Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Raporum var. Engelli pak yerine park ettiğim için ceza yedim. Ne yapabilirim?

yakamozz07

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
1
100/66 engelli kartım var ama ehliyete işli değil arabanın ön camına koyup engelli yerine park ettim ceza yedim
bu yasal mı acilen bilgisi olan biri yanıtlasın

@yakamozz07,

ÖTV indirimli alınan araçlar için Trafik Tescil Şubesine dilekçe ile başvurarak engelli araç park kartı temin edilebilir.

Benimde ÖTV indirimli aracım var, park kartını çıkarttım. Hiç sorun yaşamıyorum. Park edince kartı cama koymanız gerekmekte.

@yakamozz07,
Engelli kimlik kart senin, ya da o araç sahibi öylesine koymuş olabilir. O aracın Engelli aracı olduğunu belgelemiyor.

Engelli birey, Engelli Park kartını, aracın kimlik bilgileri yani ruhsatı ile çıkartabiliyor..
Engelli park kartını koyarak, aracın engelli aracı olduğunu belgeliyor..

Ehliyete işlenmez ruhsata işlenir engellilik. Ruhsatta işlenememiş olursa ne derseniz deyin kabul etmezler. Tecrübe ile sabit. Basit isparkta sordum kabul etmediler ruhsata işli olması gerek dendi motor olduğu için bende her yere park edebilme özgürlüğü var yayalara ve trafiğe engel olmadığı sürece tabi ki.

Engelli aracı değil ÖTV indirimi yok ruhsata işletmek için yüzde kaç olacak acaba

Dostum bu konuda benim çok detaylı yazılarım var.
CİMER'den aldığım cevap da var o yazılar içerisinde.
O yazılarımı bulup okursan sana çok faydası dokunur.
Benim ehliyetim engelli B (eski H). Ama aracım engelli aracı olarak geçmiyor kayıtlarda.
Sakatlara mahsus park alanlarına aracımı güvenle park ediyorum ve camlara her türlü belgeyi de koyuyorum.
Trafikten aldığım park kartını da tabii ki koyuyorum.
Bilgine.
Selametle..

@yakamozz07,
İl'de isen il trafik.. ilçe'de isen ilçe trafik müdürlüğü..

%'DESİNİ BİLMİYORUM AMA, SİZ BAĞLI BULUNDUĞUNUZ VERGİ DAİRESİNE ENGELLİ RAPORUNUZ İLE BİR UĞRAYINIZ.. ORADAN GEREKLİ BİLGİYİ VERİRLER.. DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

@yakamozz07,
Siz benim bahsettiğim yazılarımı okudunuz mu?
Okumadıysanız bulup okuyun lütfen. O yazılarda tüm sorularınızın detaylı cevapları var.
Öte yandan bazı arkadaşlar Engelli park kartının çıkarılması için ÖTV indirimini şart koşmuş. Kesinlikle öyle bir zaruret YOKKKK..
Benim aracım trafiğe engelli aracı olarak kayırlı değil mesela. Ama ben engelliyim, ayağım sakat %40 sakatlık raporum da var.
Engelli park kartı araç için değil sakat şahıs için veriliyor. O yazılarıma eklediğim CİMER cevabında bu çok açık olarak yazıyor.
Siz buradaki yorumlardan ziyade benim yazılarımı bulun ve orada yazdıklarıma göre hareket edin.
Dediğim gibi ben engelli alanına park ettiğimde bu park kartımı, sakatlara mahsus kimlik kartımı, ehliyetimin engelli B olduğuna dair komisyon raporunu, CİMER'yazısını arabanın dört tarafındaki camlarına koyuyorum.
Bir polis memuru bana dedi ki: Sana ceza yazılırsa yazanı polis meslektaşımızı görevini kullanmaktan ötürü şikayet et., haklı çıkacaksın, cezan iptal edilecek, paranı geri alırsın. (bunu da yazdım yazılarımda)
Hadi işin rast gitsin.
Selametle..

@alifatih1958 h sınıfı şu an b engelli kotlumu ehliyetiniz eğer engelli olaraksa normal araç kullanamazsınız çevirmede ceza yer kazada suçlusunuzdur park kartına gelince ruhsat sizin üstü ne ise engelli ehliyetiniz le trafiğin insafına kalıp size park kağıdı vermiş olabilirler normal de araç ruhsatı na göre verilir
İsparklarda aracınızın ruhsatı engelli olmalı yoksa İsparklarda ücretsiz otopark olmuyor ben engelli yim engelli kartım var geçmiyor

Son düzenleme:
Muhterem kardeşim;

1..Komisyondan çıkan karar: Engelli B. –Ehliyet üzerinde muhtelif kısıtlayıcı kodlar mevcut. En önemlisi de Otomatik vites notu.

2..Normal araç zaten istesem de kullanamam. 30 küsur seneden beri otomatik vites araç kullanırım. Başka şansım yok.

3..Araç park kartı meselesine gelince ben yaklaşık 10-12 yıldır emniyetten bu kartı çıkartıyorum. Emniyette torpilim/tanıdığım filan da yok. Sakat olduğumu belgeleyen tüm belgeleri kendilerine dilekçe ekine takdim ediyorum ve park kartım alıyorum. Ben yine de konuyu CİMER’e yazmış ve park kartında aracın ruhsatında engelli kaydı aranması istendiğine dair söylentiler var demiştim. Ayrıca yazımda engelli olan araç değil, şahıstır. Park kartı şahsa bakılarak verilir gibisinden bir şeyler de karalamıştım. Şimdi metni tam hatırlamıyorum ama bu manaya gelen şeyler yazdım. Gerekirse dilekçemi bulurum ama armama gerek yok zira dilekçemi buraya da kopya etmiştim. Ararsanız Cimer’e yazdığım dilekçenin metnini bulursunuz. Cimer konuyu Emniyet Gn. Md.ne iletmiş ve oradan gelen cevabı da bana yolladı. Emn.Gn.Md.Trafik Dairesi Başkanlığı benim iddiamı teyit ederek kartın araca değil şahsa düzenlendiğini belirtiyor net bir şekilde. Çünkü sakat olan araç değil, kişidir. Cimer’den gelen cevabı da buraya yollamıştım.

4..Emn.Mensupları ile yaptığım görüşmede sorduklarımı ve aldığım cevapları da Cimere’e yazmış idim. Bir trafik polis bana aynen ceza yazanı şikayet edersin haksız işlem yaptığı için demişti ve hem haklı çıkarsın hem de paranı geri alırsın diye de ilavede bulundu.

5..Ispark konusunda haklısınız. İspark eskiden engelli park kartlarını kabul ediyordu. Size çok enteresan bir olay anlatayım. İst. Vakıf Gureba Hastanesinde rahmetli babam yatmakta iken ben de refakatçısı olarak kalıyordum. Sabah hastaneye girdim ve birkaç sat sonra bir şeyler almak için çıktım, çıkarken Engelli park kartımı gösterdim ve bir ücret ödemedim. İşim bitince tekrar geldim hastaneye. Öğleden sonra tekrar hasta için bir şeyler almam icap etti ve çıkış yaparken bu kez kartıma rağmen ücret ödemek zorunda aldım zira o birkaç saat içerisinde İspark, aracın sakatlara mahsus bir araç olduğuna dair ruhsata kayıt düşülmesi şartını getirmiş. Velhasıl İspark şu anda engelli park kartına bakmıyor, ruhsatta kayıt var mı yok mu ona bakıyor. Ben pek fazla dışarı çıkmadığım için İsparkın bu kararının üzerine gitmedim. Gitsem bir şey çıkar mı bilemem elbette. Ben Ispark ile konuştum ve neden böyle bir uygulamaya gittiklerini sorduğumda çok enteresan bir cevap aldım. Bana söylenen şu oldu: “Engellilere mahsus park kartının renkli fotokopi ile sahtesi üretiliyor. Dolayısıyla bu park kartının güvenilirliği yok.”

İsparkın bu gerekçesi doğru olabilir mi? Elbette olabilir yani içimizdeki herkes maalesef sütten çıkmış ak kaşık olmayabiliyor. Çürükler yüzünden dürüst kişiler de sıkıntıya giriyor.

6.. Netice itibariyle sevgili kardeşim ben aracımı bizlere ayrılmış park alanlarına bırakıyorum, tabii sağlam öküzler tarafından beni park yerim gasba uğramamış ise.

Tüm camlara da

a)Ehliyetimin suretini,

b) Komisyon kararının fotokopisini,

c)Başbakanlık döneminde çıkarttığım özürlü kimlik kartımın fotokopisini, d)Engelli park kartımın aslını (arka cama da fotokopisini),

e)Cimer’den gelen cevabın bir suretini koyuyorum.

Çok şükür şu ana kadar bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Ben yaptığımı söylüyorum. Arkadaşlara da “benim gibi yapın” demiyorum. İsteyen istediği gibi hareket eder elbette.

Sağlıklı ve cezasız günler temennisi ile..

Selametle

@yakamozz07,

ÖTV indirimli alınan araçlar için Trafik Tescil Şubesine dilekçe ile başvurarak engelli araç park kartı temin edilebilir.

Benimde ÖTV indirimli aracım var, park kartını çıkarttım. Hiç sorun yaşamıyorum. Park edince kartı cama koymanız gerekmekte.

@alifatih1958 ''Engelli park kartı araç için değil sakat şahıs için veriliyor. '' diyorsunuz.. da..

Araç park yerine Engelli birey park etmeyecek.. Engelli bireyin ARACI park edecek..

Yani demek oluyor ki; Engelli'nin aracı için veriliyor..
Aracın ön yüzünde, Engelli Araç Park Kart'ın var ise; Yazılan ceza yanlış.. Yazamaz.. Yazılamaz..

Haa şu olabilir.. Engelli olmayan birisinin aracı ile park etmişsindir, park ettiğin o aracın camına, camlarına Kimlik Kartını,, Raporunu.. kanun maddesini asarsın.. O aracın engelli aracı olduğunu ispat etmez, edemez..
Bu durumda, Ceza yazmaya yetkili kişi, inisiyatif kullanır, ceza yazar , ya da yazmaz..

engelli araç park kartım yok engelli kartım var araçta benim üzerime araça park kartı için yüzde kaç oran lazım lütfen bilmeyen yazmasın aracım ÖTV indirimli değil

1..Bunu ben demiyorum Emniyet Gn.Md.Trafik Daire başkanlığı söylüyor. Ben de ayrıca aynı şekilde düşünüyorum ve bu düşüncemi dilekçemde de net bir şekilde belirtmiş idim. Beni teyit ettiler sağolsunlar.
2..Ben yazacağımı yazdım, diyeceğimi dedim, hem de tüm detayları ile. Artık sizler nasıl arzu ederseniz o şekilde hareket edebilir ve düşünebilirsiniz.
Cezasız, kazasız, belasız sağlıklı günler.
Selametle..
Yakamoz arkadaşımıza not. Sakatlık nispeti %40'dan az olanı sakat saymıyor bürokrasi.

@yakamozz07,
Ruhsatta yaması gerekiyor ,ben aracı normal aldım sonra raporlarımı götürüp noterde engelli arabasıdır diye işlettim en kolayı bu

benim aracımda normal araç, ötvli değil, engelli raporu ve ehliyetim ile otomatik vites aracımı Taşdelen Noterde ruhsata işlettik

Vergi dairesinde olmuyor mu araca işletmek ama raporumda 100/66 engel oranı

Vergi dairesinde olmaz çünkü araçta ötv muafiyeti yok, ayrıca vergi dairesi senden aracın tertibatlı olduğuna dair mauyene ister , tertibat için araca çizim ister vs ister de ister benden istediler çünkü ben yeni yaptırdığım için biliyorum.

@kuloglu ahmet,
Kartı düzenleyen mercideki memur arkadaş bana da önce "ruhsatına işletsen olur" dedi ama daha sonra "ne gerek var işletmeye gerek yok böyle olması daha iyi" dedi. Bunu da konu ile ilgili yazılarımda belittim.
Sadece ufak bir bilgi notu idi.
Selametle.

O zaman sadece notere gitsem yeterlimi noter belge istemez mi

Her noter bu işlemleri bilmiyor, ben Sultanbeylide kaç tane noter gezdim yap(a)madılar, Taşdelendeki noter engelli rapor ve ehliyetimi görünce yaptı, ruhsat değişti ve yeni ruhsat ücreti ödedik, gidince sadece engelli park için olduğunu söyleyin mutlaka.

@yakamozz07,
Yani çoğu noter bu işi bilmiyor,zorluk yaşama diye belirttim, önceki gittiğim noterler bana az kalsın arabaya tertibat proje falan çizdireceklerdi, bunlar olmadan asla olmaz dediler, ama burası kolay bir şekilde işimi çözdü.

Üst Alt