Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oturduğum evden çıkarken kapora paramı geri alamadım!?

TIBET26

Üye
Konular
77
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese merhaba. Ben 3 ay önce yeni bir daire tuttum ve taşındım. 1 yıllık kira sözleşmesi yaptık 19000 TL de kapora parası verdim. Ama ailevi nedenlerden dolayı evden çıkmak zorunda kaldım. Çıkarken benim sözleşmemin 1 yıllık olduğunu söyleyip kapora paramı geri vermediler. Acaba ben bu kapora parasını alabilirmiyim. Böyle bir hakkım varmı. 1 yıllık kira sözleşmem var ben yalnız 3 ay oturdum.

taşınmazda tahrip yoksa geri alma hakkın var yalnız bu örnekte 1 yıllık söz verilmiş erken çıkılmış. Özellikle kiracı bulunması zor kış ayları öncesi ev sahibini de zora sokacak bir durum oluşmuş.. Kanunda buna ek şart var. Yeni bir kiracı bulana kadar ancak kaporanı bekletebilir.

Bir yıllık sozleşmemim tüm kira bedelini benden istermi ev sahibi. Birde kaporayi geri almak için nereye başvurmam gerekiyor

@TIBET26,

Eve ilk girişte giriş şartı olarak isteyebilir. Sözleşmede yazmıyorsa bu hususta önceden anlaşılmamışsa ALAMAZ.! (ama dil ile söyler. Bırak konuşsun :) ) Kaporayı (depozitodur o kirada ) almadan çıkmasaydınız. Çıktıktan sonra biraz zor oluyor. Umarım herşeyi banka yoluyla yapmışsınızdır. İcraya başvuracaksınız. Kolay gelsin.

Banka yoluyla yapmayan kiraciya ev sahibine cezalar mujdeliyor simsek
Is icraya kaldiysa verdigin kaporadan cok masrafla teselli mukafati bile alamazsin gelecekte enflasyon kayiplariyla

kısa bir süre önce araştırmıştım benzer bir konuyu.

yasal olarak sözleşmeyi erken sonlandırdığın için ev sahibi mağdur durumda kabul ediliyor. yasa da tam bir süre yok ama makul bir süre olarak geçiyor o da 3 ay olarak kabul ediliyor.
yani sözleşmeyi erken bitiren kiracının ortalama 3 aylık kira ödemesini (ev sahibi yeni kiracı bulana kadar) uygun görüyor.

ev sahibi doğru yapıyor, yanlış yapıyor diyemem ama yasal olarak ev sahibi depozitonu verse bile 3 ay kira isteme hakkına sahip.

yine basına yansıyan bir dava da anahtarı teslim ettiğinin ispatı kiracıya yüklenmiş. mesela sen evi boşalttım dedin adam da anahtarı teslim etmediki derse ispat zorunluluğu kiracı da. bu nedenle de kiracılar davaları kaybediyorlar. yani kaporayı almaktan önce yasal olarak elini zayıflatacak bu iki konuya dikkat etmeni öneririm.

Üst Alt