Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli aracımı 5 yılın sonunda satmadan yeni araç alabilir miyim?

özçiçek

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
1
Merhabalar,
7 yıl öncesinde ötv muafiyetli araç aldım, şimdi tekrar alıyorum ilk aracı eşime devir etmem şart mı.?
Aynı haneye alınıyor satmak gibi bir durum olmayacak. Ve araba normal otomatik vites. Tertibat vs yok.
İlk alınan muafiyetten çıkacak tamam ama mutlaka ruhsatta mı değişecek?

Hayır devretmen gerekli değil.
Üstünde kalır MTV'sini ödersin.

Merhaba,

Evet, ÖTV muafiyeti ile aldığınız ilk aracı eşinize devretmeniz gerekiyor. 4761 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 15. Maddesine göre, ÖTV muafiyeti ile alınan araçların 5 yıl boyunca satılamaz, devredilemez ve hibe edilemez. Bu sürenin dolması halinde ise araç ÖTV'siz olarak devredilebilir.
Ancak, eşiniz de engelli ise ve ÖTV muafiyeti şartlarını karşılıyorsa aracı eşinize devredebilirsiniz. Bu durumda, eşinizin engellilik durumunu belgeleyen sağlık kurulu raporunu ve diğer gerekli belgeleri ibraz etmeniz gerekir.
Aracın normal otomatik vites olması ve herhangi bir tertibatının bulunmaması durumu ÖTV muafiyetinin devrine engel değildir.
Eğer aracı eşinize devretmezseniz ve ikinci aracı ÖTV muafiyeti ile alırsanız, ilk aldığınız araç için ÖTV ödemeniz gerekir. Bu durumda, ilk aldığınız aracın ruhsatında da ÖTV'li olduğu belirtilecektir.

Özetle:
  • İlk aldığınız aracı 5 yıl boyunca satılamaz, devredilemez ve hibe edilemez.
  • Eşiniz de engelli ise ve ÖTV muafiyeti şartlarını karşılıyorsa aracı eşinize devredebilirsiniz.
  • Aracı eşinize devretmezseniz ve ikinci aracı ÖTV muafiyeti ile alırsanız, ilk aldığınız araç için ÖTV ödemeniz gerekir.
  • İlk aldığınız aracın ruhsatında ÖTV muafiyeti olduğu belirtilmişse, aracı eşinize devrettiğinizde veya ÖTV ödediğinizde ruhsatta değişiklik yapılması gerekir.
Dikkat:
  • Bu bilgiler genel bilgi verme amaçlıdır. Yasal mevzuatta değişiklikler olabilir. Kesin bilgi için yetkili bir kuruma danışmanız önerilir.
Ayrıca:
  • ÖTV muafiyeti ile araç alım şartları ve belgeleri hakkında bilgi almak için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.gib.gov.tr/
  • Engellilere yönelik ÖTV muafiyeti hakkında bilgi almak için Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı
Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur.

@Locker,

5 yıl dolmuş,7 yıl önce aracı almış arkadaş.

• Aracı eşinize devretmezseniz ve ikinci aracı ÖTV muafiyeti ile alırsanız, ilk aldığınız araç için ÖTV ödemeniz gerekir.
İlk aldığı araç 5 yılını doldurmuş,satsada satmasada ÖTV ödemez.
Eşine devretme şartıda yok.

@özçiçek,
5. yılın sonunda aracınızı devretmeden yeni bir ÖTV'siz araç alabilirsiniz. Ancak eski aracın MTV'sini ödemeniz gerekir. bunun için eski aracı MTV'den düşürmeniz lazım. Aksi halde yeni araca MTV çıkar.

Tamam 2 araçta benim adıma olabiliyor anladığım kadarıyla, tabi ki ilk araç artık mtv ye tabi olacak.
Diğer sorum ilk aracın ruhsatında engelli h ehliyet yazıyor. Ruhsat değişimi gerekir mi?

Bilgi amaçlıdır ;
Sol dizlatı amputeyim, ehliyetim eski kodlar yok, (otomatik vites kullanır yazıyor), raporum 2012 tarih ve orada da otomatik vites kullanır yazıyor ötv muafiyetili araç alımı için vergi dairesi onayladı hemde 3 gün oldu evraklar gideli.
Daha önceki aldığım araçta benim adıma devir vs yapmadım.
Benim gibi olan arkadaşlara yardımcı olur belki..

@özçiçek,

Araçta ötv indirimi başka, ehliyet başka, eğer ehliyetinizi engelli olarak yeni sisteme göre sağlık kurulundan alamaz iseniz, herşey boşa çıkar, Dua edin de önce ehliyetinizi kurtarın, digerleri ehliyet olduktan sonra çözülür. Engellilerin en büyük sorunu ehliyet yenilemede, sağlık komisyonunun aptalca sebeplerden dolayı iptal etmesi...

@hayat76,

Amputeyim değişecek bir durumum yok.
Zaten önümüzde ki haftalarda eski ehliyet olduğu için 2024 te değişim son olduğu için başvuru yapacağım.

@karakaya,

Şakamışınız siz 5 yılı dolmuş araç üstünde olsa bile 2 ci aracı alır ama sadece 1 de mtv hakkını kullanabilir dilerse devretsin farketmez yanlış bilgi vermeyin insanlara bu hak 5 yılda bir yenilenir ister araç üzerine olsun ister olmasın ilk araç aldıktan sonra 5 yıl süre geçince 2 ci aracı alır üzerinde 2 araç olabilir birisinin ötv reyni terder kaldırması yeterlidir.

@ist01,
Yıllar önce böyşe birsey yoktu, durum nasıl olursa olsun, engellinin üzerine sadece 1 araç dışında başka araç olamıyordu, 5 yıl dolsa dahi. Şuan bu yukarıdaki uygulama iyi olmuş, gerçi ehliyetleride yenileseler daha iyi en ömeklisi ehliyet sahibi olmak.

Yurt dısından getırılen engellı araçlarında Türkiye de olduğu gibi limit var mı acaba ?

@ist01,
MTV seçimi bize mi kalıyor ? yani herhangi bir talepte bulunmazsam yeni aldığım aracın MTV sini mi öderim ? bu konuda bilginiz var mı ? Ayrıca malum kasko şirketleri araç pert olma durumunda ötvden muaf ödeme yapıyorlar ilk araçta herhangibir değişiklik yapılmazsa devir gibi yine aynı ötv siz mi ödeme olur pert durumunda ?

Üst Alt