Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oturduğumuz evi üzerime alırsam 2022 engelli aylığı bağlanır mı?

Canocan58

Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
1
Merhaba
Babamın üzerindeki evi kendime almak istiyorum babam evde olmayacak bundan sonra.
Annemle beraber yaşayacağım. Engelli aylığı alabilir miyim? Bugün 144 numarasını aradım evet alabilirsiniz dediler başka bir ev olmadığı müddetçe. Ama sosyal yardım vakfındaki görevli kişi alamazsınız dedi.
Bilgisi olan var mı?

Anneni 2. kişi olarak gelir testine tabi tutacaklar ikinizin ortalaması oran altı çıkıyorsan alırsın. Annenin üsttündeki gelire bakacakları için varsa aşıyorsa alamazsın.

Şu anda oturduğumuz ev babamın üstüne ama 2022 aylığı alıyorum (Evde ikimiz kalıyoruz.). Ama babam emekli maaşı alıyor. Sizinki hanenin gelir durumuna göre değişebilir

@Canocan58,
Evinizin büyüklüğüne göre değişebilir. Ama lüks bir evde oturmadığınıza kabul edersek rahat alırsınız.

Siz babanızla oturuyorsunuz. Babanız emekli maaşı alıyor nasıl faydalandınız acaba?

@Canocan58,
2022 sayılı Kanun gereğince %40 ve üzeri oranda engelli olan,
sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen aylık
geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2024 yılı için 5.667,37 TL) az
olan vatandaşlarımıza bağlanan aylıklardır.

Kusura bakmayın. Yanlış bilgilendirmişim, yorumu güncelledim. Evdeki kişi başı gelir 1/3'ü geçmediği için verdiler. Babamın aldığı maaş düşük, ben de çalışmıyorum.

@berke26,

En düşük emekli maaşı 12500 TL değil mi? 2 kişi yaşıyorsanız sınırı aşıyor. Başka ek kriterler mi var? Kira da olsanız onu düşüyorlar herhalde ama, kiradada değilsiniz.

@idosente,
O kadarını bilmiyorum. Başvurdum, 1 gün sonra görevli eve incelemeye geldi, 2 hafta sonra da başvurunun kabul edildiğini öğrendim.

Bence evi annenizin üzerine yapın ve şansınızı deneyin. Verecekleri üç kuruş para zaten. Olursa olur, olmazsa olmaz.

Üst Alt