Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Patella (Diz kapağı kırığı) sonrası ameliyat oldum. Deneyimlerinizi yazar mısınız?

Cigdemy

Üye
Konular
30
Reaksiyonlar
2
Merhaba arkadaşlar,

Düşme sonucu sağ diz kapağımda iki kırık oluştu (sağ alt polio sekeliyim aynı zamanda)
ameliyat oldum (bir hafta önce) tellerle kırıkları sabitlediler (2 adet k teli ve serklaj teli), bu ameliyatı olan birileri vardır belki diye bazı sorular sormak istiyorum, doktorla detaylı konuşma fırsatım olmadı, şaşkınlık mı dersiniz, karmaşadan mı derseniz detay öğrenemedim, 10 gün sonra dikişleri aldırmaya gidince soracağım ama bu arada burada tecrübeli arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirler mi :)

-Bu ameliyat sonrası bacakta kas gücü zayıflaması gibi sorunlar oluyormuş, benim poliodan dolayı zaten bacağım zayıf, güçsüz nasıl bir yol izlemeliyim ki bu dönemi sorunsuz atlatayım (bu sorunu göze alarak alçıya almadılar bacağımı, atel takıyorum)
-Ameliyat sonrası dizde kireçlenme oluyormuş, fizik tedavi süreci nasıl oluyor, evde kendim yapabilir miyim
-Şu an bacağıma ağırlık vermeden bastonla kalkabiliyorum, bastonları tamamen atıp normal yürümeye yaklaşık ne kadar zaman sonra başlarım
-Bu takılan teller bacakta kalıyor mu, daha sonra ameliyatla ya da başka bir yöntemle alınıyor mu

Şu an aklıma gelenler bunlar, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim :)

Merhaba arkadaşlar, benim durumumda olup merak edenler için kendi sorularımı cevaplayayım dedim :)

Bacağımda ameliyat sonrası ekstra bir güç kaybı olmadı

Dizim için önce evde kendim bükmek için hareketler yaptım (yaklaşık bir ay sonra) sonra fizik tedaviye başladım (6 hafta sonra) hala devam ediyorum, şu an %50 civarı bükülüyor, ayrıca ödem yüzünden gün içinde üç defa buz tedavisi ve ardından kremler sürüyorum.

Bugün evin içinde bastonsuz yürümeye başladım (yani ameliyattan 7 hafta sonra) tabi bu kişiye göre değişir kiminin daha geç kimin daha erken kaynar kemikleri

Teller, çiviler ileride rahatsızlık verirse alınabilirmiş

Sağlıklı günler dilerim

Cigdemy

Hem çok geçmiş olsun Çiğdemcim, hem de bilgilendirme için çok çok teşekkürler. Bi tanesin! :)

Cigdemy

Çiğdem hanım merhaba aynı talihsiz olay benim başımada geldi şuan yatıyorum dr ayağa kalkıp yürümemi söylesede bir kaç defa denedim acıdan ve alçının ağırlığından yapamadım siz ne durumdasınız iyişleştiniz mi varmı diz kapağınızda bir şikayetiniz :-(

AlicCcan

Merhaba, kusura bakmayın uzun zamandır siteye giriş yapamıyordum
Bu süre zarfında siz de iyileşmişsinizdir sanırım

Yine de aynı durumda olan arkadaşlar için son durumu anlatayım
Dizim için fizik tedaviyi tam olarak tamamlayamadim (o dönem riskli ve henüz yeni gebelik durumum vardı)

Yine de 80 derece civarı bükülüyor, bir dönem çok kilo aldım o zaman ve çok yoruldugumda dizimde ağrı oluyor ama henüz ameliyata gerek gormedim

Son düzenleme:
Arkadaşlar 4 önce motorsiklet kazası sonucu sol bacak patella ciddi kırık meydana geldi ameliyat oldum 3 ay sonra tekrar evde düştüm 2 ci ameliyat oldum Şu an herşeye bastan başlıyorum bilgi verir misiniz koşabilir miyim bacagımı eski haline doner mi siz nasil oldunuz tesekkur ederim sizin doktorunuz iyilesme sure zarfinda neler uyguladı

Üst Alt