Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Paranoyak mı oldum? Böyle düşünmek normal mi?

Pickle

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
49
3 haftadır yurtta kalıyorum. Benden kaynaklı bir sürü sıkıntı oldu daha önce yurtta kalmadığım için.

Konuya geleyim. Oda arkadaşlarım diğer odadakilerle konuşmaya gittiler. Sonra dışarı çıktılar. Dışarı çıkarken "son akşam yemeği tablosu gibi" diye bir şeyler duydum. Noldu acaba diye düşündüm. Aklıma da İsa'nın öldürülmesi geldi tabii.

Bizimle aynı katta ama başka odada kalan arkadaş geldi, ben de nereye gittiklerini sordum. Oda arkadaşım A'nın kardeşinin yurt arkadaşı sıkıntı çıkarıyormuş, onun hakkında konuşmaya gitmişler. Ya resmen bu ben dedim içimden. Beni yurt müdürüne şikayet edecekler. Beni bu yüzden çağırmadılar, bir de arkadaşa yalan söyle ama belli et demişler resmen. Bunu söyleyen arkadaş annesiyle konuşmaya gitti. Ben düşünüyorum belli olmasın diye annesiyle konuşma rolü yapıyor, aslında benim yurttan kovulma hakkında konuşuyor.

Dışarı çıkan A bahçede telefonla konuşuyor kardeşi hakkında. Sesi geliyor. Söylediği şeylerin bazıları benimle uyuşuyor, ben de üstüme alınıyorum. Bilmem ne burcu o dedi, ben de o burçtanım mesela. Kesin benden bahsediyor. Sıkıntı yaşayacak gibisinden konuşuyor, bu benim.

Bu paranoyaklık mıdır?

@Pickle,

Evet, paranoyakça bir düşünce kardeşim. Yurt süreci zorlamış seni ve yorulmuşsun da zihnen sanırım. İlaçlarını aksatmadığından emin ol. Sonra böyle düşünceler aklına geldiğinde güvendiğin -birileri ile konuş, sana düşüncelerinin doğru olmadığını söylesin ve seni sakinleştirsin.

Neden bazı psikoz hastalarında bu hezeyanlar, sanrılar geçmiyor ve inatçı hale geliyor. Mesela ben ilacı aldığım sürece sanrı olmuyor ama bazıları ilaç kullanmasına rağmen bu durum düzelmiyor.

@Pickle, psikozun geçmemiş alınganlık ve şüphecilik var kaç aydır hastasın? eğer ilaçlarını düzenli kullanırsan düzelirsin.

burç sorulan bir muhabbetin yurttan kovdurmaya kadar gidecek bir ciddiliği yok ama şüphe duymanı haklı çıkartacak bir sebep oluşturabilir.Bunun tek açıklaması da senden rahatsız değiller ama seni makaraya alıyorlar. Yurtlarda her zaman olan şeyler. Önemseme.

@OturanBoğa, öyle yapacağım.
@Üzümlükekim, hastalık 1 yıl önce başladı. İlacımı düzenli olarak alıyorum. Stresten oldu muhtemelen.
@Sansarius, bahçede telefonla konuşuyordu, benimle değil. Muhtemelen kardeşinin arkadaşı hakkında konuşuyordu hani rahatsız etmiş ya. Benimle uyuşan her şeyi benim hakkımda söylenmiş olarak algıladım.

Bende de oluyor
Kendime telkin veriyorum
Kurgu bu, gerçek değil, düşmanım yok
Tehlikede değilim, sinirlenme sakin ol
Gibisinden

@Pickle, Evet stres de bu hastalığı tetikleyebilir malum ilk defa üniversiteye gitmişsin stres yapmış olabilirsin ama 1 yıl sonra alışırsın stres de kalmaz.

bir de şöyle düşünmeyi dene, var say ki senin hakkında konuşuyorlar ? ne olabilir ? müdüre mi şikayet edecekler ? etsinler , akışına bırak böyle her şeyi üzerine almak zaten hastalık belirtisi ama mantığını ve genel çerçeveni koruyarak merkezini koruyabilirsin diye düşünüyorum. @Pickle,

Üst Alt