Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polio Sekelinin tedavisi var mı?

ulfi

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar merhaba bu konu benim iyiden iyiye kafamı karıştırıyo ben polio sekeliyim ayağımda kısalık mevcut
1-acaba bu hastalığın tedavisi daha ortayaçıkmadımı(yani polio sekelin)
2-tedavisi mümkünse nerede olabilir .
vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

slm

polio sekelin tedavisi varmı bilmiyorum ama kısalıgın tedavisi var ünüverste hastaneleri yapıyor

Arkadaşlar ben de sol bacak polio sekeliyim. Yaklaşık 3-5 cm arası kısalık mevcut ve aynı zamanda tabiki sakat olan bacağım çok zayıf.
Ben yürürken üstüne üstlük elimi sakat olan sol bacağına bastırarak yürüyebiliyorum. Ve buda gün geçtikçe beni daha da rahatsız ediyor. Öğrenmek istediğim Sol bacağımdaki kısalığı giderebilecek bir ameliyat var mı? Bir de ellerimi bacağıma bastırıp destek almadan yürüyebileceğim bir yöntem var mı? (Bazı arkadaşlar protez falan diyorlar ama bunu ne şekilde halledebiliriz? Kısalık ve zayıflık pek önemli değilde tek sorun ellerimi ayağıma bastıramadan yürüyebilmem mümkün mü? Bana ne önerirsiniz?

Metas63 kardeşim merhaba. Ben Bursa dan Murat.

Benimde sağ bacağımda polio sekeli var, bende eskiden senin gibi bacağıma baskı uygulayarak yürüyordum. 10 Yıl önce Uzun Bacak Yürüme Cihazı nı keşfettim şimdi destek almadan ve iki elimlede eşya taşıyabiliyor ve aracımın pedallarına gayet iyi basabiliyorum. Yani bana bu cihazın %90 etkisi oldu. Sende bir medikalciye git ve deki onlara ben Uzun Bacak Yürüme Cihazı taktırmak istiyorum de. Onlar seni muayene ettikten sonra senin yapman gereken işleri tek tek anlatırlar. Bu arada eğer sigortan var ise zaten ücret ödemeden takıyorlar. Bu söylediklerimi mutlaka yap. Sana söz veriyorum bana %90 etki yaptı sanada yapacak. Geçmiş olsun.

Polio virüsünün bacakları felç bırakma durumu herkeste aynı değildir. Çok hafif atlatanlar olduğu gibi koldan aşağı tamamen felç kalanlar var.
Vücutta kendini yenilemeyen tek hücre sinir hücresi malesef.

Eğer kısalık varsa kemik uzatma ameliyatı ile gidermek mümkün
Zayıf olan bacak için de yürüme ortezi kullanılmalı.

bende polio sekeliyim ayagımda 3 santımlık kısalık var sadece sol ayagımda sag ayagım tüm işlevleri goırebılıyor.bir tek sol ayagımda 3 santımlık kısalık var.ben daha once omer sayar hastanesınde amelıyat oldum.3 santımlık kısalıgımı gıderdıler ama protezle yasayacaksın dedıler.bende protez kullanmam dedim.cunku yururken rahat etmek istıyorum.cihaz bana gore deıl.cunku yasamda cok hareketlıyımdır.o yuzden cıhazları attım.tekrar koltuk degnegı kullanmaya basladım.bolesı daha iii.tabıkı bu benım dusuncem.kısalıgın tedavisi tarsustakı omer sayar hastanesınde giderilebilri.ama tedavi den sonra protez kullanacaksın.sana tavsıyem sadece kısalık ıcın omer sayarda amelıyat ol.onun dısında olma.cunku bır cok arkadasım memnun kalmamıstır...

bende polio sekeli hastasıyım çok iyi bir doktorla görüştükten sonra ortez kullanmaya başladım...doktorum uzun yıllar amerika da bu konu üzerind çalışmış bir doktor uzun uzun konuştuk kendisiyle ve ameliyat olmamı istemedi komplikasyonları olabilirmiş ileride aynı işi ortezle çok rahat yapabilirsiniz rskide yok ama ameliyatın dönüşü yok arkadaşlar...

arkadaşlar uzatma amaliyatı deniyor ama onuda iyi birisine yaptırmak gerekli yanı iyice araştırmak gerekli bende 4 cm kısalık vardı uzattırdım ama kası uzatmamışlar buyıl gene amaliyat olacam

melih can artık ortez kullanırsın.hiç amalyatı düşünme derim bende.uzama olmazssa tekerlekli sandelyede kalıyorsun.arakdaşın birinin uzamadı mikrop kapmış kızın ayağını kestiler.

prof.dr.mazhar tokgözoğlu (hacettepe tıp fakültesi/ankara)

Arkadaşlar herşeyin bir riski vardır.riski göze almak gerek bazen riske kabul derseniz olun.ama benim bilgime görede belli bir yaştan sonra kemiği oyanttırmayın.allah korusun daha kötüsüde olabilir.çanakkaleden bir arkadaşım vardı.amaliyat oldu ama bir gelişme olmamış

evet arkadaşım polio sekelinin tedavisi var ancak yeşın ne kadar genç ise tedavide o kadar başarılı ve iz biraktirmayacak şekilde oluyor...hangi şehirdesin bilmiyorum yaşın kaç bilmiyorum...ama 20 yaş ve altinda isen çok şanlısın ankarada ikamet ediyorsan dr.ali öznur u tavsiye ederim güven hastanesi

Üst Alt