Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şah damarı tıkanıklığı hakkında bilgisi olan var mı?

A_GEYiK

Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
Şah damarı tıkanıklığı hakkında bilgisi ya da çevresinde yaşamış olduğu bir tecrübesi olan var mı? Nöroşirurji alanında önerebileceğiniz profesör var mı?

Edindiğim bilgiler ve yaşadığım tecrübeler;

Babam, Ekim.2005 de kriz geçirerek sol tarafında hareket kısıtlığı yaşamaya başlamıştı. Öncesinde her hangi bir sağlık problemi yoktu. Alkol ve sigara hiç kulanmamıştı ve düzenli olarak spor yapardı. Dikkat etmediği sadece yiyecek konusuydu. 63 yıl boyunca yağlı, tuzlu ne varsa herşeyi yiyordu.

Geçirdiği kriz ile birlikte babam içinde hastane yollarını aşındırmaya başlamıştık. Yapılan ilk tetkiklerde şah damarının %35 tıkalı olduğu söylendi. Şah damar operasyon dışında herhangi bir şekilde açılması mümkün değilmiş. İlaç tedavisiyle tıkanmanın artmaması sağlanacaktı. Beklenen olmadı. 6 ay sonra tıkanma %60 lara çıktı. Cerrahpaşa'ya sevk edildik. Burada ilaçlar değiştirili. Bir süre takip edildi.

Ağustos.06' da tanı anjiyosu yapıldı. Tıkanma git gide artıyordu. 70-80 derken tıkanma %90 oldu. Cerrahpaşa operasyon için sürekli ayak sürüyordu. Bu sürede babamın her an hayati tehlikesi vardı. Damar her an beyine pıhtı atabilirmiş ve bu durumda ya felç kalabilirmiş ya da ölümüne sebep olabilirmiş. Cerrahpaşa perasyonu hep ileriki bir tarihe ertelerken önerdikleri; kasıktan damara girilerek şah damarına stent takılmasıydı. Stent yaşam kalitesini arttırmak için değil sadece hayati riski önlemek için olacakmış.

Babama en fazla 1 yıl ömür biçilmişti. Cerrahpaşa'nın tutumu sanki son çare olarak stent takılması yönündeydi. Yaklaşık 6 aydır ciddi şekilde konuyu araştırmaya başladım. Stentin daha sonraları sorun çıkartabileceği yönünde bilgiler edindim. Sonra Amerikan Hastanesi Nöroşirurji bölüm başkanı Profesor Dr. Ali Çetin Sarıoğlu'na ulaştım. Kendisi açık ameliyatla şah damarının içine girilerek içinin temizlenmesini öneriyordu. Bu yöntem çok riskliydi fakat ameliyat başarılı geçerse hem hayati tehlikesi yok olacaktı hem de hareket kısıtlığı önlenerek yaşam kalitesi artacaktı.

Babam, 9 Mart 2007 tarihinde Sn. Sarıoğlu tarafından 5 saat süren başarılı bir operasyonla ameliyat edildi. Yaklaşık 2 hafta gecti. Hareketlerinde gözle görülür bir artış oldu. İki, üç ay içerisinde de değneklerden kurtulabilecekmiş.

Şu an babamın sağlık durumu çok iyi, kenisini sanki yeniden doğmuş gibi hisediyor.

Ali Çetin Sarıoğlu'na tekrar sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Anlattıklarım, umarım aynı sorunu yaşayan kişilere faydası olur.
Saygılarımla,

selam,benimde sizin gecmiste babanizla ilgili yasadiginiz sah damar problemiyle ayni sekilde babamda sah damar tikanikligi promlemi var,bena bu operasyonun(ameliyatin) size olan maliyetinin ne kadar oldugunu sorucaktim,tesekur eder iyi gunler dilerim hoscakalin.......

2007 Yılında bu ameliyatın bize maliyeti yaklaşık 12.000 TL idi.

cevap yardiminiz icin tesekur edrer iyi aksamlar dilerim:)(unutmadan babanizin saglik durumu nasil bugun itibariyla)umarim dinc ve sagliklidir......

selam bendede aynı sıkıntı var sn sarıoğluna ulaşabileceğim tel. veya mail adresi varmıdır varsa vermeniz mümkünmü acaba?
teşekkürler
atilla öztürk

Üst Alt