Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Peygamber efendimizin (sav) hayatından katreler

Konular
31
Reaksiyonlar
0
Evet arkadaşlar bugün çok güzel bir gün, 14 şubat batı'da sevgililer günü adı'nda saçma birgün ya bizde sadece bu tarih bu yıl özel ben ve benim gibi düşünen dostlarım için.Bugün neydi? bugün alemlere rahmet Nur Muhammed efendimiz'in sav doğum günü,''Seni yaratmasaydım bu evren'ide yaratmazdım diye cebab - ı zül celal hz.lerinin övgüsüne mazhar olan Efendimiz sav NİSAN 571 de Mekke de dünya' ya geldiler.

Henüz doğmadan önce babası Abdullah ,ı kaybetti Efendimiz.Henüz doğmadan öksüz kalmıştı alemlere rahmet peygamberimiz sav,Ve o nur dünya' ya teşrif etti.Altı yaşında annesini kaybetti efendimiz sav,artık hem öksüz ve yetimdi fahr i kainat efendimiz sav, dedesi abdulmuttalip ve amcası ebu talib in yanında kaldı efendimiz amacası Ebu Talip ile kervan ile ticaret e giderlerdi.

Ve birgün yine kervanla sefere çıkmışlardı.Amcası'nın develerinin başında bekliyordu efendimiz sav .Busra manastırı ndaki papaz ilmi bakımdan yüksekti tek tek herkese bakıyordu fakat aradığı kişi yoktu bu kalabalığın arasında bahira duramadı ve sordu.kervandakilerin tamamı bu kadar mı?Efendimiz in amcası yeğenim var develerin başında dedi.Onu'da getirin dediler ve efendimiz sav de geldi onların yanına,papaz iyice inceledi efendimizi ve bu çocuğu hemen götürün burdan yoksa onu öldürürler dedi.efendimiz in amcası ebu talib e ve efendimiz ve amcası kervan dan ayrılıp kendi ticaret mallarınıda alıp mekke ye geri döndüler.

Peygamberimiz'e sav Muhammed ül emin derlerdi efendimiz güvenilir Muhammed olarak anılırdı.
Resulullah efendimiz in sav hayatı ndan bazı kesitler aktaracağım inşallah beni hayret derecesinde şaşırtacak olaylarda yok değil mesela;Sahabe den bir zat efendimiz e sav diyor ki, Ya Resulallah Emanetlerimin başında biraz dururmusun ben hemen geleceğim diyor ve gidiyor.Ne oluyor biliyormusunuz bu zat üç gün gelmiyor.Efendimiz ise 3 gün orada bekliyor sonrasında bu zat çıkıp geliyor.Tabiki ezik bir şekilde efendimiz hiç birşey olmamış gibi bu zata veriyor emanetlerini ve oradan ayrılıyor.Bizde şuan bu yüzyılda olsa ne olurdu düşünebiliyormusunuz?İnanın 3 gün sonra o adam geldiğinde adam akıllı sopayı yer,ağzı gözü şiş gider ne de o pakette malzemde hayır kalır.Efendimiz tam bir sabır örneği.ebu cehil mescide giderken deve işkembesi atıyor yollara secde deyken üzerine işkembe koyuyor ve yine kötü söz söylemiyor.

Efendimiz sav çörek otunu çok severlerdi.Sirke içerlerdi ve hurma ile oruç açarlardı,He birde hiçbir zaman sofradan tam doyarak kalkmazlardı.Mübare sırtlarında peygamberlik mührü vardı.Peygamber efendimiz sav üstün ahlak sahibiydi.hiç bir zaman kahkaha ile gülmezlerdi.Güldüklerinde sadece ön dişleri görünürdü inci gibi parlayan.

Birgün efendimiz sav bir yere gidiyorlardı insanlar oturuyorlar ve selam vermeden gidiyor efendimiz sav dönüşte gelirken aynı insanlar yine oturuyorlar.Ve içlerinden birtanesi elinde küçük tahta parçası toprağı karıştıryor. es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek selam veriyor sahabe efendilerimiz;Ya Resulalla giderken de burdan gittini ama selam vermediniz ama dönüşte selam verdiniz niçin bunun hikmeti nedir diye sordular.Efendimiz sav;Buradan geçtim hepiniz miskin miskin oturuyordunuz,ama dönüşte içinizden bir kişi elinde tahta parçasıyla toprakla oynuyordubunun için selm verdim buyuruyorlar.Yani bize çalışmanın önemini arz ediyor efendimiz....Allahumme salli ala seyyidina ve nebiyyina MUHAMMED -HAYIRLI KANDİLLER ARKADAŞLAR..Selametle...

güzel bir çalışma mustafa teşekkür ederim. onu bilene, onu tanıyana ne mutlu...o güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiş,ahlakını yitiren dünyaya..

Dikkate alıp okuduğun için ben teşekkür eerim arkadaşım sağolasın sadece bir kaç hatırayı paylaştım yoksa Resulullah Efendizi anlatmaya ne benim gücüm yeter,ne kalemimin nede bu teknolojinin Allah razı olsun hayırlı kandiller.

Üst Alt