Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ ayakta 1.5 cm kısalık ameliyatsız uzatılabilir mi?

MrYılmaz

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Selamun aleyküm arkadaşlar 09.07.2017 (13 ay 20 gün önce) tarihinde iş kazası maiyetinde bir trafik kazası geçirdim(Motorla).Gayet büyük,ölümcül bir kazaydı ama ömrümüz varmış ve yaşıyoruz.

2 Büyük ameliyat geçirdim,belde l4-l5-s1 üzerinde işlemler yapıldı hem kayma hem de kırıklar vardı.Sağ ayak femur kemiğinden de operasyon geçirdim.

Hamdolsun pek çok sorundan kurtuldum,geriye sadece şunlar kaldı ;

-Dinamik Skolyoz (Dururken değilde hareket halinde çok hafif belli olan bir skolyoz yani omurga eğriliği)
-Tuvaletde büyük abdest,küçük abdest hissizliği
-Koşma,zıplama hatta parmak ucuna yükselme gibi hareketleri yapamama ya da aşırı sırıtarak yapma.
-Diş-Burun kırıkları gibi estetik sorunlar büyük ölçüde düzeltildiyse de eskisi gibi değil tabi.
-Aşırı terleme(Bunun sebebini bilmiyorum ama inanın merakta etmiyorum,bu kadar terlemesem bu süreçte 150kg olmuştum)
-Göbeğin öne,kalçanın geriye çıkması sonucu iğrenç bir vücud görüntüsü.(Bu da büyük ölçüde düzeldi ama halen hafifte olsa var.)
-Sağ ayakta zannediyorum ameliyatlarla kaynaklı 1.5cm kısalık ve dolayısıyla yürürken hafif sekme.

Şimdi benim burada sormak istediğim şey kazadan bu yana haftanın 6 günü bi fiil fizikçilerle çalışmayı sürdürdüm.Halen daha sürdürmekteyim onların hakkını ödeyemem Allah hepsinden bin kere razı olsun.Şuan çalıştığım fizikçimle sıradaki hedef kırmızıyla yazdığımız sorun yani ayak-boy kısalığı.

Ben bu fizikçiye geldiğimde 3-4 ay önce baya bi sekiyordum.Bununla baya yol katettik,pek çok kası gevşettik belin rahat hareketini sağladık filan sekme epey azaldı.Geriye sekmeye sebebiyet veren tek bir şey kaldı "AYAK-BOY KISALIĞI".

Bunun içinde geçirdiğim ameliyatların belde bir kasın ayağı yukarı çekmesi sonucu olduğunu söyledi ve videolar filan gösterdi.(Ben biraz meraklıyımdır her şeyi sorarım öğrenirim,kendisi de her soruma cevap verebilecek düzeyde iyi bir fizikçi)Şimdi bizim amacımız o kası masaj benzeri yöntemlerle gevşetmek.

O kas dokuları biraz ameliyattan ötürü gergin ve bırakmıyor kendini uzayıp kısalma konusunda fazla ama bir yöntemimiz var.

AYAĞIMI BÖYLE BİR ANDA DEĞİL HAFİF HAFİF ÇEKİYOR,BİRAZ BÖYLE DALGALANDIRARAK ÇEKİYOR FİLAN.BABAMA DA NASIL YAPILACAĞINI GÖSTERDİK EVDE DE BABAM YAPIYOR VE GERÇEKTEN DE 1.5CM KISALIK ORTADAN KALKIYOR.CİDDEN BU HAREKET YAPILDIKTAN SONRA 1-2-3-4 saat artık ne kadarsa değişebiliyor ayak boylarım eşit seviyede duruyor sonra yavaş yavaş tekrar üste doğru çekiyor sağ ayağı ve 1-1.5cm kısalık tekrar ortaya çıkıyor.Bizde gün içinde hatırladıkça aklımıza geldikçe 8-10 kere bu hareketle ayağımı uzatıyor ve bu şekle alışmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Soracağım şey böyle bir yöntem hakkında daha önceden bilgi sahibi birisi var mı ? İşe yarıyor mu bu şekilde ayağı o şekilde durmaya alıştırabilir miyiz ?

Gerçi fizikçimin sözü senettir benim için her türlü bunu uygulamaya devam edeceğiz ama bir de buraya yazayım hem belki bu yöntem birilerine faydalı olur 1.5-2cm ayak kısalığı olanların deneyebileceği bir yöntem gerçekten ayağı çekerek uzatabiliyoruz ama kalıcı olmuyor.Günde 10 defa yaparsak bunu belki kalıcı olmasını sağlayabiliriz...

Benimde sağ ayağımda kısalık var. Ama bu yüzden hiç doktora gitmedim hangi doktora gitmem gerekiyor ve hangi tetkikler uygulanır?

inca kaç cm kısa kardeşim ? Ben üstte hiç doktor kelimesini kullanmadım çünkü bu tür konular adamların umurunda değil.Ben yaşattım yaşa git işte kafasında doktorlar.Hayat standartlarımız umurlarında değil hicbirinin.Ben üstte anlattığım gibi bir fizikcimle uğraşıyoruz belli bir iki kas sebep oluyor buna.Hem o kasları gevşetmeye çalışıyoruz hemde gün içinde hatırladıkça elle çekerek uzatıyoruz bacağı.1-2 saat götürüyor her uzatma ama bu şekilde tamamen buna alıştırabilir miyim emin degilim,onu soruyorum zaten burada

Kaç cm kısa bilmiyorum.bu yüzden sordum.nasıl ölçüyor doktor?

Üst Alt