Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Rabbimizi Nasıl Tanırız?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Rabbimizi Nasıl Tanırız?[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Geçenlerdebabam oturma odasında biriyle telefonla konuşuyordu. Yüksek sesle konuştuğuiçin konuşmaları dinlemiştim. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Telefondakikişi hastasına Celal’in dua etmesini istiyordu. Babam tabi eder, Celal herkesedua ediyor, hem engellilerin duasını Allah hemen kabul eder, dedi. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Telefonukapatınca söylemek için yanıma geldi. Tabi ederim baba ama neden engellilerinduası makbuldur biliyor musun, dedim. Hayır neden, dedi. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Normal günlerde bir annenin çocuğuna muamelesi nasıldır? Bazenbağırır, bazen terlik :) , Ama çocuğu hastalandığında annenin varolan o şefkaticoşar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Battaniyelerleüstünü örtmeler, sıcak tarhana çorbaları, hatta çocuğun canı bişey istese,annesi, kar da yağsa koşa koşa markete giderek alır. Değil mi? [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İşte annelere o şefkati veren Rabb-i Rahim’imiz, kuluna hastalıkverdiğinde, kulu da güzelce sabreder ve şükrederse, rahmeti coşar ve dualarınıgeri çevirmez. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]“Nefsinibilen Rabbini bilir.” diye meşhur bir söz var bilirsiniz. Yani insan kendisindeolan özellikleri tanırsa, Allah’ın vasıf, hal ve sıfatlarını tanımış olur. Nasılmı?[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]ENE[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Büyükislam alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin “Ene Zerre Risalesi” diye bir eseri var.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Orada Ene’yianlatmış; Ene denilen şey, benlik, ego, nefis denen içimizdeki şeydir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT="Tahoma"]“Bizemaneti göklere, yere, dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmektenkaçındılar. Zira sorumluluğundan korktular, ama onu insan yüklendi. İnsan [/FONT][FONT="Tahoma"](buemanetin hakkını gözetmediğinden) ciddençok zalim, çok cahildir.” (AHZÂB suresi - 72. ayet) [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]VeBediüzzaman, bu ayeti tefsir ederek ENE’nin her insana doğuştan bu dünyadaemaneten verilen şey olduğunu anlatıyor. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]O emanetin verilmesinin nedeni [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT="Tahoma"]Ene[/FONT][FONT="Tahoma"], gizlihazineler olan Cenab-ı hakkın isimlerini keşfetmemiz için bir anahtar, kainatınaçıklaması zor gizli sırlarını açan müthiş bir anahtardır. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Yani kısaca dersek, o enebize Allah’ı tanımamız için verilmiştir. Hayırda kullanırsak Rabbimizitanıyoruz. Şerde kullanırsak cehennem kapılarını bize açacak bir anahtar daolabiliyor. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Hepimiz gurur, benlik,enaniyet yapmamak için bir gayret sarfetmişizdir. Ama hiç tahmin ediyormuydunuz, bu enaniyet Allah’ın isimlerini açan bir anahtar olacak?[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Bediüzzaman diyor ki: Rabbimizinsanın eline emanet olarak (evet emanet, ahirette geri alınacak, cennetteenaniyet olmayacak) bir ENE vermiştir. O ene’yle Rabbimizin vasıf, sıfat,özelliklerini ve ilahi hallerini anlayabiliyoruz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]O ene, bir vâhid-i kıyasî’dir. Bir kıyaslama birimidir. Yani ENE, bir ölçü birimidir. Fakat aslındaene’nin bir varlığı yoktur. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Mesela geometredeki ölçüler gibidir. Bir metre, meridyen, kilo,kilometre. Bu ölçüler gerçekte hayalidir.Meridyen diye bir madde var mı? [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Ene’ye örnekler[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Ene’de hayali bir ölçü birimidir. Nasıl ki ben şu evin sahibiyim, Rabbimde şu kainatın sahibidir diyerek bir kıyas yapıyoruz. Ama bu sahibiyetlikhayalidir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Çünkü Allah Malik-ül Mülk’tür. Yani mülkün asıl sahibi Cenab-ı Hak’tır.Eğer sahibi biz olsaydık, ev, araba, altın, vs mezara götürürdük. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Mesela Rabbimiz Kuran’da ben herşeyi görürüm diyor. Bizdeki görmeolmasaydı, bu ayetten hiçbir şey anlamayacaktık. Göz şimdi ne işe yaradı?Rabbimizin Basir (Herşeyi gören Allah)ismini açan bir kıyas birimi oldu. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Ben nasıl görüyorum, Rabbim de, Ben herşeyi görürüm, diyor. Ucundan daolsa görmenin nasıl olduğunu anlayabiliyoruz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Bennasıl ki bu evi inşa ettim, içini dizayn ettim. Rabbim de şu dünya evini inşaedip düzenlemiş, deriz ve hakeza, bunungibi... [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Beninsanlara ikram etmeyi, iyilik yapmayı, güzel ve temiz olan herşeyi seviyorum,içimdeki sevgi, cömertlik, sabır, affetmek, dostluk, gurur, iffet, adalet,şefkat, merhamet, aşk, şiddet, öfke gibi binlerce duygular; [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Mühendislik,doktorluk, mimarlık, aşçılık, ressamlık, yöneticilik, amirlik, siyaset,öğretmenlik gibi binlerce kabiliyetler aslındaRabbimizi tanımak için bize emanet verilen bu ENE’nin mahiyetindendir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Yanibize verilen bu ölçücükler ile Rabbimizi tanıyoruz ve seviyoruz. RabbimizKuran’da ben Alim’im diyor. Ben mesela elektronik teknikeriyim. Ben binlercebilimden sadece elektroniğin -o da çok azkısmını- biliyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Rabbimizinatomun çekirdeğinden galaksilere kadar bütün ilimleri bilen Alim isminin nasıl olduğunuanlayabildim. Yani kendimin bilmesinden kıyasladım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Bir insan ENE’yi sahiplenirse[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Allah’ıninsanları bu dünyaya göndermesinin gayesi ve hikmeti üçtür. Rabbini tanımak, O’na iman etmek ve ibadetetmektir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Allah’aiman etmek için O’nu tanımamız gerek. İnsan tanıdığı şeye inanır. İşte O’nutanımamız için de her insana ALLAH, emanetbir ENE vermiştir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Eğerinsan, eneyi doğru kullanırsa ahsen-i takvime çıkar, cennet müjdesine nailolur. Enenin bir kıyaslama birimi olduğunu ve yani o hayali sahipliğininaslında Rabbini tanıtmak için olduğunu bilir ve kulluğunu yaparsa eneyi doğrukullanmış olur.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Amaemanet verilen o ENE’nin yaratılış hikmetini unutup asıl vazifesini terketse,kendini asıl sahip zannetse, o vakit emanetehıyanet etmiş olur. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]OENE çocukken ince bir tel ikenmahiyeti bilinmezse, insan büyüdükçe gittikçe kalınlaşır. İnsan vücudunayayılır. Koca bir ejderha gibiinsanı yutar. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Enaniyet’inanlamı, herşeyi kendinden bilmektir. Ben yaptım, ben ettim, ben kazandım, vs.diyen şirk’e düşer. Ve şirk (Allah’a icraatinde ortak koşma)Allah’ın asla affetmeyeceği suçtur ve ebedi cehenneme gider. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]İştecehennemin Top Ten’lerinden firavunlar, nemrutlar, ebu cehiller, içlerindeEnaniyeti öyle büyütmişler ki, adeta baştan aşağı ENE olmuşlar. Firavun biliyorsunuz, ben sizin en yüceRabbinizim, demişti. (Naziat suresi 24)[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Evet söz aynı yere geldi: “Nefsini bilen Rabbini bilir.” [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Birannenin itaatkar sevimli evladı hastalandığında, şefkatinden onun her isteğiniyapması gibi, Allah’ın da, engellilik verdiği sabreden ve şükreden kulununduasını neden kabul ettiğini kendimizle karşılaştırarak anladık. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Benim Kuran’da heran doğruluğunu hissettiğim vehuzur veren bir ayet var:[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]“… Eğerşükrederseniz nimetlerimi arttırırım…” (İbrahim suresi, 7. Ayet) [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Geçen dostum Süha Can Facebook’ta küçük oğlununresmini paylaşmış ve şunu yazmış: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]“Yenialdığım bu oyuncağa o kadar sevindi ki, durup durup baba çok teşekkür ederim, seniçok seviyorum, diyor. Onu sevindirmek için yeni sürpriz hediyeler var aklımda,canım oğlum.” [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]İşte insanböylece, kendisindeki duygular ile kıyas ettiğinde, o ayette Rabbimizin neden şükredincenimetleri artıracağını daha iyi anlıyor inşallah… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Allah,bizi kendisini tanıyalım ve gerektiği gibi kulluk edelim diye yaratmıştır. Bu,Asıl maksada ulaşabilmek için en önemli gayemiz, İslâmiyet'i öğrenipyaşamaktır. Bunun içinde önce Rabbimizi tanımalıyız…[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][h=5][FONT=Times New Roman][SIZE=4] [/SIZE][/FONT][/h][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=4]Bu konuyu burada kesiyorum, zira yazı çokuzadı. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Benbazen bir yazıya başlayıp bir saat neyi ve nasıl yazayım diye düşünüyorum.Yazıyı yazan kalem, bir sebeptir.İnsan da düşünen canlı bir sebeptir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Nasıl ki yazıyı kalem yazdı, demiyorsak;yaptığımız hiçbir işe ben yaptım gibi sahip çıkmamalıyız ki şirk olmasın. Allahnasip ediyor demeliyiz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Burada benim yorumum veya katkım yoktur. Bensadece Bediüzzaman hazretlerinin 30. söz eserinden öğrendiklerimi yazdım. Allahondan razı olsun. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Bana bu yazıyı nasip eden Rabbimize hamdolsun.Allah bizleri enaniyetten korusun ki şirke düşmeyelim. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt