Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakat statüsünden önceki ssk başlangıcım ve primlerim sayılıyor mu? [Soru]

ahmetbey

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar lutfen bır yol gosterın. bu konu hakkında bılgım yok ve gercekten zor durumdayım.
28 yaşındayım, askerlıkten muaf oldum, %40 rapor alabılırsın rahatca denıyor. şimdi sorumu en az %40 rapor almam kesinmiş gibi soruyorum.
yaklasık 7-8 yıl onceden normal statüde (yani vergi indirimli değil) sigorta başlangıcım var.
bundan sonra vergı ındırımlı 3600 gün dısarıdan ssk prımı yatırsam 8 yıl onceden baslamıslıgım var. 10 yılda dısarıdan prım yatırcam toplamda
18 yıl sıgortalılık suresi
3600 gün primim olacak. bu şartlarla % 40 raporla emeklı olabılır mıyım.

lütfen bilenler yardımcı olsun.
saygılar.

Önceden vergi indiriminizin olmaması önemli değil. Vergi indirimiyle birlikte gerekli şartları taşıdığınızda emekli olabilirsiniz. Dışarıdan ssk primi ödemekten kasıtınız
biryerlerde sigortalı olarak gözükmese eğer tespit edilmediği sürece bir problem olmaz. Ama sigortalılıkta (4/a) fiilen çalışmak esastır.

öncelikle cevap için çok saolun.
dışardan demekle kastım isteğe bağlı idi.yani isteğe bağlı ssk ödesem olurmu demek istemiştim.
sanırım isteğe bağlı prim yatırmakla olmuyor.bir işyerinden yatırlması gerekiyor.

lütfen bu konuda bana yol gösterirmisiniz.
bu konuları bilmiyorum ve gerçekten bu rapora ve bana sağlayacağı faydaya ihtiyacım var ama izlemem gereken yolu bılmıyorum.
1-bir iş yerine girip sigortamın başlamasını sağlayacağım fakat ne kadar zaman sonra vergi indirimi istenmesi gerekir.mesela 1 ay prim yattıktan sonra olurmu.benmi isteyeceğim çalıştığım yerin muhasebecisimi.
2-belediyelik burası ilçeye bağlı.
ilçe beni ildeki ssk hastanesinemi yollar devlet hastanesinemi.
3-yaklaşık 8 yıl önceki vergi indirimsiz başlanmış olan sigortamı (gerçi fazla ödenmiş primi yok) şimdi başka iş yerinde vergi indirimsiz başlatıp sonradan vergi indirimi isticem.
ilerde emekliliğim hesaplanırken 8 yıl onceki başlangıç süremmi dikkate alınır yoksa şimdi vergi indirimli yeni başlayacağım süremi.
bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.
saygılar.

sağlık raporunu alıp (%40 ve üstü olması lazım) özürlü kadrosundan faydalanarak bir işe girecen ssk lı olman şart
ve çalıştığın ilin vergi dairesine gerekli evreklarla birlikte gidip ben vergi indiriminden faydalanmak istiyorum diyecen onlar seni sağlık raporu veren hastenelere yönlendirecek hastaneye müracatını yapacan gerekli belgeler hastane tarafından vergi dairesine yollanacak ortalama 3-6 ay sonra iş yerine yazı gelecek vergi ind. yararlanıp yararlanamayacagın bildirilecek..
8 yıl önce aldıgın ssk no gecerli onu kullanacan
şu ilekçe örnegini ve gerekli belgeleri hazırlayıp gidecen vergi dairesine
http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=20614

arkadaşım önce başvurman lazım çünkü onlar yani maliye ve hastanenin ne yapacağı belli olmaz durumunu bilmiyorum ama ne olur ne olmaz yani düşündüğün şeyler olmayabilir
vergi indirimi için vergi dairesi bulunan ilçedeyseniz vergi dairesi müdürlüğüne, yoksa mal müdürlüğüne başvurmalısın.
ayrıca toplamda 4080- pirim günün olması lazım diye biliyorum söylediğin 8 seneye göre.
hangi hastaneye gideceğini sen belirtiyorsun

Re: ssk başlangıcım var .yardım edermısınız.

Vergi indirimi için zamanınız bol.
Çalışırken vergi indirimine başvurursunuz: İşi bıraktıktan sonra vergi indiriminden faydalanamazsınız. Mutlaka çalışıyor olmanız gerekiyor ki vergi indirimi alabilirsiniz.

İlçenizde tam teşekküllü hastane var mı? yok ise en yakın hastaneye yollar.

Bu arada 15 yıl 3600 gün ile emekli olamazsınız. 18 yıl 4080 gün ile emekli olursunuz: Sizinki ne primler tamam nede yıl. Biri eksik ise emekli olamazsınız.

İsteğe bağlı sigortalığa gelince SSK.lıalr faydalanamıyor. Sizin durumunuz buna elvermiyor.

başka sorunuz varsa yardımcı olalım.

acaba şimdi normal olarak çalışmaya devam etsemde yani vergi indirimsiz.
emekli olacagıma yakın vergi indirimi talep edip enaz % 40 rapor alsam olurmu.yani yıllarca normal prim ödenip son birkaç ayda vergi indirimi istesem.
demezlermi bana yıllardır nerdeydın şimdi niye başvuruyorsun diye.
yani böyle bir şey teknik olarak mumkunmu.

Elbette olur ahmetbey.
Şimdiye kadar neredeydin gibi bir serzenişte bulunamaz kimse.
Ancak çalışırken vergi indiriminden faydalanmadığınız her ay sizin zararınıza olacaktır.Vergi indirimi aldığınızda engel oranınıza göre gelirinizin belli bir kısmı gelir vergisinden muaf tutulacaktır.Yoksa emeklilik açısından istediğiniz zaman başvurabilirsiniz.

taa yıllar sonra yani özürlü statüden emekli olacagıma yakın vergı ındırımı ısteyım
o yıllara kadar normal kişi gibi sigortam odensın dıyorum.nedenı ıse şu:
forumda bakıyorumda bana bu raporu yani % 40 olarak vermeleri şüpheli
belki yıllar sonra yasalar değişir ve benım ozur oranım artar( ki artıyor )bu yuzden boyle bişey yapsammı dıyorum.ne dersınız mantıklımıdır?
ne hallere düşüyoruz. 8)

arkadaşım bence bir şansını denemelisin oranının ne durumda olduğunu öğrenirsin diye düşünüyorum belkide %40dan fazla gelebilir1sefer dene olmassa hastalığın ilerlerse tekrar denersin

Evet Ahmetbey tek seferlik hakkın yok ki,dene istersen olmadı arttıgına kanaat getirdiğinde tekrar denersin.
Hem yasaların olumlu şekilde değişeceğine emin olamayız.
Örneğin şimdiki özür/işgücü kaybı orantı cetveli eskisinden daha zor duruma getirildi.Eskiden %50 alabilen bir engelli sanırım 2006 da güncellenen cetvelle ancak %30-35 alabilecek duruma düştü.
Şartlar her zaman lehimizde gelişmiyor.

cevaplar için saolun.gerçekten haklısınız.denemekte fayda var.madem ılerde deneme hakkım devam edecek o zaman dediğiniz doğru.

Üst Alt