Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sebeplere Takılan Hikmetini Anlayamaz

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Sebeplere Takılan Hikmetini Anlayamaz[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bilmiyorum yazılarınüzerinde düşünüyor musunuz? Yoksa sadece okuyup geçiyor musunuz?[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Acizane bendenizinanmadığım ve tatbik etmediğim hiçbir şeyi [/FONT][FONT="Arial"]yazmamayaazami dikkat ve gayret göstermekteyim.[/FONT][FONT="Arial"] Geçtiğimiz yıllarda ‘Sebepler Perdedir’ ve ‘Allah hikmetsiz iş yapmaz’ isimliyazılar paylaşmıştım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet orada da belirtmiştim. Allah başımıza gelen sıkıntı, bela,kaza, hastalık gibi hiçbir olayı hikmetsiz yaratmaz.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hikmet demek, [/FONT][FONT="Arial"]ilkbakışta iç yüzü, yani batıni boyutu hemen anlaşılmayan sırlı, manevibir hâl demektir. Diğer bir boyutuylada, Allah dostlarının gönlüne yüceRabbimiz tarafından ilham edilen ilim, bilgi demektir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah Kuran’da bizden onlarca ayette aklımızı kullanmamızı istiyor.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yani başımıza gelen her olayın hikmetini düşünmemizi ve ona göre ibretalarak halimizi düzeltmemizi ve hem dünyada, hem ahirette huzurlu yaşamamızıistiyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Acizane bendeniz, başımagelen her olayın hikmetlerini düşünürüm. Çünkü musibetler sebepsiz gelmez. Ama,Allah merhametlilerin en merhametlisidir, kuluna asla zulmetmez. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]“Sanagelen iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir…” (Nisa suresi, 79. ayet) [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bendeniz her zaman Cenab-I Hakkın bizlere işaret buyurduğu bu çerçeveden düşünmeye çalışırım.Beklenmedik olaylalar karşısında kendimi sorgulayarak; mutlaka bireksik veya kusurum oldu ki, yüce Rabbimiz bu olayla beni uyarıyorderim. İdrakim ölçüsünde alınması gereken dersimi alır, tövbe istiğfar eder, aynıhatayı tekrarlamamaya çalışırım.[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Cenab-ı Hakk benimgaflet içinde, gafil, cahil olmama fırsat vermedi. Görünüşte belkide bir eza,cefa ile beni temizledi; Çünkü Rabbim beni seviyor der, başıma gelen musibetgörünüşlü ilahi rahmete sevinirim.. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bir yaz günü Ereğli’de akülüsandalyemin tekeri patlamıştı. Maddi sebebi, dikenlerin üstünden farketmedengeçmemdi. Maddi sebebe takılırsamgerçeği bulamazdım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Gece evde işin hikmetini düşündüm.[/FONT][FONT="Arial"] Aklıma geldi ki, o gün benbabamı üzmüş, gitme dediği yere gitmiştim. Allah beni böyle cezalandırmıştı.Gece gözyaşıyla tövbe-istiğfar ve dua ettim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben işin diğer birhikmetini de şöyle düşündüm. Allah, zerre miktar hayrın ve şerrin hesabınınolacağı mahşer gününe bırakmadı... Bunun [/FONT][FONT="Arial"]karşılığını daha bu dünya’da iken verdi ! [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Birmümine yorgunluk, ağrı, kaygı, hüzün, gam, eza isabet etse, hattâ ayağına dikenbatsa, günahlarına kefaret olur.”[/FONT][FONT="Arial"] [İbniHibban][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]DÜŞÜNCE[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bazende o kadar düşünür ve başıma gelen musibetin manevi sebebinibulamazdım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Son Mesnevihan Hayat Nur Artıran Hanımefendinin “Düşüncenin önemi” konulu TV sohbetinidinleyince işin hikmetini anladım:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]“Düşünce o kadar önemlidir ki... Düşüncelerimiz tohumgibidir. İnsan topraktan yaratılmıştır. İrademizle düşündüğümüz her düşüncebeden toprağına ekilir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Eğer sana gül vermişlerse günün birinde onun tohumunu sendikmişsindir. Eğerki ayağına bir diken batmışsa onunda tohumunu sen ekmişsindir.”[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet aklımıza gelenvesveseyi gerçek kabul eder ve irademizleüzerinde düşünceler üretirsek, kanserdentehlikeli büyük günah Suizan’na dönüşür ve beden toprağına ekilir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tövbe etmezsek, o tohum çarçabukbüyür. Ve başımıza gelen musibetler, o kötü tohum yüzündendir. Bazen Rabbimiz bunegatif düşünceye anında da ceza verebilir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Cambria"]YineNur hocamız : [/FONT][FONT="Cambria"]“Nice görünmez ilahi mahkemelerkurulur da, işlediğimiz hataların, günahların faturasını bazen malımızla, bazen de canımızlaöderiz, demişti..[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Cambria"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Cambria"]O nedenle,Hz.Mevlana; Kaybettiğin bir şey için sakın üzülme, cana gelecek olan zararCenâb-ı Allah’ın lütfu merhametiyle malına gelmiştir, diye buyurmuştur. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mesela yolda gördüğümüz birmümin kardeşimiz hakkında suizan ederek düşündük, anında ayağımız taşa takılır,düşeriz. Veya daha başka musibetler… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tabi Allah’ın sevdiği imanlı müslümanlar için böyledir. Yoksa her kötüdüşünene hemen burda ceza gelmiyor,ahirete erteleniyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bazen anlayamadığımmusibetler geliyor. Eğer düşünür ve hiçbir sebep bulamazsam, Allah bunu,cennetteki makamımı yükseltmek için vermiştir, der musibete sevinirim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Bir sahih hadiste, 'İnsanların en çok musibeteuğrayanları evvela peygamberlerdir, sonra derecelerine göre (veliler vesalihler) gelir. Kişi dinine göre bela ve imtihanlara maruz kalır. Eğersalâbet-i diniyesi varsa, belası daha da artar. Fakat dininde gevşek yaşıyorsaona göre musibetlerle karşılaşır. Kişiye belalar gelir gelir de artık onunüzerinde hiçbir günah kalmaz.' (Tirmizi, Zühd 57) buyuruluyor[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ALLAH HİKMETSİZ İŞ YAPMAZ[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Buhikayeyi (mart 2014) Hayat Nur Artıran ‘ın TV’de Ab-ı Hayatprogramında dinlemiştim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]H. NurArtıran hocamız yıllarca, rahmetliMesnevihan Şefik Can (1909-2005)hocanın yanında bulunmuş. Ondan dinlediği şu anıyı seyircilere aktardı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Erzurum’da[/FONT][FONT="Arial"], sanırım cumhuriyetten önce,Osmanlı zamanında yaşanmış bir olay... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Şefik Canhocamızın babası türbedar Müftü Tevfik Efendi’nin bizatihi başından geçenyaşanmış bir olay… Erzurum’un bir mahallesinde evliya bir zatın türbesi varmış. (Erzurum’daki olayın geçtiği yeri ve evliya zatın ismini unuttum) [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Türbeyiziyarete gelenler sandukanın üzerinetülbent (başörtüsü) hediye getirip sandukanın üzerine seriyorlarmış. Çünkübiliyorlar ki evliya zatlar Hayy’dır. (diridir)[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Türbeyehizmet eden türbedar Tevfik Efendi şöyle düşünmüş. Mahallelerinde kocası ölen dul bir kadın varmış, çokfakirmiş, üstelik yetişkin üç yetimkızıyla yaşıyormuş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben bu tülbentlerin dört tanesini sandukanın üzerinden alıp, ofakirlere hediye edeyim,[/FONT][FONT="Arial"] diye düşünmüş. Biri anne, üçü dekızlar için... Götürmüş vermiş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ertesi günsabah, türbedar Tevfik Efendi uyanınca bir bakmış, sağ eli ve parmakları felç olmuş, oynamıyor. Üstelik diğer eliylebile parmaklarını oynatamıyor, kaskatı kesilmiş... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Anıyıanlatmaya devam ederken muhterem H. Nur Artıran hocamız burada şu yorumu ekledi:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Biz olsak naparız?[/FONT][FONT="Arial"] Doktor doktor gezeriz,fizik tedavi, kaplıca, tavsiye ilaçlar, kremler vs... Ama türbedar öyle yapmamış. Allah bana bunu neden vermiş olabilir,diye başlamış düşünmeye... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çünkübiliyormuş ki, sebepler perdedir.Herşeyin bir maddi sebebi, bir de manevi sebebi vardır. Yani hikmeti, gizlinedeni... Allah hikmetsiz hiçbir şeyyapmaz. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]TevfikEfendi son birkaç gün içinde yaptığı herşeyi düşünmüş ve elinin taş kesilmesinebir neden bulamamış. Aklına takılan tekşey, sandukadan alıp götürdüğü tülbentlermiş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tülbentleriverdiği fakir aileye gidip, utana sıkılao tülbentleri geri istemiş. Ben size yenisini kendi cebimden alacağım.Onlar o evliya zata hediye edilmişti, izinsiz aldım, demiş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Tülbentleri geri getirip sandukanın üzerine sermiş.[/FONT][FONT="Arial"]Ertesi gün uyandığında ise eli eski haline gelmiş. Bu sefer başlamış evliyazatın -Allah’ın izniyle- neden böyle birşey yaptığını düşünmeye... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mahalledebir araştırma yapmış. Tülbentleriverdiği kadın ve kızlarının, o türbeyi hiç ziyaret etmediklerini öğrenmiş.Bir de, evliya zatın hakkında şöyle dediklerini aktarmışlar: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]“Millet ne anlıyor o türbeyi ziyaretten.... Akılsızlar sandukayayüzlerce tülbent sermişler.“ [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evetevliyalar diridir. Çevrelerinde olan bitenden Allah’ın izniyle haberdardırlar.Günümüzde bazıları diyorlar ki, HzMuhammed SAV, 1400 sene önce yaşadı ve öldü... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bir evliyanın bile öldükten sonra tasarrufu devam ederken, birşehide bile ölü denmezken, peygamberlere nasıl öldü deriz?[/FONT][FONT="Arial"]Konu dağılmasın, Herneyse, ... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bizler, başımıza gelen olaylar hakkında çoğunlukla maddi sebepleretakılıyor ve olayların hikmetini düşünmüyoruz. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çukurvarmış, görmedim, düştüm, ayağım incindidiyoruz mesela... Halbuki işlediğimiz bir günahın ya cezası, ya kefareti yadabize bir ikaz olabilir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bu konudayazdığımız [/FONT][FONT="Arial"]şu yazımızçok ilgi görmüştü. İnşallah tekrar okuyunuz:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]http://celal1973.blogspot.com/2013/12/sebepler-perdedir.html[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Evet sonuç olarak,biliyorsunuz ayette Rabbimiz, [/FONT][FONT="Microsoft Sans Serif"]”… Allah izin vermeden bir tek yaprak biledüşmez...“[/FONT][FONT="Microsoft Sans Serif"] (Enamsuresi 59. ayet) [/FONT][FONT="Arial"] buyuruyor. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Başımıza gelen iyi yada kötü her olayın hikmetini, yani Allah’ınbunu neden vermiş olabileceğini düşünüp varsa günahımıza tövbe etmeli, hakyemişsek helallik almalıyız. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Rızkımız mı bollaştı, bu belki şükür imtihanıdır diyedüşünmeliyiz... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Gercekten cok guzel bir yazi olmuş dikinize elinize saglik sebepsiz hic bir olsy olmaz sinav dünyası Rabbimixin takdirine sual olmaz tsbiki sebepler varmi diyede düşünmek lazim tsk ederiz.

Üst Alt