Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pnömoni/Zatürre teşhisi konuldu ama teşhisten emin değilim!?

bitmeyenumut2

Yasaklı Üye
Konular
64
Reaksiyonlar
0
Sırt ağrısı ve öksürük şikayeti ile acile gittim pnömoni yani zatürre olmuşum. Zatürre olan biri yatak döşek yatar. Bu teşhis doğru olabilir mi.?

Röntgen

6e5d96d6069ddf4be1b0d4b5631b34b0.jpg

MeTePe

Kuş kadar resmi nasıl göreyim? Link versen daha iyiydi...

Gördüğüm kadarıyla zatürreden ziyade bronşit gibi duruyor. Bronşlarda çok dolgunluk var.

Zatürrede ille yatak döşek yatman gerekmez. Atipik pneumoni sinsi seyreder. Zaten ister pneumoni, ister bronşit ol tedavisi aynı olacak.

Sana muhtemel kinolon grubu antibiyotik ve balgam söktürücü vermişlerdir. Antibiyotiği 15 gün (2 kutu) içmen lazım. Bitince yenisini yazdır.

Günde 1 kere 320 mg factive

Günde 2 kere cefaks 500 mg

Ve erdostin şurup 😊
MeTePe

Biraz abartmışlar...

Dediğim gibi kinolon grubu antibiyotik (faktive) ve balgam söktürücü (erdostin) verilmiş. Cefaks da fazladan piyango olarak verilmiş. :)

Bol bol su içmeyi ihmal etme... çok önemli. Sigaradan, dumandan uzak dur. Terli terli ayazda durma. İlacı 2 hafta kullanmayı unutma. Geçmiş olsun.

Zature olmussaniz yedikuleye gitmenizi oneririm asil yeri orasi her hastalik her insanda farkli etki yapabilir yasiniz 65 ve ustuyse daha tehlikeli olur lawobaya cikamama bas agrisi ilerleyen safhlrda sik nefes alip verme gibi durumlar olabilir antibiyotik verirler yuksek ihtimal bi de oyle bisey varsa maske kullanin koruyun kendinizi bulasma olasiligi da var baskalarina...

sweet guy zatürreeye benziyor. İki antibiyotiği ve balgam sökücüyü bitene kadar doktorun önerdiği şekilde kullanmalısınız. İlaçlar bitince tekrar muayene olmanızı tavsiye ederim, tam iyileşmemişse tekrarlanabilir o zaman hastaneye yatırırlar. Küçük çocuk, yaşlı insanlar veya bağışıklığı düşük kişilerden biraz uzak durmaya çalışın, bulaşabilir. İlla yorgan döşek yatacaksınız diye birşey yok, mutlaka dinlenmeye ve ciğerlerinizin temizlenip balgamın çıkması için bol su içmeye dikkat edin. Tekrar geçmiş olsun.

Erdostin öksürüğümü kesti fakat sırt ağrım baki.

geçmiş olsun çok yakın zamanda yaşadım aynı durumu 2. zatürrem hayatım boyunca en ufak bir enfeksiyonda ateşler içinde yatan, acillere koşturan ben bu zatürede en ufak bir halsizlik ve ateş yaşamadım öksürük kesilmeyince doktora gittim başka bir şikayetim yoktu ve ilerlemişti 3 hafta yattım geçmiş olsun bu yıl çok yaygın ve bildiğimizin aksine ateş yapmayabilirmiş

Sırt ağrın öyle 1 günde geçmez... Antibiyotikler en az 2 günde etki etmeye başlar.

Zature yataktan çıkarmaz

Yüksek ateş

Sırt ağrından zature ne alakaki öle demiş:)

Röntgen çektimi akciğerde iltihap vardır belkki bende olmuştum

Geçmiş olsun

Kendine bakmıyom hiç batu

Zatürree nin her türü yüksek ateş yapmaz. Beni üst solunum yolu enfeksiyonu diye geri yolladılar. İki gün sonra röntgende zatürree çıktı. İlk zatürree olduğumda ateşten kendimi bilmez şekilde hastanede yatmıştım. Bu sefer ayakta geçirdim. Zaten iltihap hava keseciklerindeyse zatürree dir. Yanlarda ve sırtta da ağrı yapar. Bronşlardaysa bronşittir. O ağrı yapmaz, çok öksürünce diyafram ağrır bazen.

Üst Alt