Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polio sekeli beyinle alakalı bir hastalık mıdır?

furkan-)

Üye
Konular
61
Reaksiyonlar
0
Polio sekeli beyinle alakalı bir hastalıkmıdır.

Palio son derece bulaşıcı olan bu hastalıktan sorumlu bir virüstür. Sinir sistemine saldırıp orada çoğalarak felçlere ve ölüme yol açabilir. Polio her yaşta etkili olabilir fakat üç yaşın altındaki çocuklar hastalıktan en çok etkilenen gruptur. Yeryüzünden tamamen yok edilmesi mümkün olan nadir enfeksiyonlardan biridir çünkü virüs insan vücudunun dışında (virüsün hayvan rezervuarı yoktur) pek uzun süre yaşayamaz ve etkili ve ucuz bir aşısı mevcuttur.

Virüs ağız yoluyla vücuda girerek barsaklarda çoğalmaya başlar. Oral bulaşma hastalığın alınmasında en önemli yoldur ama hastalığı taşıyan kişiyle direkt temas da bulaşmaya yol açabilir. Kalabalık olarak yaşanan yerlerde ve hijyen düzeyi yetersiz olduğunda bulaşma oranı çok yüksektir.

Yanlış cevap kardeş polio sekeli bir çocuk felcidir sadece genel olarak ortapedik fonksiyonları etki eder yürümegibi. Ben sadece beyinde etki varmı yokmu bunu öğrenmek istiyorum
Ata_Türk

[FONT=sans-serif]polio sekeli bir çocuk felcidir, sinir ve kas zedelenmesi de denir beyin ve kaslar arasındaki iletişimi sağlayan sinirlerin zedelenmesidir benim bildiğim. genel anlamda beyine etki etmez bu durumlar doğum sırasında olur sinirlerin kopması veya zedelenmesi meydana gelir...[/FONT]

Ata_Türk doğru cevap vermiştir :)

POLİO SEKELİ (Polioemyelit)

Polio, santral sinir sistemine saldıran ve vücudun kaslarını felç edebilen bulaşıcı bir virüstür. Virüs aynı zamanda solunum kaslarına, gırtlak, sindirim borusu, bağırsak ve mesane kaslarına da zarar verebilir. Son olarak vücudun örneğin kan basıncı, solunum ve uyku gibi otomatik işlevlerini düzenleyen omuriliğin kafatası içindeki uzantısı olan beyinciğe zarar verebilir.Hastalık daha çok çocuk ve gençlerde görülür,çocuk felci adı da bu sebepten verilmiştir.

Alıntı

Tutunduğu uzuvu felç eden bir vürüs olduğunu biliyorum.Beyne yakın bir yerde tutunduysa beyni de etkileyebilir. Çocuk felçli kişilere baktığınızda engelleri hafiften ağıra doğru sınıflana bilir . Araç kullanmadan yürüyebilenler de ,tekerlekli sandalye kullananlar da var..

Son düzenleme:
Vallah arkadaşlar ortapedi pev sekeli diyor bana. Ama nöroloji ise polio sekeli diyor beyin emarı çekildim hiç sorun çıkmadı ama nöroloji EMG istedi polio sekeli olan sağ ayak sinirleri tembellik var sağ ayak ince ve alt eksremitede 4 santim kısa

furkan-),Sizin tutulma bacakta olduğu için beyin etkilenmemiş,şanslısınız:)

Virüsler sinir sistemi tahribatı yaptığı için etkilediği sinirler görevini yapamaz hale gelir. Dolayısıyla hareket kaybı his kaybı kaslarda güçsüzlük zayıflama oluşur. Ata_Türk son derece güzel açıklamış

Bana muayene olduğum bir dr omuriliğinde toplu iğne başı kadar bir nokta seni bu hale getiren demişti. Virüsün tahrip ettiği noktadan iletim alamayan uzuvlar etkileniyormuş. Beyinle ilgisini hiç duymadım. Genelde omurilik üzerine odaklanılıyor bu konuda. Ata_Türk kaliteli bir bilgi paylaşımı yapmışsın teşekkürler.

Üst Alt