Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Palsy'nin çeşitleri var mı?

Konular
25
Reaksiyonlar
0
cp çeşitleri var mı? varsa neler?
bilgisi olan ya da bu konuyla ilgili bi ste yada link veren olursa sewinirm şimdiden tşk ederim

Burada şöyle bişeyler diyor:
Serebral Palsinin Tipleri

A- Etkilenen kol, bacak sayısına göre
- Kuadripleji (tetrapleji): 2 kol ve 2 bacak etkilenmiş
- Dipleji: Bacaklar kollardan daha fazla etkilenmiş
- Hemipleji: Vücudun bir kısmı etkilenmiş

B- Hareket bozukluğuna göre
- Spastik serebral palsi: Spastik kaslar serttir, gerilmeye direnç gösterirler. Normalde bir grup kas hareket ederken karşıt grup gevşer. Spastik kaslarda bu mümkün değildir. Tüm kas grupları aynı anda kasılırlar ve etkin hareketi engellerler. Spastisitenin, yani kasların aşırı gerginliğinin derecesi zamanla değişebilir; fizik, cerrahi tedavi, ilaçlar spastisiteyi kontrol altına almaya yardım eder. Beynin korteks denen en dış kısmında meydana gelmiş olan hasar genellikle spastisiteye neden olur.
- Atetoid serebral palsi: Çocuklarda hareketle artan istemsiz hareketler vardır. Çoğu kez konuşma bozukluğu da görülür. Beynin orta kısmında yer alan bazal ganglia hasarları nedeni ile gelişir.
- Ataksik serebral palsi: Çocukların dengeleri bozuktur. Bunlar genellikle gevşek çocuklardır, yürüme bozukluğu vardır. Beyincik hasarı nedeni ile gelişir.

baben tşk ederim
okudumda acaba ben hangisine griyorum?
konuşma bozukluğu var ama az
sol ayağımın ucuna basıyorum sol elimi pek kullnmıyorum sağ tarafım daha iyi soluma göre

benim de sağ tarafımda ayakta kısalık elimde ile kasılmalarım var, hem de nasıl.benim hemipleji oluyor galiba

deniz yildizi,

Valla doktor diilim. Ben de ilk kez karşılaştım bu yazılarla... ;)

Gördüğüm kadarıyla tarifine iki tür uyuyor..

- Hemipleji: Vücudun bir kısmı etkilenmiş

ve

- Atetoid serebral palsi: Çocuklarda hareketle artan istemsiz hareketler vardır. Çoğu kez konuşma bozukluğu da görülür. Beynin orta kısmında yer alan bazal ganglia hasarları nedeni ile gelişir.

Ama yine de en doğrusunu uzman doktor söyler.. Tıp sitelerine üye ollup, danışabilirsin bu konuda..

srebral palcy hastalığının en iyi tedavi yöntemi fizik ve rehabilitasyondur. tam olarak bir ilacı yoktur.bol bol ceviz ve kabak yemek yasarlı korteks ve beyne fayda verir..yine bol oksijenli yüksek yerler çok faydalıdır..

Üst Alt