Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Palsili olup da kas ameliyatı geçirenler tecrübelerinizi yazar mısınız?

akg58

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Oğlumu yürümesi için ameliyat ettirmeyi düşünüyoruz, doktorda ameliyatla yürüme ihtimali var dedi ancak her kafadan ayrı ses çıkıyor birisi hele bir 8-9 yaşına girsin diyor bir diğeri hemen yapalım diyor.Farklı bir ilde ikamet eden branşı farklı bir doktor arkadaşımız var, kendisi çalıştığı hastanedeki doktorlara danışmış bu ameliyatın yaşı yok istedikleri zaman olsun demişler. Sizle kaç yaşında ameliyat oldunuz? Aranızda ameliyat olup ta yürüyemeyen var mı, arkadaşlar?Ufak çaplı da olsa bir istatistik çıkartmak istiyorum, bir de en önemlisi Türkiye de bu işin ehli olan bir doktor tavsiye edebilir misiniz?

ben 6yaşında oldum şuanda 20 yaşındayım desteksiz yürüyorum hafif aksama var normal yaşantıma devam ediyorum...

Doğuştan hiç yürüyemiyordum. (CP) 3 yaşımda (Sene 1982) kasıklardan ve ayak bileklerimden kas gevşetmesi ameliyatı oldum. Ameliyat öncesi bacaklarım kasıklardan yana hiç açılmıyordu ve topuklarım yere ermiyordu, basmıyordu. Ameliyat sonrası yoğun bir fizik tedavi sürecinden sonra yürümeye başladım. Tabii normal bir yürüyüş değildi. Dizlerden bükülü, kasılı bir şekilde yürümeye başladım. Bu şekilde desteksiz, bağımsız, ağrısız, 24 yaşına kadar sorunsuz yürüdüm. (Sadece yürüme görüntüm ve postürüm bozuktu.)

24 Yaşımda diz kaslarımdan kas gevsetmesi ameliyatı oldum. Sonrasında yine yoğun bir fizik tedavi uygulansa da bu ameliyatın bana hiç bir faydası olmadı.

Teşekkür ediyorum, sizin hikayenizi başka bir konuda okumuştum ancak isminizi hatırlayamamıştım.

Konuya dair başka arkadaşların görüşlerini de bekliyoruz...

Bende CP hastasıyım. Galiba 6-7 yaşlarımda Kayseri veya Ankara'da ameliyat önerdiler. Babam doktor olduğu için hemen kabul etmedi. Oradaki doktorun önerisiyle kasıklarımdan iğne yapıp ameliyat sonrası durumumun nasıl olacağına baktılar ve hiç yürüyemedim iğnenin etkisi geçene kadar. Sonuç olarak vazgeçtiler.
Bence acele etmeyin.

şmtk;

Merhaba, şu anda yaşınız kaç, olduğunuz iğne Botoks muydu aceba?

Şuan 17 bitecek. Botoks muydu bilmiyorum fakat onun haricinde 2 kez de botoks oldum. Onların da faydasını görmedim.

geçmiş olsun arkadaşlar benim kızımda cp hastası şu an 11 yaşında kayseride çalışırken 1-2 yaşlarında erciyes ünv.sefer kumandaş ünlü nöroloji uzmanı 5 yıl takip ettik yürüyemedi sonra yozgata tayin oldum ankara hacettepe çocuk noroloji uzmanı ve bölüm başkanı haluk topaloğlu 2 kez botoks yaptı yürüyemedi hacettepede kas açma ve kalça çıkıklığı ameliyatı oldu ortepediciler tarafından yine yürüyemedi ama bacakları iyice açıldı 2 yıl sonra konyada bio enerji diye birilerini duydum götürdüm 3 seansta yerde sürünen kızım emeklemeye başladı kalçasındaki platini çıkartın tekrar gelin dedi işin gerçeği pekde inanmıyordum bir arkadaşımın ısrarıyla gittim ora öylece kaldı platini çıkartayım öyle giyeyim dedim daha sonra tarsus ömer sayar hastanesini duyduk mucuze doktor falan yazıyordu platini çıkattıralım bir muayene olalım dedik adam ben yürütürüm bu çocuğu bir ameliyatla dedi ameliyettan sonra platinide çıkarmamış çocuk 1 yıl geriledi bacakları daha iyi açıldı ama dizleri 1 yıl bükülmedi sonra yavaş yavaş eski haline geldi 1 yıl sonra kanepeden uyurken platinin üstüne düştü kalçası kırıldı tekrar ameliyat oldu adana yüreğir başkentte 5 ay sonra platini çıkattık ve kurtulduk burada arkadaşlar amacım sizi korkutmak değil nelerin olabileceğini anlatmak istedim cp hastalığı derece derece bu çok önemli eğer asıl sorun denge kurmaksa yani desteksiz dengede duramıyorsan iyice bir düşün çünkü benim kızım kenarsız sandalyeye otursa bile kendini 50 katlı binanın ucunda gibi hissediyor her tarafı kasılıyor her şeyi net olarak yazdığımı umuyorum işin maddi yönünü hiç yazmadım ama sonuç olumsuz olunca büyük bir yıkıntı oluyor iyice düşünün hemen dr inanmayın derim özellikle özel hastanelere saygılar selamlar

20'li yaşlardan sonra kas gevşetme ameliyatı olup fayda gören var mı?

Üst Alt