Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Rapor oranım değişti. Vergi indirimi ile mi malülen mi emekli olmalıyım?

zeynep2306

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba!
27/12/2003 SSK girisliyim.2012 yılında %48 engelli raporu aldım.şuan 550 günüm eksik toplu ödeyecek durumum yok.(çocuk odemesi) Tabi zaman geçtikçe hastalıkların arttı.akciger rahatsızlığından doktorum malulen emeklilik için basvurabilecegimi belirtti.sadece akciğerden %80 verir heyet dedi.

Şimdi sormak istediğim vergi indirimi de var hangi yolu izlemem nasıl yapmam gerekiyor birileri yardımcı olsa.

Hasalıklarim: pilminer hipertansiyon,eozofinik akciğer rahatsızlığı, akciğer kaybede vurdu,skolyoz,opera sağ dirsek kırığı.şuan için oksijen kullanıyorum.satirasyonum eforla düşüyor.daha önceki raporum süresiz ve efor gerektiren işlerde çalışamaz diye belirtilmişti

@zeynep2306,
vergi indirimi ile emkli olursanız sgdp ( sosyal güvenlik destekleme primi ) ödemek şartıyla ssk lı çalışmaya devam edebilirsiniz ve emekli maaşınız kesilmez ancak malulen emekli olursanız hiçbir şekilde çalışamazsınız ve şayet çalışmaya başladınız emekli maaşınız kesilir. Vergi indirimli emekliliği seçerseniz % 48 rapor karşılığı 20 yıl sigortalılık süresi 4400 prim ister fakat raporunuz % 80 ve üzeri olur gelir idaresi onaylar ise 15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün yeter sizin şuan 20 küsür yıllık sigortalılığınız var prim gününüz ne kadar

@AHMET FATİH ERYILMAZ,
Pirim günüm 3900 vergi indiriminde % 48 olarak almıştım.yanlız şöyle bir durum var vergiden emekli olmak için çalışıyor olmam şart sanırım.Malulen emekliliği zorlayabilirler emekli etmemek için uğraşıyorlar.

Daha önce vergi indirimi %48 almıştım.Şuan çalışmıyorum.Hizmet yılımı doldurdum (2003 giris 3900 gun)günü sayım eksik.Hastalıgim arttı doktor akciğer sadece % 80 oran veriyor dedi.Raporum 2012 tarihli barkotsuz.once nereye başvurucam maluenmi engellimi başvuru yapmam lazım. Herkes farklı birşey soyluyor. Oluru doğru olan hangisidir?

yakında bu hakkımızı da elimizden alırlar ...erken seçim olsun yetti

@samedo99,

erken emeklilik biliyorusnuz bu avrupa birliğine irmek için yapılan bir ayrıcalıktı .avrupa birliği yalan oldu .engellilrin tüm hakları batmaya başladı erken emeklilik , ötv , ilaç hakkı , maaş hakkı vs ....her sene daha kötüye giidyor....koca firmalardan vergi alamıyor bütçe açığını bizimle kapatacak

@zeynep2306,

var olan 3. dereceden vergi indiriminize karşılık 27/12/2003 + 20 yıl sigortalılık süresi ve 4400 primle emekliliği hak ediyorsunuz.

Eğer Sakatlık Oranı Cetveli'ne göre %80 ve üzeri rapor alabilirseniz, o zaman vergi indirim derecenizi 3. derecen 1. dereceye çıkartırsınız ve 3600 prim günü ile erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz.
Önce bir engelli sağlık kurulu raporu alın, sonra defterdarlığa gidip raporu vererek vergi indirim derecenizin yükseltilmesini isteyin.Sanmıyorum ki bunu yapmak için çalışıyor olma şartı aransın. Aranaırsa da bir yerde 10 gün sigortalı çalışan olun...

Malulen emeklilik de mümkün ama o daha zor olabilir. Çünkü malulen emeklilik için sigorta müdürlüğüne başvurmalı ve hastaneye sevk almalısınız. Hastane de SGK Hastalık Listesi'ne göre size Ağır tanısı koymalı. O zaman hemen malulen emekli olabilirsiniz.

Üst Alt