Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şeyy.!.Neydi yahu..?

hüseyin19

Üye
Konular
165
Reaksiyonlar
0
unutkanlik.jpg

Ekşi şeyler yiyorsanız, tv ye bilgisayarda görsel ögelere çok bakıyorsanız.Bir çok sorunla karşı karşıya kalıyoranınız veya anemi gibi bir hastlalığınız varsa sizi bekleyen şeyin adını bile unutabilirsiniz.

Bir çok defa akıl tutulması yaşarsınız. Bazen de üç- beş kelimeyi bir araya getiremez lal olusunuz.Görsel ögeler, öğrenme alanlarında oldukça yer kaplar. Resim galerileri çok gezilirse çabuk zihin yorgunluğu yapar. Mesela ekran koruyucu veya masaüstü resimleriniz su ve yeşilin bol olduğu bir tarzda olursa hafızayı ve gözü dinlendirir.

www.manzara.be_-_Yesil_gol_manzaras.jpg

Erken yenilen tatlı şeyler hafızayı çalıştırır ve hatırlamayı kolaylaştırır.Yine sabah esen kuzey rüzgarlarını derin derin ciğerlere doldurmak, hayat enerjinizi arttırır.Güne tebessümle başlamak günü gülerek bitirmenize yardımcı olur. Her günü son gün gibi değerlendirmeye çalışmak, hayata anlam katar

images

Ne geçmişe çok takılın, ne de gelecek korkusuna düşün..Varınız yoğunuz bu gün, bu andır. Nasıl yaşarsanız, öyle bilinirsiniz..

hüseyin19

Ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti yarın meçhuldür…

O halde ömür dediğin bir gündür,o da bugündür….

Nasıl yaşarsanız, öyle bilinirsiniz..(iyi bilirdik iyi ):)

yasemin sena

farkına varan herkese gün matem değil gün,sevinçtir neşedir düğündür..:eek:

yasemin sena
herkes yaşar ama herkes yaşadığının hakkını veremez.

yok artık..

Bir yüksek okulun kütüphanesinden ödünç alınan matematik kitabı 31 yıl sonra iade edildi.

İskoçya'daki Clydebank Yüksek Okulu'nun kütüphanesinden K.A. Stroud'un Mühendislik Matematiği adlı kitabını ödünç alan unutkan öğrenci kitabı üzerine eklediği bir notla birlikte okula geri gönderdi.

Kitabın kapağı içindeki damgaya göre 23 Mayıs 1980'de iade edilmesi gerekiyordu.

Yüksek okul sözcüsü Fiona Gribbon, kütüphane personelinin kitabın bu kadar geç iade edilmesine hayret ettiğini söyledi.
Gribbon, "Kitapların iadesi çoğu zaman bir-iki ay gecikiyor. Ama 31 yıl biraz fazla" dedi.
"Unutkan ve yaptığından utanmış bir öğrencinin üzerine eklediği notla gönderdiği kitabı aldık. İmza pek açık olmadığından kitabın kimden geldiğini anlayamadık" diyen Gribbon, "geç iade için para cezası uygulamaya kalksaydık, büyük bir ceza ederdi" diye de ekledi.
Yüksek okul kütüphanecisi Hugh Beattie

Günlük hayatımızda unutkanlık 7 den 70 e hepimizin ortak sorunu.Yoğun stres,zihinsel yorgunluklar,gündelik hayatın koşuşturması,uykusuzluk,bazı vitamin ve minarellerin eksikliği unutkanlığın belli başlı nedenleri olarak sayılabilir.

Alışverişe çıktığımızda alacaklarımızı,bir eşyamızı koyduğumuz yeri, konuştuklarımızı, öğrendiklerimizi, telefon numaralarını, en çok isimleri, yüzleri, bazen yaşanan olayları; kısacası her şeyi unutabiliyoruz.

Oysa günlük yaşamı çok etkilemediğini düşündüğümüz unutkanlıklar, ileri yaşlarda görüldüğünde halk arasında "bunama" olarak bilinen "demans" adlı hastalığın habercisi olabilir.

alzheimer.jpg

Demansın belirtileri nelerdir?

Unutkanlık:
demanslı kişiler esas olarak yakın zamanda gerçekleşen olayları, biraz önce ne söylendiğini, ne yapmak üzere olduklarını unuturlar. Daha önceki olayları unutma daha sonraki evrelerde görülür.
Oryantasyon sorunları:
demanslı bir kişi kolaylıkla yolunu kaybeder ya da nerede olduğunu unutur.
Plan yapma ve ileriyi düşünme zorluğu: örneğin randevu almaları son derece zordur.

Düsünme bozuklukları:

demanslı kişiler konuşma güçlükleri ve hesap yapma güçlükleri yaşarlar.

Belirli eylemlerde zorluk:
örneğin giyinmeleri artik o kadar kolay değildir.
Değişen karakter özellikl
eri:
davranış bozuklukları görülür. Demanslı kişiler ajitedir, çoğu zaman geceleri huzursuz, bazen kuşkucu ya da saldırgandır.
Zamanla, bu bozukluklar normal yaşamı etkileyecek kadar ciddi hal alır. İş yapma, diğer etkinlikler ve günlük temaslar giderek daha güçleşir. Hastalık ilerledikçe, hasta günlük bakımı için başkalarına daha bağımlı hale gelir.

peygamberimizin unutkanlığa karşı önerdiği dua..

[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Comic Sans MS]Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor:[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]"Hz. Ali İbnu Ebî Tâlib (radıyallâhu anh) Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek: "Annem ve bâbam sana kurban olsun, şu Kur'an göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi: "Ey Ebûl-Hüseyin! (Bu meselede) ALLAH'ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?"[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]Hz. Ali (radıyallâhu anh): "Evet, ey ALLAH'n Rasûlü, öğret bana!" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu tavsiyede bulundu:[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]"Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhûd bir andır. O anda yapılan dua müstecabtır. Kardeşim Ya'kub da evlatlarına şöyle söyledi: "Sizin için Rabbime istiğfâr edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin." Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rek'at namaz kıl. Birinci rek'atte, Fâtiha ile Yâsin sûresini oku, ikinci rek'atte Fâtiha ile Hâmim, ed-Duhân sûresini oku, üçüncü rek'atte Fâtiha ile Eliflâmmîm Tenzîlü'ssecde'yi oku, dördüncü rek'atte Fâtiha ile Tebâreke'l-Mufassal'ı oku. Teşehhüdden boşaldığın zaman ALLAH'a hamdet, ALLAH'a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, güzel yap. Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü'min kardeşlerin için istiğfat et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]"ALLAHım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan ALLAHım. Ey ALLAH! ey Rahman! celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbâr et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan ALLAH'tandır."[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]Ey Ebû'l-Hasan, bu söylediğimi üç veya yedi cuma yapacaksın. ALLAH'ın izniyle duana icâbet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zât-ı Zülcelâl'e yemin olsun bu duayı yapan hiçbir mü'min icâbetten mahrum kalmadı."[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]İbnu Abbâs (radıyallâhu anhüma) der ki: "ALLAH'a yemin olsun, Ali (radıyallâhu anh) beş veya yedi cuma geçti ki Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a aynı önceki mecliste tekrar gelerek:[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]"Ey ALLAH'ın Resûlü! dedi, geçmişte dört beş âyet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onlar da (aklımda durmayıp) gidiyorlardı. Bugün ise, artık 40 kadar âyet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum.[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu söz üzerine Hz.Ali (radıyallâhu anh)'ye: "Ey Ebû'l-Hasan! Kâbenin Rabbine yemin olsun sen mü' minsin!" dedi."[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][Tirmizî, Daavât 125, (3565)][/FONT]

Temelde aşırı bir unutkanlık başlamış.Bu rahatsızlığı sebebiyle doktora gitmiş.Doktor Temel'e nesi olduğunu sormuş.
Temel:
-son günlerde çok unutkan oldum herşeyi çok çabuk unutuyorum demiş.
Doktor:
-hımm peki ne zamandan beri bu durum var?
Temel:
- ne durumu doktor bey?

:eek::)

Son düzenleme:
unutkan mısınız buyrun teste...

UNUTKANLIK SKALASINDA NERDESİNİZ?
Bu test sizin unutkanlık skalasında nerede olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir. Vereceğiniz her "Evet" cevabı için kendinize 1 puan verin
  1. Hafıza sorunu yaşıyor musunuz?•
  2. Bir işe konsantre olurken zorlanıyor ve sık sık kafanız karışıyor mu?
  3. Çok iyi tanıdığınız birinin zaman zaman ismini unuttuğunuz oluyor mu?
  4. Çoğu zaman geçmişle ilgili bazı ayrıntıları hatırlayıp da dün ne yaptığınızı unuttuğunuz anlar oluyor mu?
  5. Haftanın hangi gününde olduğunuzu unuttuğunuz oluyor mu?
  6. Bir şeyleri aramaya kalkıp da sonradan ne aradığınızı unuttuğunuz oluyor mu?
  7. Ailenizden birileri ya da arkadaşlarınız, sizin eskisine nazaran daha unutkan olmaya başladığınızı söylüyorlar mı?
  8. Sıklıkla zihinsel bir yorgunluk hissediyor musunuz?
  9. 1 Saatten fazla bir işe konsantre olamadığınızı hissediyor musunuz?
  10. Sık sık anahtarınızı unuttuğunuz oluyor mu?
  11. Sürekli söylediğiniz bir şeyi tekrar ediyor musunuz?
  12. Bir şeyleri öğrenirken artık zorlandığınızı hissediyor musunuz?
  13. Bazen yapmaya çalıştığınız bir şeyi bir anda aslını unutuyor musunuz?
  14. Herhangi bir şey için kullanacağınız rakamları, bir yere not etmeden hatırlayamıyor musunuz?
PUANLAMA
1-5:Hafızanızla ilgili büyük bir probleminiz bulunmuyor, ancak sizin yine de hafızanızı daha da keskinleştirmek için doğal takviyeler ve güçlendiriciler kullanabilirsiniz.
6-10:Hafızanızın kesinlikle bir güçlendiriciye ihtiyacı var, beyniniz zor durumda. Unutkanlıktan kurtulmak için kimi egzersizler uygulamalı ve stresten uzak durmalısınız.
11-14:Önemli ölçüde hafıza düşüşü yaşıyorsunuz ve bunun üzerine bir şeyler yapmak zorundasınız. Bir uzmana görünüp bu hafıza düşüşünün nedenini araştırmalısınız. Belki de stres hormonlarındaki dengesizlikten de böyle bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Gökdelenin asansörü bozulmuştu.
İki arkadaş yirminci kata kadar merdivenleri çıkmak zorunda kalınca, her katta gülünç bir fıkra anlatmaya karar verdiler. Böylece tam on dokuzuncu kata çıkmışlardı ki, bir tanesi:
- Şimdi, dedi. En şahanesini anlatacağım. Kapının anahtarı arabada kaldı...

[SIZE=3] unutkanlık[/SIZE]​

[SIZE=4][SIZE=6]UNUTKANLIK[/SIZE]

Bir bilim adaminin deney raporlarindan:
1. gun :
Fare uzun sure labirentin icinde dolandi ama peyniri bulamadi. Icguduleri zayif.

3. gun :
Negatif. Sadece labirenti degil, odanin hemen her yerini aradi; tum dolaplari, cekmeceleri, kavanozlari karistirdi. Hatta bir tablonun arkasina ve ceplerime bile bakti. Bu fare tam bir salak.

7. gun :

En ufak bir ilerleme yok. Artik arama istegini bile kaybetti, telefonla kosedeki bufeden iki karisik tost, bir ayran istemis. Zekadan boylesine yoksun olusu deneylerimde yol almami onluyor.

18. gun :
Zamanla becerilerini gelistirmesi lazimdi,ama sifir! Bursa'dan aradi, 'kaygilanmamami, peyniri bulacagini' soyledi. Ona gittikce peynirden uzaklastigini anlatmaya calistim, ama dinlemedi. Ciddi zeka problemi!

74. gun :
Umutsuzluga kapiliyorum; fare, henuz bir zeka belirtisi gosteremedi. En son Tibet'ten aradi, hayatin anlami gibisinden birsey buldugunu soyledi. Ama peyniri bulamamis ve artik umrunda da degilmis. Aptal hayvan! Hayallerimden ve kariyerimden geriye kuflu peynirler kaldi.

93. GUN :
LABIRENTIN ICINE KOYMAYI UNUTTUGUM ICIN FARENIN PEYNIRI BULAMADIGINI FARKETTIM.
[/SIZE]

erken kalkmak ve egzersiz yapmak bu konuda çok faydalıdır..boş zamanlarda bulmaca çözmek,kitap okumak...unutkanlığı engeller

Son düzenleme:
unutkanlığa çareler ve hafıza güçlendirme..

[SIZE=3]Beyin sadece glikoz ve oksijenle çalıştığından meyvelerde bulunan meyve şekeri kolayca glikoza dönüşür. [/SIZE][SIZE=3]- Sabahları geç kahvaltı ediyor ya da kahvaltıyı ihmal ediyorsanız, o zaman mevsimlik meyve, meyve suyu ve bir bardak ılık su almayı alışkanlık hale getirin[/SIZE]

yaş ilerledikçe pek çoğumuzun başına gelecek bir durum,heleki yeni nesilin durumu pek parlak değil.eski toprak olsak durumu kurtarabilirdik belki ,yaşlı teyzeler amcalar o yaşta hiç bişey unutmuyorlar.istisnalar dışında kim bilir Rabbimin izniyle inşallah bizi teğet geçer:confused:

[SIZE=3]- Sabahları bir tatlı kaşığı bal tüketin.[/SIZE]

bence gençler yaşlılardan daha unutkan olmuş..ilgi ve alan dışında birçok şeyi unutur olmuşlar..:)

[SIZE=3]Zencefil içerdiği maddelerle, beynin yeni fikirler üretmensini sağlar.[/SIZE][SIZE=3]- Kimyon akla yeni fikirler getirir.[/SIZE]
[SIZE=3]- Havuç hatırlama yeteneğimizi artırır; çünkü beyin metabolizmasını canlandıran enzimler içerir.[/SIZE]

[SIZE=3]Ananas ezberlemek için çok yararlı bir besindir.[/SIZE][SIZE=3]- Avokado kısa süreli hafıza için tüketilebilir.[/SIZE]
[SIZE=3]- Çilek stresin etkisini azaltır.[/SIZE]

[SIZE=3]Limon algılama yeteneğini artırır.[/SIZE][SIZE=3]- Lahana, troit bezlerinin aktivitesini azaltır ve bu da sinirlenmeye iyi gelir.[/SIZE]
[SIZE=3]- Soğan aşırı yıpranmaya, fiziki yorgunluğa karşı kanı sulandırır. Böylece beyin oksijeni daha kolay alır.[/SIZE]
[SIZE=3]- Bir avuç siyah üzüm zihin açmada çok etkilidir.[/SIZE]

[SIZE=3] Balık beyin hücrelerinin gelişimini sağlayan Omega-3 içerir. Haftada bir kez yenmesi tavsiye edilir.[/SIZE][SIZE=3]- Yumurta İçindeki kolin maddesi, beyin hücrelerini yeniler, güçlendirir.[/SIZE]

[SIZE=3] Ay çekirdeği, bir avuç çekirdek yemek sinirleri yatıştırır. Ayrıca kasların gevşemesini sağlayan magnezyum sayesinde iyi bir uyku sağlar.[/SIZE][SIZE=3]- Yulaf, vücuda yavaş yavaş ama iyi bir enerji sağlar. Her gün kahvaltıda yemeye dikkat edin.[/SIZE]
[SIZE=3]- Barbunya, besinden alınan B1 vitamini eksik olursa, hafızanın normalden daha zayıf olmasına neden olur. Haftada 2-3 kez yenmelidir.[/SIZE]

[SIZE=3]Bezelye, Ergenlik döneminde yaşanan anksiyeteyi yok edecek B1 ve B3 vitaminlerini içerir. Haftada en az iki ya da üç tabak alınmalıdır.[/SIZE][SIZE=3]- Su, beynin ideal şartlarda çalışması için su oranı yeterli olmalıdır. Günde 6 - 8 bardak su içilmelidir.unutmayı unutmak için...:p[/SIZE]

Üst Alt