Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikiyatriden süresiz emekliyim. İş kazası sonrası yeniden heyete girmem gerek. Ya oran düşerse..?

ALEHANDRO1

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
1
2023'te bipolar ve siroz hastalığı ile net %58 ile süresiz emekli oldum.
Emekli çalışan olarak işyerinde kaza sonrası sol bacağım kırıldı ve 3 cm kısalık oldu.isveren hatası olduğu için dava açtık.Avukatim sürekli iş göremezlik geliri için başvuru yaptığını ve kaza ilindeki SGK ya başvurup hastaneye sevkimi istememi söyledi. Sgk ya başvurup sakatlık boyunca tedavi olduğum hastanenin ortopedi bölümüne sevkimi istedim. Ayni hastanenin sağlık kurulunu aradım. Görevli Bana sadece ortopedi değil 6-7 bölüme de muayene olmam gerektiğini söyledi.
Bu bölümlerden psikiyatri ye gittiğimde bipolardan düşük oran verirse ve %40 altına düşerse emekliligim iptal olur mu?

Bu arada bana süresiz rapor veren hastane il devlet hastanesi ortopedi için gideceğim hastane üniversite hastanesi.Yani farklı hastaneler. Ben sadece ortopedi için rapor almak istiyorum ama beni aynı zamanda diğer bölümlere de muayene ettirecekler. Bolumler içinde psikiyatri düşük puan verirse süresiz raporumu etkilermi?

@ALEHANDRO1,
% 40 altına düşmediği müddetçe sorun olmaz diyorlar bu soru hala gizemini koruyor .net cevap bilinmiyor kesilen diyen var kesilmiş olanlar var diyen var kesilmez diyen var.

ben de aynı durumdayım 2 ay önce rapor aldım % 57 süresiz vergi indiriminden süresiz emekli oldum ehliyetim engelli b olmadığı için vergi indirimi + ötv raporu alamadım şimdi ehliyetimi değiştirdim engelli b oldu 4ay sonra aynı hastaneye sırf açıklama kısmına SADECE HARAKET ETTİRİCİ TERTİBATLI ARAÇ kullanabilir ibaresini yazdırabilmek için heyete gireceğim oran aynı mı kalır değişir mi bilinmiyor benim engelim kalıcı ve tedavisi yok maalesef

Hangi statüde emekli oldunuz? Emekliliğe temel olan ilk sigortalılığınız hangi tarihteydi?

%40'ın altına düşmediği sürece sorun yaşamazsınız. Ama burası Türkiye! Bu konuda tartışma da var:

2019 bipolar teşhisi kondu.net %40 rapor verikdi.
SSK girişim 1991.. 15 yıl 3600 gün ile engelli emeklilik için başvuru yaptım. 1 yıl sonra kontrol şartı ile emekli oldum. 1 yıl sonra tekrar kurula girdim, 2 yıl sonra kontrol şartı ile emekliligim devam etti bu arada siroza yakalandım. Tekrar kurula girdim bipolar ve siroz hastalıklarının toplamından net %58 ile süresiz emeklilik yapıldı.

1 yıl önce is kazası geçirdim sol bacağım kırıldı ve 3 cm kalıcı kısalık oluştu.Dava açıldı SGK beni bacağımdaki kırık için hastaneye sevk etti... Yani ben sadece ortopedi ye muayene olacagimi düşünüyordum.Hastane sağlık kurulunu in bilgi için aradım.Gorevli bana "sadece ortopedi değil 5-6 bölüm daha muayene olacaksın"dedi.Ben de bipolar ve siroz dan net 58 ile süresiz emekliligim olduğunu söyledim.Ayrica sordum "psikiyatri de muayenem sonucu oran düşük çıkarsa süresiz raporum ne olur?*Cevap"yeni rapor eskiyi geçersiz kılar ve %40 altına düşerse emekliligin iptal olur"

Bir daha sizlere de belirtiyorum..Ben is göremezlik geliri için ortopedi den oran almak için başvuru yapiyirum SGK da beni ortopedik rahatsızlığınm için şevk ediyor.

Neden durum bildirir rapor değil de engelli sağlık raporu alacağınızı anlamadım. Sevk yazınızda tam 9larak neler yazıyor?

@OturanBoğa,
Hocam açıkçası sevk evrakı elime geçmedi, postada ve içeriğini bilmiyorum.Sissyal güvenlik kurumu yetkilisi "hangi hastaneye sevk istiyorsunuz"dedi.Ben de Mersin üniversitesi tıp fakültesi hastanesi olarak rica ettim.Sevk yazısı elime ulaşmadan in bilgi için Mersin üniversitesi hastanesinin sağlık kurulunu aradım Görevli bana sağlık kuruluna başvuru yapacağımı söyledi.Gecen Cuma Mersin SGK ile görüştüm,durumu anlattim,cevaben "senin diğer bölümlerdeb aldığın oran,puan dikkate alınmaz sağlık raporu bize geldiğinde biz senin is kazası sonrası vücudunda oluşan sakatlık hangi bölüme aitse o bölümün oranına bakıp sürekli iş göremezlik geliri alıp almayacağına karar veririz"dedi.Sevk kağıdı da elime geçince içeriğini paylaşırım.

Hocam, hastaneye sevk yazısı elime ulaşmadı.Bugun 12.gun.İlgili SGK'nu (Fethiye ) aradım. Postaya verdiklerini,ama istersem kendim elden de alabilecegimi söylediler. Ayrica bulunduğum yerdeki SGK yetkilisine rica edersem elden verebilirlermiş..
Fethiye SGK görevlisine sevk edildiğim hastanenin sağlık kurulu yetkilisinin anlattıklarını anlattım. Gorevli bana tam emin olmamakla beraber "biz sizi geçmişte aldığınız gibi bir sağlık raporu almanız için sevk etmiyoruz, is kazasına esas rahatsızlıginiz ile ilgili sevk ediyoruz ve hastane görüşü için sevk ediyoruz dolayısıyla süresiz raporunuz geçersiz olmaz" dedi
Tabii bu sözler kişinin yorumu.. Böyle bir kanun maddesi, yönetmelik var mı bilmiyoruz.Sonra Muğla SGK il müdürlüğünü aradım, aynı cevabı aldım.

Bir daha yazayım büyük harflerle ki anlaşılsın . Muğla SGK il müdürlüğü is kazaları bölüm görevlisi "SİZİN ENGELLİ OLARAK EMEKLİ OLMAK İÇİN ALDIĞINIZ SAĞLIK RAPORU İLE SU İŞ KAZASI İÇİN İSTENEN RAPOR BİRBİRİNDEN FARKLI.. NETİCE OLARAK ENGELLİ EMEKLİLİK İÇİN ALDIĞINIZ RAPOR GEÇERLİLİĞİNİ KORUYACAK VE EMEKLİLİK İPTALİ SOZ KONUSU OLMAZ" cevabını verdi..

Sevk yazısını bekliyorum hala.

@ALEHANDRO1,

TAmami benim de dediğim gibi, sizi engelli raporu için değil, iş kazası sonucu oluşan kaybın tespiti için, durum bildirir rapor için sevk ettiler. Engelli sağlık kuruluna girmeyeceğiniz için de raporda toplam bir oran bulunmayacak. Hiö bir sorun yaşamayacaksınız...

Üst Alt