Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Otizm ve hareket...

ayhanimsun

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bu sayfada, mesleki deneyim ve birikimlerimle geliştirdiğim, otizmle ilgili yaptığım çalışmalardan bahsetmek istiyorum.
Öncelikle belirtmek isterim ki; otizm olgusunu bir engel değil, farklılık olarak kabul ediyor ve bütün davranışlarımı bu görüşe göre yönlendiriyorum.
Otizm özellikli bireylerle, hareket, dans, ritim, piyano, müzik, dinamik denge konularında akademik çalışmalar yapıyorum.
Yaptığım çalışmalarda, asla mucize bir sağaltım söz konusu değildir.
Her çalışmamı günü gününe rapor halinde kayda geçiyor, bir kaç ay sonra kontrol ettiğimde, görülen gelişmeleri, ilgili kişilerle paylaşıyorum.
Ancak birey ve ailesi razı gelirse çalışmaya devam edebiliyorum.
Yaptığım çalışmaları, hareket terapisi adı altında toplamaktan özenle kaçınıyorum.
Çünkü, çalışmalarım sadece hareket teknikleri içermiyor. Aynı zamanda sanatın çeşitli dalları ile entegre olmuş bir uyumlanma sürecin kapsıyor.
Çalıştığım bireyler, ancak ailelerin konuya katılımı ile gelişme gösteriyor.
Çalışmalarım, bireyim durumuna göre, bireysel ya da grup çalışmaları olarak düzenleniyor.
Kimi birey, tek başına çalışarak gelişme gösterirken, kimi birey grup içerisinde daha verimli oluyor.
Ancak, çalıştığım ortam, asla bir okul ya da terapi merkezi değil. Ve hatta görünümü bile bahsi geçen kuruluşlarla alakalı değil.
Tamamen doğal bir ortamda, çocukların zevkle zaman geçirecekleri bir mekanda ders veriyorum.

Üst Alt