Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Prostat ameliyatı sonrası mesane sorunları yaşamaya başladık. Ne önerirsiniz?

Duyguözara

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba, öncelikle herkese Allahtan Şifa diliyorum. Bu foruma yeni üye oldum babam için. Yaklaşık 1,5 yıldır uğraşıyoruz, bir prostat ameliyatı nelere mal oldu. Böbrekler etkilendi, idrar Yolu enfeksiyonu geçmiyordu, bişey bulamadılar en son mantarı buldular, onun birkaç kez tedavisi, stend takıldı, nefrostomiler birkaç kez, üreterler tıkandığı için,şimdi de stend çekildi, mesane kapasitesi 100 cc kadar kalmış diyor doktor, fibrozmuş,

özellikle Bülent bey yorumlarınız çok iyi , teşekkürler insanlara yardımcı oluyorsunuz, bende hemşireyim, epey bilgilisiniz bu konuda, sağolun, psikolojim bozuldu vallahi, ne kadar zormuş. Allah hepinizin Yardımcısı olsun.

Benim sorum şu babam vesicare ve ürorec sabah, betmiga akşam alıyor, betmigayı ve ürorec başlayalı 2 ay oldu, vesicare 3 aydın kullanıyor, stendler takıldığından beri. Ama mesane kapasitesine pek etkisi yok gibi, stendler yeni çıktı. Ne yapacağımı şaşırdım. Bu ilaçları nasıl kullanmalıyız başka öneriniz var mı.
Doktoru ilaçları değiştirmedi, kabızlık yapıyorsa etkilidir diyor, kabızlık var. Birde 3 ay takip edecekler sonrasında botoks, idrarını yapamıyorsa augmentasyon, üreterler yine tıkandı ise diversiyon düşünüyorlar.

Lütfen bi akıl verin yapmadığımız kalmadı, birde özel doktora götürmüştük aralıkta, nefrostomi takmıştı, sonra sistoskopi ile stend takamadı açık ameliyatla taktı.

Duyguözara

Üretra darlığı oluştu ve stent takıldı anladığım kadarıyla. Üretra için çok önerilmeyen bir yöntem. Keşke hiç takılmasaydı.

Sorun üretral darlık mı, mesane kapasitesi mi yoksa işeme fonksiyonuyla ilgili bir sorun mu var? Kendi başına işeyebiliyor mu fonksiyon olarak?

Vesicare vb. ilaçlar ani sıkışma hissini azaltan, bu nedenle mesanenin biraz daha fazla dolmasına olanak sağlayan ilaçlardır. 3 ayda hiç etkisi yoksa ben olsam Emsalex vb. başkası ile değiştiririm.
İlaçların saatinde içilmesi çok kıymetlidir. Ben sabahları içiyorum. Ama teorisi, en çok rahatsızlık veren saatlerden birkaç saat önce içilmesidir. Böylece ilaç maksimum etkiye ulaştığında en yüksek korumaya gelir ve en sıkışık anda rahatlatır.

Yalnız mutlaka 2-3 lt su içsin ve günde 5-6 defa işesin. Sorun var diye suyu azaltır ve işeme aralığını uzatırsa, her şey daha zor duruma gelir...

Üretra değil Bülent bey üreterlere stend takıldı

Zaten 15-20 dakikada bir tuvalete gidiyor

İşeme fonksiyonu ve mesane kapasitedinde de sorun var

Duyguözara

Üretra diye güzel uydurmuşum :)

Üretere send uygulamasını da maalesef bilmiyorum (yani bilmiyorum da sizi bilgilendirecek deneyimim yok).

O halde sorun mesane iç basıncı ve mesane kapasitesi. Basıncı azaltıp mesaneyi genişletmenin yolunu arayacaklar.

Dediğim gibi, ilacı değiştirip deneyebilirsiniz. Kabızlık yapması iç basıncı azaltıcı etki ettiği anlamına gelir mi, bilemedim. Benim deneyimim buna dair bir şey söylemiyor. Bildiğim, bu tür ilaçlar 2-3 haftada etkisi göstermeli ve 1 ayda da tümüyle ne olup olmadığını göstermeli. Eğer etkisizse, hemen değiştirmekte hiç bir sakınca yok. Zaten doktorlar da deneme-yanılma ile ilerlerler... Burada babanızın ne hissettiği, sizlerin gözleminiz önemli. İşe yaramıyor diyorsanız, yaramıyordur...
Bir de bu ilaçlar kabız yapar ama bu kabızlık 3 haftada geçer, bünye alışır. İlanihaye kabızlığa neden olacak dişeye bir ley yok yani (en azından yeni çıkan ilaçlar için bu böyle).

Botoks da eskisi kısa süreli dahi olsa bir kez denenebilir. Eğer hiç birinden fayda sağlanmazsa mecburen mesane augmentasyonu ile mesaneyi büyültmek lazım.

Üst Alt