Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pert olan engelli araca ÖTV miktarı düştükten sonra geriye kalanın ödeneceği söylendi

stratos herkese yardımcı olmaya calısıyorsun ılgı alakan ıcın gercekten sagol ancak malesefkı sıgorta sırketlerı fahıs fıyat teklıflerı vermeye devam edıyorlar.

ugir

Rica ederim. Haklısınız işte sonuna kadar zorlayıp, bir şeyler çıkarmaya çalışıyorum.

Aracı alırken ötv ödeyip ödememem x kasko şirketini ilgilendirmez biler devletin bize tanıdığı imkanlardan faydalanıyoruz konu ile ilgili kasko şirketine avukatım aracılığı ile ihtarname çektik oradan gelcek cevaba göre önce sigorta tahkim kuruluna oradan da bir netice alamassam hukuki yollara başvuracağım

Arkadaşlar önceden ödemediniz ötv mtv araç 5 yıl bitmeden önce satılırsa ödemediniz ötv mtv yi ödemek zorunda kalırsınız ki arkadaşında aracı 5 yıl dolmadigindan kasko şirketi arkadaşa ödemediği parayı maliyeye ötv mtv olarak ödüyor ki devir alabilsin ama 5 yıl geçmiş olsaydı maliye ile bağlantı kalmayacağından dolayı tek araç sahibi ile muhattap olacak idi nacizane fikrim bu saygılar

mehmetkandakoglu

Sigorta Genel Şartları bu şekilde. Ve bu şartları da sadece şirket belirlemiyor, Hazine Müsteşarlığı ile birlikte tüm sigorta şirketlerinin aldığı bir karar bu. Çünkü, Siz örneğin, 200.000 TL lik aracı ÖTV'siz 130.000 TL ye alıyorsunuz. Sonra olası pert durumunda size 200.000 TL ödeniyor. Bunu Müsteşarlık sebepsiz zenginleşme olarak kabul ediyor. Bu sebeple Sigorta şirketlerinin de böyle düşünmek işine gelerek ÖTV'siz tutar ödeniyor.

Burada tek sorun, sizin Kasko primlerinizin ÖTV'siz tutar üzerinden hesaplanıp, hesaplanmaması. Zaten Mahkeme/Tahkim Kurulunda bunun üzerinden gidip, hak kaybına uğradığınızı göstereceksiniz. Kanunlar ve mevzuat bu konuda yanınızda. Ama size faizi ile o prim farkları mı ödenir, yoksa ilgili kurum ÖTV'li tutarın mı ödenmesine hükmeder, onu kestirmek zor...

Son düzenleme:
butun kasko fırmaları ıle hemen hemen konustum anadolu dahıl. Kımse pert durumunda ÖTV sini odemıyor . BEnım merak ettıgım pert durumunda aracın aldıgımız yıldaki degerı uzerınden mı yoksa güncel değeri uzerınden mı odemesı yapılıyor . MEsela ben 2016 da aracı alırken 85,500tl di 52,000 e aldım . su an arac 136 bin tl ıkıncı el pıyasası da 80-90 bın tl . Odemeyı neye gore yapıyoralr ?

egemmm

Sigorta değeri hesaplanıyor. Şirketler arası uygulamalar farklı ama genel uygulama, Türkiye Sİgortalar Birliğine girdiğinizde aracınızın sigorta/kasko değeri baz alınıyor. Gerçi şimdilerde, bununla birlikte emsal araçların 2. el satış sitelerinde satış fiyatlarının ortalaması alınarak da hesap yapılıyor.

Yani aracınızı 100.000 TL ye aldınız. 5 yıl geçti pert oldu. Aracın Sigorta değeri 120.000 TL varsayın, 2. elde de 140.000 TL ye satılıyor ortalama. Çıkan değer yaklaşık 130.000 TL. Ve bunun ÖTV'siz tutarı ödeniyor. Buda zaten sizin ödediğiniz ÖTV'siz tutardan düşük olmuyor.

Arkadaşlar merhaba,

benim aracım 4 yıllık bir araç 5. yıl için kasko yaptıracağım sizlerin yazdığı bilgiler doğrultusunda euroko sigortaya araç bedelinini ötv siz bedeli üzerinden kasko için başvurdum kabul ettiler
ama diğer kaza durumlarında parça ücretlerinide aynı oranda düşük ödeyeceklerini yazdılar .

Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi. Veya bu şekilde kasko yaptıran olduysa onların bilgisine ihtiyacım var

abukcuoglu

Hayır, böyle bir şey yok. Yasal olarak böyle bir şey yazamazlar. İndirimli teklifini paylaşabilir misiniz, nereye yazmışlar bakalım. Eğer sözlü söylendiyse, yazılı isteyin ve Türkiye Sigortalar birliğine ve Hazine Müsteşarlığına şikayet edeceğinizi bildirin.

Benim teklifimde böyle bir ibare yok ve sözlü olarak bu konuyu sorduğumda aynı ücretler ödenir böyle bir ayrım söz konusu değil dediler.

StratoS öncelikle desteğiniz için teşekkür ederim euroka sigortaya mail yazdım sözlü söylemde yanlışlık olmuş düzelttiler.Bir konuda daha bilginize ihtiyacım var 5 yıl bittiği zaman bu aracın sigortası normal rayiç değer üzerindenmi yapılacak yoksa tekrar ötv indirimi yapılarak mı yapılacak çünkü 5 yıl sonunda biz aracımızı satarken piyasa değeri üzerinden satmamız gerekiyor.kasko firmaları engelli araçlarına 5 yıl sürecinde pert durumunda ötv siz rakamı ödüyor 5 yıldan sonra piyasa rayiç değerini ödemesi gerekiyor benim anladığım bu doğrumudur.

abukcuoglu

Sevindim. Şimdi karınız ne oldu? Kaç TL indirim yapıldı?

Her yıl yenilemede aranacaksınız. Ve ÖTV'siz tutarı siz hatırlatacaksınız onlar bilmez ve üstüne yatarlar.

5 yılda geçse, Araç sizde yani engelli aracı olduğu süre boyunca ÖTV'siz tutar dikkate alınır. Çünkü siz araca ÖTV'siz tutarı ödediniz. Olası pert durumunda haksız zenginleşmeyi engelleme adına yaşına bakmadan aracın ÖTV'siz tutarı size ödenir. O yüzden 5 yaşındaki araç sahiplerine araçlarını satıp, yenilemelerini öneriyorum.

StratoS EUROKO sigorta ya göre kasko 4000 tl den 2800 tl ye düştüğünü söylediler ama ray sigorta ötv düşümünü yapmadan yani normal rayiç değerinden 3000 tl ye yapıyor ray sigortaya ötv düşürülerek yaptırabilsem belki 2000 tl ye olur diye düşünüyorum şansımı deneyip onlarada mail atacağım

2.800 yüksek kalmış biraz. İkame araç şartlarına, mini onarım şartlarına, gittiğiniz serviste anlaşması olmasına mutlaka bakın.

Başka sigorta da deneyebilirsiniz. Bende 2.500 TL lere ineceğinizi düşünüyorum.

StratoS tabi dediğiniz konuları incelemeden yaptırmam .Benim aracım pahalı bir araç olduğu için bu kadar yüksek çıkıyor BMW 520İ 6000-8000 TL fiyat çıkaran var %50 hasarsızlık indirimi olmasına rağmen böyle çıkıyor .gönderdiğiniz yasa ile ilgili yazıyı göndermeme rağmen sigorta şirketleri ötv siz fiyat üzerinden kasko yapmaya yanaşmıyorlar.anadolu sigortanın dev kasko diye engelliler için kaskosu internet te var gözüküyor mail yazdım acentalar size dönüş yapacaklar diye cevap geldi ama henüz dönmediler.Sabredeceğim şubat 12 sine kadar sürem var bekleyeceğim hayırlısı.

abukcuoglu

Selam,

Birçok şirket var, belirttiğim kriterlere uygun şirketleri seçip, direk mail atmadan çağrı merkezleri ile hızlı bir şekilde görüşün. Mail olayı 2. bölümde, indirim yapılmazsa denersiniz. Eureko'nun 2-3 ay önce birde %10 bonus hediyesi vardı. 2.800 için 280 TL yapıyor ki oda avantaj sağlardı size.

RAY ne oldu?

StratoS çağrı merkezleri onların yapamayacağı birşey olduğunu acentaları aramamı söylüyor .Acentalar da çok önemsemiyor olumsuz dönüş olduğunu söylediler daha önce bahsettiğim gibi kısmi kazalarda parça fiyatlarındanda aynı oranda fiyat düşürüleceğini söylemişler.anadolu sig.ray sigorta mailime dönüş yapmadı .Anadolu sig zaten normal fiyatı 6000 tl oradan birşey çıkmayacak galiba.

abukcuoglu

Abi şimdi hangi şirketlerle görüştün? Acenteyi geç. Çağrı merkezinden de satış yapanları seçmelisin...

StratoS selamlar, sizin tavsiye ettiğiniz veya görüşüpte onay aldığınız sigorta şirketleri hangileri bilgi verebilirmisiniz.

abukcuoglu

Ben eski Garanti Bankası çalışanı olduğum için direk Eureko ile görüşmüştüm. Onlar inince ve %10 bonus da verince uğraşmadım. Ama aracı aldığım bayideki sigorta acentesini de birbirine kattım. Onlarda benim bu yaklaşımımdan sonra bir sigorta şirketinin fiyatı düşürdüğünden bahsettiler ve Eureko ile aynı teklifi vermişlerdi. Bonus kampanyası olduğu için ve bildiğim için Eurekoyu tercih ettim.

Aşağıdaki sigorta şirketlerinin mail adresleri ile ilgili bir çalışma yapmıştım. Aşağıdaki listede tek tek çağrı merkezlerine ulaşıp, teklif isteyebilirsiniz. Teklif geldikten sonra, aşağıdaki mail adreslerine dönebilirsiniz.

https://www.engelliler.biz/forum/engelli-statusundeki-araclarda-kasko/66869-engelli-statusunde-otv-siz-alinan-araclarda-kasko-uygulamasi-hakkinda-tecrubeleriniz-20.html

Sigorta Şirketlerinin Resmi Mail Adresleri:

Aksigorta: bilgi@aksigorta.com.tr
Allianz: info@allianz.com.tr
Anadolu Sigorta: bilgi@anadolusigorta.com.tr
Mapfre: info@mapfre.com.tr
Ergo: ergoturkiye@ergoturkiye.com
Eureko: esmusterihizmetleri@eurekosigorta.com.tr
Generali: generali@generali.com.tr
Groupama: sigorta@groupama.com.tr,
Güneş: musteri.iliskileri@gunessigorta.com.tr
Halk: info@halksigorta.com.tr
HDİ: hdi@hdisigorta.com.tr
Liberty: info@libertysigorta.com.tr
Zurich: info@zurich.com
Ziraat: info@ziraatsigorta.com.tr

Aracı alırken ötv ödeyip ödememem x kasko şirketini ilgilendirmez biler devletin bize tanıdığı imkanlardan faydalanıyoruz konu ile ilgili kasko şirketine avukatım aracılığı ile ihtarname çektik oradan gelcek cevaba göre önce sigorta tahkim kuruluna oradan da bir netice alamassam hukuki yollara başvuracağım

2 ay olmuş son durum nedir?

Üst Alt