Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Raporların geçerlilik süresi yeniden uzatıldı: 30 Haziran 2025

hozgul

Üye
Konular
129
Reaksiyonlar
131
Tarih: 31 05 2024​
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü​

Sayı:E-23642684-458.99- 244998280
Konu: Sağlık Raporlarının Geçerlilik Süreleri

COVID-19 salgın ile mücadele kapsamında salgın sürecinin başlangıcından itibaren Bakanlığımızca çeşitli tedbirler ortaya konulmuş, sağlık raporlarına ilişkin nihai olarak da 01.01.2020 tarihinden sona ermiş ve yenilenmemiş tüm süreli raporların 30.06.2024 tarihine kadar geçerli kabul edilmeye devam edilmesi ilgi yazımız ile duyurulmuştur.

Gelinen noktada, yenilenmemiş / yenilenmesi gereken rapor sayılarının hala ciddi düzeyde olduğu gözlemlenmiştir Bunun yanı sıra vatandaşlarımızın sağlık hizmeti talebi yoğunluğunu sürdürmekledir. Dolayısıyla sağlık hizmeti talebinin karşılanmasının öncelenmesi amacıyla, raporlara ilişkin tedbirlerin aşağıdaki şekilde uygulanmaya devam olunması gerekli bulunmuştur

1-Geçerlilik süresi 01.01.2020 tarihinden sonra sona ermiş erecek süreli sağlık raporu bulunan (engelli raporları dahil) ve yeniden rapor düzenlenmemiş olan kişilerin raporlarının 30.06.2025 tarihine kadar geçerli kabul edilmeye devam edilmesi,

2-Vergi indirim ve istisnası amacıyla kullanılacak engelli raporlarının geçerli kabul edilmeye devam edilmesi uygulamasının 30.06.2024 tarihi itibarıyla sona erdirilmesi.

3-Usülüne uygun olarak yapılan her türlü ilk rapor, rapor yemleme ve yasal suresi içinde yapılan rapor itiraz başvuruları ile kontrol muayenesi başvurularının olağan şekilde karşılanmaya devam edilmesi uygun değerlendirilmiştir

30.06.2025 tarihinden sonraki süreçte mağduriyet oluşmaması ve sağlık hizmet sunucularında raporların yemlenmesine bağlı yoğunluğa sebebiyet verilmemesi için, sağlık raporuna bağlı hak ve hizmetlerden yararlananlara, hak ve hizmet sağlayıcı Kurumlar tarafından bu tarihe kadar raporlarını yeniletmeleri gerektiğinin hatırlatılması, yukarıda belirtilen hususlarda kurumlar arası iş birliğinin sağlanarak gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususunda;

Bilgilerini ve gereğim arz/rica ederim.

Doç. Dr. Tolga TOLUNAY Bakan a.
Bakan Yardımcısı

tak sonda ve bez raporuda uzadtıldı mı?bugün medikalci uzatılmadı dedi

İlaç raporu uzatildimi uzatildiysa ne zamana kadar uzatildi

Özel egitim raporu da uzatıldı mı?

@(Gölge),

ben de bunu merak ediyorum .agustos 2024 de bitiyordu ilaç raporlarım bir yıllıktı. sistemde bitiyor görünüyor doktora gitsem yazar mı

sürali raporların süresi 2025 yılı 6 cı aya kadar uzatıldı diye bişey okudum. doğrumu bilgisi olan varmı bir araştırma yapıpı bilgi paylaşın.

Tam olarak anlayamadım kesin 2025 e kadar süreli raporlar uzatıldı mı yani başvuru yapmaya gerek yok mu çünkü benim süreli olduğu için randevu aldım iptal mi edeyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar dün eczaneye gittim eczacı ilaç raporlarinin bayram dolayisiyla yeniden uzatilacagini söyledi doğru mu bilen var mı?

evet doğru bilgi ilaç raporları bayramdan itibaren bir sene daha uzatılacakmış

hasta bezi sonda için yazalan raporlar ilaç raporu olarakmı ğeçiyor. ilaç raporları uzatılacak ama bu tippi malzemeler hakkında bir yaı yok

2020 yılından beridir uzatılıyor , bu saçmalıktır. mesela 2018 den başlayan ilaç raporum bile uzatılıyor , ben her ne olursa olsun hep doktorlara gidip muayene olup , onların onayı ile ilaç yazdırıyorum , ama düşünün 5-6 sene doktor yüzü görmeden ilaç raporu ile o ilaç kullanılır mı? yani hiç hekime görünmeden bu iş nasıl olur. hadi 2020-2022 arası dünya çapında salgından dolayı kronik hastaları korumak için ilaç raporları uzatıldı . 2022 den sonra neden uzatılıyor?

@feromon,

Biz diyoruz doktor yüzü görmeyelim adamlar adamlar bundankae yakınıyor.uzatilmssi çok manidar.hsstsnede sıra beklemektense aile hekimlme yszdiririm ilacimi

@Kırmızıı nerede okudunuz uzatıldı gını ben araştırdım. Özel egitim raporları uzatılmadıgı söylendi

@CORTU,

Uzatıldı.gittiğim özel okula gelen yazıyı gördüm.rapor yenileöesi yapacaktım uzadı dilersen iptal edelim dendi.gelen yazıyı gösterdiler.30.06.2025 e kadar uzamış.

@Kırmızıı benim araştırdıgımda uzatılmadıgı söylendi. Ameliyat oldugum için ara vermiştim. Sizin e devlet te görünüyor mu rapor bitiş tarihi uzatılmış mı?

@CORTU,
Evet uzatılmış.şöyle bişey olabilirmi diye düşünüyorum!!siz hangi ildesiniz?bizim raporların uzaması önce pandemiden sonrada deprem bölgesinde olmamızdandı.yine deprem bölgesi olanlar uzatılmış olabilrmi?çünkü raporum uzadı.

@Kırmızıı E devlette arama kısmına özel egitim degerlendirme raporu yazarsanız. Orada özel egitim raporları tarihleri başlangıç - bitiş tarihi görünüyor.

@tgc44 e devlette arama kısmına özel egitim degerlendirme raporları yazıp girdiğinizde görebilirsiniz@kırmızıı ben deprem bölgesinde degilim pandemi döneminde uzatılmış ti evet rapor

Son düzenleme:
@tgc44 rica ederim yardımcı olabildiysem ne güzel. Rabbim hepimizin işini rast getirsin inşallah

Engelli kimlik kartım ve otobüs kartım Kasım 2024te doluyor. Mevcut rapor ile gidersem bunları da uzatırlar mı Haziran 2025e kadar?

Psikiatriden her sene ilaç raporu yazdırıyorum bu senenin sonunda yine bitiyor bu durumda onunda süresi haziran 2025 e kadar uzadı mı?

Üst Alt