEK KİMLİĞİM VARDI. AŞK TENİMİ SARMIŞ DÜŞÜNCELERİMİN GARDI DÜŞMÜŞ, SAVUNMAYI BIRAKMIŞ ADETA SARHOŞ OLMUŞTUM. KIZIN YANINA GİDİP KONUŞTUM HAYIR DEDİ. BAKTIM Kİ SEVGİLİ VAR. O AN GARDIMI ALDIM KİM O BULUN BANA DEDİĞİMDE BENİM ELEMANLAR BULDULAR VE GETİRDİLER KOPİLİ, COCUK KORKUDAN ALTINA YAPICAK O DERECE. DEDİMKİ AYRIL O KIZDAN, HEMEN OTURUP BİR AYRILIK MEKTUBU YAZIP BANA VERDİ. DEMEKKİ SEVMEMİŞ, SEVEN HİÇ SAVAŞMAZMI. KORKULARI YÜZÜNDEN BIRAKIRMI İNSAN SEVDİĞİNİ. BEN BIRAKMAZDIM... SONRA MEKTUP DOLAYLI ELLERDEN KIZA ULAŞIR KIZ BOŞTA KALDIĞI GİBİ DEVREYE BENİM MEKTUP YAZMA SANATIM GİRDİ. ETKİLEYİCİ BİR MEKTUP YAZMALIYDIM. ÇÜNKÜ BİR TEK ŞANSIM OLACAKTI. BENİM İKİNCİ BİR ŞANSIM HİÇ OLMADI. MEKTUBU YAZDIM, CEVAP GELECEĞİNE EMİNDİM. CEP TELEFONLARI O ZAMAN YAYGIN DEĞİL VE ÇOK PAHALLI. MEKTUBUN CEVABI GELİR, KIZIL GÜNEŞİN DOĞUŞU GİBİ GELEN MEKTUPUN EN GÜZEL VE UNUTULMAYA SATIRLARI ŞUNLARDI : ' O SERT VE GURURLU SİYAH GÖZLERİNİN İÇİNDE GÖRÜYORUM GÜZEL BİR İNSAN VAR BİLMİYORUM AMA SENİN GİZEMLİ DÜNYANIN İÇİNDE BİR PARÇA OLMAK... SENİ ÜZMEKTEN KORKUYORUM...'' DÜNYALAR BENİM OLMUŞTU, SAVAŞ BİTMİŞ ZAFERİN SEVİNCİ VE MUTLULUK... BAŞKA ADI YOKTU ÇOK MUTLUYDUM. SONRA AŞKI YAŞADIK... GÜZEL GEÇEN 6 AY... ANNESİYLE TANIŞTIRMAK İSTEDİ BENİ. ÇÜNKÜ O ENLELİMİ GÖRMÜYORDU VE BENİMLE TATTIĞI O İLK AŞKI KÖR ETMİŞTİ GÖZLERİNİ... ANNESİYLE TANIŞTIKTAN HEMEN BİR GÜN SONRA... AĞLAYAN GÖZLERLE BANA ' HİÇ BİR ŞEY SORMA VE NEDEN DE ARAMA, BU İLİŞKİNİN SONUNA GELDİM, AYRILIYORUM' DEDİ VE GİTTİ... ANNESİ TOPAL OLDUĞUM İÇİN TEK ÇOCUĞU OLAN KIZINI TEHTİT ETMİŞ, AYRILMAK İÇİN KESTİRİP ATMIŞTI GÜZELİM SEVDAMIZI... MUTLU DEĞİLDİM, ENGELİM İÇİN İSYAN ETMİŞTİM VE İLK KEZ BUKADAR ÇOK CANIM YANMIŞTI. GİDEN GİTTİ BU AŞKTA BÖYLECE DUYARSIZ BİR KADININ YÜZÜNDEN SONA ERDİ. YAKLAŞIK 1YIL SONRA HABER ALDIM. KADININ KOCASI TARLADA TRAKTÖRDEN DÜŞÜP AYAĞININ BİRİNİ KAYBETMİŞ. VE BUNA ÇOK ÜZÜLDÜM. KADIN PİŞMAN OLMUŞ, KIZINI BANA YOLLAMIŞ, KONUŞTUK. AŞK VARDI HAVADA AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞTİ. RÜZGAR ÖZÜR DİLESEDE DAL KIRILMIŞTI BİR KERE... SONRA BENİM AFFETMEK İÇİME YATMADI. BİR ANI TARİHİME BÖYLE GEÇTİ. arkadaşlar teşekkür ediyorum. Gerçek bir anı öykümdür. Saygı ve sevgilerimle

De get gerçekmiş, senaryo gibi anı :) Hem diyelim gerçek, sen kızın sevgilisini tehdit edince iyi, annesi kızı tehdit edince kötü öylemi bi de suçunu örtmek için "kızı sevse bırakmazdı" diyor, yesinler :) bari kızın diğer arkadaşlarını da dövseydin, iyice yalnız kalsın ki seni sevmeye mecbur olsun dimi :)

Tebessüm de hayata dair... :)

Çoğunuz biliyorsunuz ben şu an tekerlekli sandalyedeyim.
Ben 1994’te işe başladığımda sallanarak duvarlardan destek alarak ve babamın koluna girerek yürüyebiliyordum. Zaman içinde hastalığım ilerledi ve tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldım.

Şimdi anlatacağım olay işe başladıktan birkaç yıl sonraydı :

Her sene yılbaşından bir hafta önce bir otelde, hem yeni yılı, hem de şirketin kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla eğlence düzenlenirdi... Yemekler ve meşrubatlar ve isteyene içki servisi de yapılıyordu. Sanırım aralık 1997 idi. Yine böyle bir eğlenceye katıldık. Gece sonunda otelden çıkıyorduk....

Ben içki içmem ama iki arkadaşımın kolunda yürüyüp otelden çıkarken, otelin resepsiyon görevlilerinin aralarındaki şu konuşmasını duydum :

" - Yaw adama bak amma içmiş. İki kişinin kolunda gidiyor. "

:))

C. Çelik / Ankara ( Konya-Ereğli )

celalin yasadığının bi benzerini bende yasamış ve kendine bakmadan (o da 2 kişinin desteğiyle yere yığılıyordu) benim sarhoşluğuma laf atıyordu, dedim ki "ben doğuştan sarhoşum" bastık kahkahayı bar yıkıldı gülmekten...

90larda kardeşimin müzik gurubuyla yolum paris kafeye düştü. amacımız aksam barda sahne alana kadar gündüz vakit gecirmek. derken çişim geldi ve kardesimle 1 kat yukardaki tuvalete merdivenlerden tekerlekli sandalyeyle girdiiiiiiiiiikkkkkkkkkkkkkk. ve başımıza gelmeyen kalmadıııııııı. önce kapı tıkladı dolu dedim ve peş peşe tıkladı durduuuuuuuuuuu. dolu, dolu, dolu...
kardeşim artık çıkdırdı "dolu dedik" diye bağırdı. artık kapı kırılacak nerdeyse vay ki bayan tuvaletinden erkek sesi gelmişşşşşşşşşş. ben bayan kardeşim erkek... açtık kapıyı halk bizi linç edecek. kimlik gösterdik kardeşiz vs dedik nafile, kavga gürültü... bizim saz ekibi yetişip araya girdi de, kendimizi sokağa merdivenden yuvarlanarak attık... sene 2013 engelli kadının hala çiş yapma hakki dahi yok!

teşekkür arkadaşlar
yüreğinize sağlık

[SIZE=3]Bende birşeyler yazmak istiyorum ama bir türlü aklıma gelmiyor...Kusura bakmayın...[/SIZE]

ASLINDA ENGELİMİZLE İLGİLİ HEPİMİZİN BİR HİKAYESİ VARDIR,ÇOK SIK YAŞIYORUZ BÖLE ŞEYLER .AMA YAZAYIM DESEM BENİMDE AKLIMA ÇOK ŞEY GELMİYOR,HAKLISINIZ.NEYSE ACELEMİZ YOK AKLIMIZA GELDİKÇE BURAYA YAZALIM MAYHAN 2515 :eek:SEVGİYLE KALIN

hikayeden çok beniki garipsediğim bir olay..
izmir de ve aksaray da bindiğim halk otobüsünde engelliye bakışı mı diyeyim artık bilmiyorm.
ben şuan aksaraydayım.gözlerimden rahatsızım 5 km geriden tanırsnz beni..normal bir gündü her sabah yaptığım gibi sabah erken saatinde evden işe gidiyorm.arka 5 li koltuğa oturdum.sağ yanım dolu sol yanım boş diğer 2 koltukda bayanlar oturuyor.neyse otobüs gittikçe kalabalıklaşıyor bnm yanım boş olduğu için kimse de her nedense gelip oturmuyor.erkek oturamıyor diğer tarafında bayan olduğu için bayanlarda ben erkek olduğum için oturmuyor kimse bnm yanıma..gidiyoz böle diğer bnm yanımdaki 2 bayan ayakta başka bir bayanla konuşuyorlar havadan sudan en sonunda oturan bayan ayakta ki bayanı ikna etmeye çalışıyor oturması konusunda bnm yanıma ayakta ki bayan da ikna olmuyor her nedense..oturan bayan dedi ..ne derse beğenirsiniz :D -otur ayyy o zararsız..
lan dedim kendi içimden kopekmiyim ben neyim ben dedim ama bozulmamış edasıyla indik gittik..
şimdi gel gelelim diğerine

manisadeyken izmir de ameliyat olmak için izmire geldim.sağ gözümü tam nedenini hatrlayamayacağım ama peçete ile mi beyaz bir bezle mi bilmiyrm.. kapalı acayip bi şekildi..halk otobüsüne bindim terminalden ameliyat olmak için hastaneye gidiyorm.inen de var binen de var ama sıkışkın değil.
çift kişilik koltuktayım yanım boş.çok geçmeden bir bayan oturdu bnm yanıma..kıza sarılasım geldi..onca yerin içinde gel bnm yanıma otur..ben bu haldeyken..
ikisinin arasında da öle büyük bir zaman farkı yok..
kültürden mi medeniyetten mi insanlıktan mı kaynaklanıyor bilmiyorm..ben böle bir basit olay yaşadım..
ben yanlış da algılamış da olabilirim olayları..

"OTUR AYYY O ZARARSIZ."CİDDEN TRAJİK KOMİK ŞEYLER YAŞIYORUZ.İNAN YAŞADIĞIMIZ ŞEYLERİ KARİKATÜRİZE EDİYORUM ARTIK.GEÇENLERDE OTOBÜSTEYİM İŞE GİDİYORUM.HER ZAMAN ÖNE OTURUYORUM İNMESİ KOLAY OLSUN DİYE .BU ARADA BİR AYAĞIM DİZDEN DONDURULMUŞ OLDUĞU İÇİN DİK DURUYOR .AMA KENARDA KİMSEYE ZARARI YOK.KALABALIK OTOBİS ,ŞÖFÖRÜN ARKASINDAYIM.YANIMDA 2 BAYAN ARALARINDA KONUŞUYORLAR."AYAĞINI ÇEKMİYOR ÖLE UZATMIŞ DAYANAMAK İSTİYORUM ŞURAYA.ÖNEMSEMEDİM ÖNCE.AMA KADINLAR DEVAM EDİYOR.AYAĞIMA BAKTIM ONLARI ENGELLİCEK ABSUK BİŞİ YOK.ALALA DEDİM.BUNLAR MANYAKMI KİM LAF OLSUN DİYE AYAĞINI DİMDİK UZATIR.ZATEN İSTESEDE YAPAMAZ .TESTETTİM ÖTEKİ AYAĞIMIDA DİK YAPTIM ÇOK RAHATLIKLA DURULMUYOR.DÖNÜP KADINA "BİŞİYMİ DEDİNİZ"" EVET UZATMIŞSINIZ AYAĞINIZI ÇEKİNDE DAYANAYIM BELİM AĞRIYOR" DEDİ."ÇEKEMEM,CANIM BUGÜN BÖLE YOLCULUK YAPMAK İSTİYOR DEDİM.GÜLÜNCE ANLADI VE ÖZÜR DİLEDİ.DEDİMYA MİZAH BOL BİZDE.;)

arkadaşımla aynı oda da oturuyorduk benim bi işim çıktı ıdadan çıktım tekrar geldimde arkadaşa sesleniyorum benimle konuşmuyor yanına diyerek oturdu koltugun yanına yaklaştım arkadaş koltukta yok ben onun hırkasıyla konuşuyormuşum

Üst Alt