Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serum Demir düzeyi düşük olan var mı? Yol açtığı sorunlar nelerdir?

Serap Okay

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Aranızda serum demir düzeyi düşük olanlar var mı ve ne tür sikayetleriniz oluyor

Ben bir ara kan tahlili yaptırmıştım orada görmüştüm düşük olduğunu. Halsizlik ve iştahsızlık yapabilir. Göz altı morluğu felan.

Bakın ben polisitemia vera hastasıyım bu hastalıkta ferritin düzeyi biraz düşük olması gerekiyor plateletlerin artmaması için ferritin ve demir bağlamakapasitesi iyi ama serum demir düşük serum demir düşük olmasının nedeni vücuttaki demir emilimi olmadığında serum demir düşük çıkıyor ve buna bağlı olarak ta yine plateletler ve bazı hemogram vs değerlerde buna bağlı olarak yükseliyor serum demir eksikliginde şikayetler öncelikle yorgunluk halsizlik yüzde sol gunluk ve ayrıca aşırı saç dökülmesi ve çabuk depresyona yakalanma gibi şikayetler oluyor bunlar ben iki aydır çekiyorum bu ay dr serum demir düzeyini sadece ölçtü ayrıca serum demir düzeyi düşük olanlar karacigerlerinde hasar oluşuyor zaten ben de karaciger buyumesi var hasar olusmasinimi bekliyorlar cidden bazen dr.lara kırmamak elde değil özellikle de asistan dr karsimdaysa en çok onlara kizasim geliyor uzman dr yine ilgileniyor

Peki serum demir sizin kac ti benim 18e düşmüştü normal düzey en az 40mi 60 olması gerekiyor ayrıca bunun için size ilaç verdiler mi ben çok araştırdım da aşırı düşük olanlarda preparatlar veriliyormuş ağızdan içmek için ya da damar yoluyla veriliyormuş

Serap Okay ben kan tahlili yaptıralı 2 seneyi geçiyordur. İlaç vermediler ama ben kendim vitamin kullanmıştım. Genelde bir hastalık yoksa yetersiz beslenmeden de kaynaklanıyor.
Bu eksikliğe iyi gelecek bir vitamin isteyebilirsiniz doktorunuzdan ve eksikliği giderici beslenme takviyesi iyi gelecektir umarım.

Yetersiz beslenme tmm bu siralar yeteri kadar beslenemiyorum yediğim yiyecekler ve en önemlisi de bu siralar dinlenecek vaktim pek olmuyor zaten polisitemia vera hastasıyım dr.um bana ağır is yasaklıyor ama ne yapabilirim ben de dinlenmek isterim ama ışte o ele geçmiyor vitamin takviyeleri dediniz ama ışte dr bana çok önermiyor bunları çünkü diğer degerlerim i artırır düşüncesiyle ben o yüzden çoğunluk bu yorgunluk ve haksızlığı çekmek zorunda kalıyorum bana sadece yazdığı ferritin düzeyi düşük olunca ferrosanol yaziyor onceki ay kullandim ferritin demir baglama kapasitesi iyi ama demir emilmedigi için serum demir düşüyor önünüzdeki ay kontrolume gittiğimde tekrar tahlil verecem eğer yine düşükse birşeyler vermesi için ısrar edecem yoksa kolay kolay vermiyorlar ilaç gıda takviyesi

Üst Alt