Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Osteotomi ameliyatı olan var mı? Tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

tsuat

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Değerli Arkadaşlar,

Bu güzel forumu tesadüf olarak bulmuş olmanın sevinciyle bir konu hakkında görüş öneri ve tecrübelerinizi benimle paylaşabilmenizi rica edeceğim.

Ben 38 yaşında çocuk felci sonucu polio sekeli olmuş biriyim. tabi yaş ilerledikçe bu hastalığın daha ağır bir külfet olması sonucu bir ortopediste gittim. Bacağımdaki ve diz kapağımdaki yaklaşık 35 derecelik eğim nedeniyle osteotomi amelyatı önerdi. Bacağımdaki 5 cm kısalığın bu ameliyat sonucu biraz daha azalacağını ve ameliyat sonrası 3 cm kısalığın tabanlıklarla telafi edilebileceğini söyledi.
4,5 ay önce dizkapağımla femur kemiği (kesilerek)arasına 2 adet çengelli çivi takılıp bacağımın düzleştirilerek uzatılması anlamında Osteotomi ameliyatını oldum. Ameliyattan 8 hafta sonra röntgen tetkikiyle alçı çıkarıldı. Doktorum Mükerrer kez çekilen röntgen sonucunda kırığın kaynamaya henüz başladığını kaynamanın çok iyi değil ama çok da kötü olmadığını belirtti. AYağımın üzerine basmamaı tavsiye etti. Ancak hala 2 koltuk değneği ile ameliyatlı bacağımın parmak uçlarına hafifçe basarak yürüyebiliyorum. Ağrım yok çok şükür.

Bu tür bir operasyon geçiren arkadaşımızın tecrübelerine ve tavsiyelerine ihtiyaç duymaktayım. Dizimi zorlama ile de olsa bükebiliyorum yaklaşık 60 derece kadar. Dizimde hala bir sertlik var. Bu ameliyat sonrası yürümem daha da kötü olabilir mi?
Bu tür bir ameliyatın sonrasının komplikasyonları neler olabilir? Doktor fizik tedavi vermiyor. Fizik tedavi iyileşme sürecimi kısaltabilir mi? Malum çalışan insanlarız. İşe en kısa sürede dönmek zorundayım. Her akşam dizime sıcak su banyosu yapıyorum.
Aksamamda bariz düzelme sözkonusu olabilir mi?
Suda eriyen Kalsiyum ve D vitamini takviyesi işe yarar mı? Doktorum tavsiye etmedi doğal yollarla al dedi. gerçekten çok zor durumdayım.

Bu tür tecrübe bilgisi olan arkadaşlarımın görüşlerini alabilirsem minnettar kalırım.

Saygılarımla...

Üst Alt