Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şeker ve çölyak hastalığı söz konusu ise nasıl bir diyet/beslenme gerekli?

zazaca

Üye
Konular
53
Reaksiyonlar
1
merhaba arkadaşlar hem şeker hastası tip 1 hem de çölyak hastası birisi olarak çölyakı yeni öğrendim nasıl bir diyet yapacağımı şaşırmış durumdayım
sanki bıçak sırtında yürüyor gibi hissediyorum
bana bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar varsa nasıl bir yol izlemeliyim
nerden ucuz yiyecek temini yapabilirim (yarım kilo un 16tl) ve ayrıca rapor gibi bişey çıkartılıyor mu
başında olan varsa ne yapabilineceği hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

teşekkür eder sağlık lı günler geçirmenizi dilerim

arkadaşlar nerdesiniz yokmu birşey bilen bu iki hastalık la mücadele eden benim gibi TEŞEKKÜRLER

sslm aaarkadasım benim bi akrabamın kızındada cölyak var zannnedersem pparayla alıyolar sana tavssiyem durumunu bimer sitesi vvar oraya yaz dddillekceni ddillekce numaranı vve tarihiniini bi yere noot al dillekcennde telefon numaranı belirtmeyi unutma ssonra 4 gün sonra dilekceni nerelere akktarmısllar bi bak allah yardımmcınız olsun

mrb ateş34 kardeşim önce geçmiş olsun dileğimi ileteyim sonrada sana söylediğin gibi bimer e dilekçe yazdım baktım kaymakamlık ve sosyal yardımlaşma vakfına gönderildi diyor bundan sonra ben ne yapmalıyım beni yönlendirirsen sevinirin vakfa gitmem gerekirmi yoksa eve mi gelecekler bakmaya ne yapmalıyım teşekkürler sağol

bende çölyakla mucade verıyorum önce sabır diliyorum...
migros-real-tansaş gıbi marketlerde gluteinsiz ürünler reyonu var oralarda ıstedığın her urunu bulursunuz.
ama fiyat olarak çok pahalı.mutlaka rapor çıkartın.devlet 4 kılo un ve 2 kılo mamul verıyo.gastroenteroloğa yazdırdığınız zaman reçetenizi gluteınsız ürün veren eczanelerden alabılırsınız.
çölyak hakikaten zengin hastalığı...

rapor çıkartabılmek için endoskopi+antigliadin test sonuçlarınızla gastroenteroloğa başvurmanız gerekli.
ilaç muafiyet raporu çıkartılıyor.
4 kılo un+2 kilo mamul.
gastroenteroloğa ilaç yazdırırken mutlaka mıktar belırtmesi gerek örneğin:
1-) gluteınsiz un 3 kilo (3 aylık)
2-) gluteinsiz şehriye bir paket (3 aylık)
3-) gluteınsiz makarna 15 adet (3 aylık)
(yukarda oranlar sadece örnek yaş faktörunuze gore yazılmalı gastroenterologlar bilirler)
başka sorun olursa yazabılırsın burdan cvplarımmmm.

sizde şeker de varmı sadece çölyak mı var bu hastalığın belirtileri nasıl başladı ne gibi rahatsızlıklar verdisize paylaşırmısınız teşekkürler

şeker YOK

şeker yok sadece çölyak.
zayıflık,kusma,geçmeyen karın ağrısı,ağızda aft,iştahsızlık,ateş yapıyo.
ama incebağırsak biyopsisi yapılmadan bilinemıyo.(alınan parçalar 10-15 adet olmalı)
antigliadin paneli bakılması şart.
ultrason çekılmesı gerekiyo ayrıca.
biyopsi yapılmadan tanı kesinleşmez.

tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde şeker hastalığı ve hatta kolon kanserıne kadar götürüyo oyuzden sıkı bir diyet gerekliii

bende Şeker+Çölyak Var Gercekten Zor Bi Hastalık O kadar Dİkkat edemiyorum malesef. Dediğiniz Gibi Çok pahalı ve Dısarıdakiler Bİlmiyor bunları :s Çok zor ÇOooooooooooooK

Üst Alt