Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikiyatr bölümünde puanlama tek bir hastalık üzerinden mi yapılıyor?

mvagusta

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
4
Merhabalar. 2009 civari Dehb yani dikkat eksikliği ve hiperaktivide teşhisim var.
2021 den beri covid ile aktifleşen genetik hastalımlarım ve bir süre yatalak kalma sebebiyle major depresyon tedavisi görüyordum.
2024. 4 ayı kadar tedavi gördüm totalde 10 tane antidepresan kullandım bu süreçte.
2024 4. aydan sonra durumumu daha kabullenir hale geldim, çalışma isteğim olduğunu ve antidepresanların beni çok yorgun hissettirdiğinu, odaklanmamı zorlaştırdığı söyledim doktorlara, tedavileri bitirdiler.

06.2024 Tekrardan dehb tanısından ötürü ritalin kullanmaya başladım yazılım öğrenmek amacıyla. 2. aya girerken ritalinin kalbimdeki sorunu daha kötü hale getirmesi ve tansiyon yükseltmesi sebebiyle kardiyoloji doktorum bırakmamı, dehb tedavisi almamamı önerdi. Bu haber beni yıktı, baya umutlu olduğum.bir durumda tekrar dibe çakıldım çünkü ritalin, odaklanma konusunda bana kendimi tekrar normal bir birey şekilde hissetmemi sağlamıştı. Ilacı bıraktığımdan beri ne kadar denesende kafam çalışmıyor ve bu durum beni gittikçe kuyuya çekiyor şuan. Psikolog seanslarıda işe yaramadı.

Tekrardan bana xanax reçete edildi( değiştirteceğim çünkü bende inanılmaz yan etki yapan bir ilaç).

2025 civarı sağlık kuruluna başvuracağım rapor için. Diğer genetik hastalık kontrollerim ve takip sürem o zaman bitiyor. Sormak istediğim soru, bende şuan dehb ve major depresyon tanısı var. Hem özel hastanelerden teşhisli ve tedaviliyim hemde devlet( Çapa ve Hamidiye eftal).
Dehb için ilaç kullanamadığımın raporuda var ve sanıyorum ki tedavi edilemeyen bölüme giriyor bu.
Kurulda, Major depresyon+ dehb den puan verirler mi yoksa sadece major depresyondan mı puan alırım?
Hocalarım cevaplarınızı bekliyorum @OturanBoğa @OğuzHan112
Teşekkürler.

Son yönetmeliğe göre erişkinlere dehb için oran verilmiyor. Eğer yineleyen depresyonunuz varsa ve tedavi ediliyorsa %0, kısmen tedavi ediliyorsa %40, tedavi edilemiyorsa %70 oranlarına göre doktor puan belirleyecektir fakat bu değerlendirme hastalık belirtilerine göre değil iş gücü kaybına göre yapılıyor.

@samedo99,

Hayır, aşı değil covidib kendisi.
Ehler danlos( Bağ dokum daha fazla gevşediği için semptomatik oldum), kalp sorunları, bayılmalar, aşırı eklem ağrıları, nörolojik problemler( uyku bozukluğu, kronik yorgunluk, odaklanma ve görme problemleri)

@samedo99,

Psikiyatrik olabilir?? Almanya, ankara, istanbulda totalde 4 ayrı hastanede genetik teşhisim var. Tilt table testim pozitif, holterde SVT taşikardi var. Lütfen böyle konularda psikiyatrik olabilir gibi insanları sinirlendirecek yorumlar yapmayalım özellikle kronik hastalıklarda.

Bipolar bozukluk ve DEHB hastasıyım. Doktor yetişkin bireylerde DEHB den puan veremiyoruz dedi. Bipolardan %40 oran aldım.

@dreamfail, @depre,
Teşekkürler cevaplar için. Zaten daha tedavi edilemiyordan 70 alan görmedim. Eski şehrimde kapı komşumuz, 4-5 kere intiharı denemiş, tüm parasını kumarda kaybeden borç batağı içinde bir gençti. Onada 40 vermişler :)
Sizede geçmis olsun

Üst Alt