Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Romatizmal deformitesi olanlar tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

danyal

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
sol ayağım ,yıllardır ağrıdan,şu an düşük ayak ,ve sağ kürek kemiğim 7 yıldır ağrılardan şimdi o elnin baş parmağını tam açamıyorum,hatta elimi bile tam açamıyorum
ve yer yer uyuşma ve soğumalar oluyor ,romatizma felç yaparmı ?
sinirlerde iltihab dedi doktor ,,lioresal ,b 12 vit,ağrı kesiciler ,neurontin kullanıyorum.
eklem romatizması deneyimlerimiz hastalık seyrimiz ve kulllandığımız ilaçlar ,hakkında tecrübelerimizi burada paylaşalım

Romatizmal hastaliklar cok cesitli, sizdeki hangisi bilmiyorum.

Deformiteye sebep olanlar 6-7 cesidi.

Fakli bolgeleri etkilemekle birlikte genelde hastaligin turune bagli olarak kucuk eklem-buyuk eklem yada omurgayi tutan cesitleri var.

Onegin : Romotoid Artrit kucuk eklemleri sever ve sisme ve kizariklikla kendini belli ede.
Ankilozan Spondilit , kalca ve omurgayi tutar ayrica eklem disi komplikasyonlari vardir (aftoz , gozde kizariklik vb.)
Osteoartrit : halk dilinde kireceleme olarak bilinir. En yaygin artrit cesididir. Yaslilik da ve Enflematuvar hastaligi olanlarda sIkca gorulur. Eklemlerin hepsinde gorulebilir.
Daha fazla detaya girmeden , tedavi sekilleri ve dikkat etmeniz gerekenler konusunda fikrim ;
Egzersizler hayati oneme sahip , ben sahsen ilaclardan en ufak yarar saglamadim. Enflamatuar hastaligim oldugundan Arttritle kardes olduk.
Kirecleme hizli sekilde ilerliyor, ne yapildiysa cozum bulamadik ve git gide daha kotu oluyor. Protez icin dayanmamami oneriyorlar zati kemiklerde o kadar deforme de yok. Ama artik bastonla bile zor yuruyorum. 50kg yim bacaklarim beni tasimiyor.
Sonuc olarak size onerim ; hala yuruyebiliyorsaniz , hafif yuruyusler yapin , havuz yada denizde bol bol yuzun. Gunluk egzersizleri yapin.

Tedavi olarakda Non Steroid ilaclar veriliyor, ben bu ilaclari kullanamiyorum cunki sindirim sistemim hasta.
Bunun yerine Glukosamin-Kondratin -MSM iceren bitkisel ilaclar var. Kesinlikle cok cok yararli kullanmani siddetle oneririm.
Kemigin kendini yenilemesinde yarari var ayrica agrilari azaltiyor.
Dahasi Diyabet hastasi degilseniz en ufak yan etkisi yok, diyabet olanlar doktor tavsiyesi ile kullanmali.

Felc sorunuza yanit veremiyecegim. Hekime sormanizda yarar var.

mehmet kadeşim ,bana zaten a.s. 3 yıl önce en ileri safahaya gelmişken teşhisiedildi
.fakat şu an bu deformite ve güç azalması ,inanın bana a.s. yi unutturdu ,işin garip tarafı benim hiç sedim ve crp yüksek
"olmazdı,buna rağmen kaslarda ve sinirlerde inflamasyon nasıl ilerledi bilemiyorum
"sesene "sanada geçmiş olsunyor ,sen kaç yıllık romatizma hastasısın ? protez sana kalçayamı gerkli?

Danyal;

Enflamatuvar bagirsak hastaligim var (Crohn). Malesef Immun hastaliklar cok komplike ve baskaca hastaliklarida pesinde getiriyor.

Crohn hastaligimdan cok kisa sure sonra eklemler de deformite basladi. 2 sene once yuruyebiliyordum ha kosamiyordum ama en azindan yuruyebiliyordum. Simdi malesef duz yolda ve uzerimde hic yok olmadan 200-300 mt. yuruyebiliyorum. Kisin uzerimde kislik elbise ve bot varken bastonsuz yurumem mumkun degil. Tabi bu soylediklerim duz yol icin merdiven ve yokus yukari yuruyemem.
Artrit le tanismam eski degil 2 sene kadar oldu. Fakat cok hizli ilerliyor. Doktorlar bu kadar hizli ilerlemesini Crohn hastaligina bagliyorlar.
Protez icin erken dedile cunki kalca kemiklerimde tam cokme yok henuz, fakat anormal agrim var. 7 gun /24 saat gecmiyor. Cok zor 1 hastalik , benim 1 sanssizligimda kullanilan ilaclarin Sindirim sistemini yormasindan dolayi bendeki diger ana hastaligi tetikliyor die o ilaclarida kullanamiyorum.

8 doz Remicade kullandim, aldigim rise karsilik yarar gormedim ve kendi istegimle ilaci birakdim.

Simdi Glikozamin kullaniyorum. Faydasi oldugunu dusunuyorum.

Bende ayrica kemik iligi odemi olustu, bunun icin kaval kemigimden dokulu kemik alip oraya asilama yapacaklardi, fakat Crohn hastaligi aktif diye enfeksiyon riskinden dolayi kimse ameliyat yapmiyor.

Oylesine agrilarla yasiyorum.

hmm..sende periferik nöropati ,yani tam tutulum şekli mi ?emg için ben nörolojiye gideyim daha diyodum
;birde uyuşma akabi türünden soğumlar sende oldumu,bu soğumalar dahada ilerleyince nasıl olur .hani bnede bazen aniiden nöbet gibi geliyor sanki kanım çekilip donuyor
ayrıca sana crohn için nar tavsiye ederim ,mesela kudret narı veya nar ekşisi ,yalnız orjinal olanını seç,benim küçük oğlum 2 yaşında yoğun bakımlık olmuşdu ishal ve dizanteri ,tifo idi ,5 günlük tedaviye rağmen cevap alamamışdık......bi kaç damla nar ekşisi verdim ,şükür o vesile olmuş iyileşmişdi .veyada urmu dut kurusu hiç denedinmi ?

danyal;

Periferik Noropati icin Lryca verildi once, onerilen dozu tolere edemedi vucudum. Zati gunde 24 adet ilac kullaniyor(dum), daha sonra Gababeteva verildi, o daha iyi geldi. Noropatik agri kimisinde donma, kimisinde yanma olarak belli ediyor. Zaman zaman kasilmalar ve batma seklinde agrilarla belli eder. Tedavisi yok deniyor ama Noropatik agriya neden olan ana hastalik ortadan kalkarsa bence Noropatik agri tedavi edilir. Sonucta sinirlerin iltihaplanmasi veya hasari ile olusan 1 hastalik. Bendeki iltihaplanmadan dolayi olustu. EMG cekimine gerek bile duymadilar.

Ben Crohn icin Omega3 , Papatya cayi , meyan koku ve 1 ay ara ile isirgan otu iciyorum. Rahatlatiyor. Kudret nari kullanmadim, cok onerdiler ama hakikisini nerden bulurum en ufak fikrim yok.

Üst Alt