Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekliyim. Kontrol muayenesi için sgk'dan sevk almak şart mı?

Volkano80

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
5
arkadaşlar merhaba,

4a dan vergi indirimi ile emekli oldum ve kontrol muayene tarihim yaklaşıyor. sorum şu;
-sgkdan sevk almadan yetkili bir hastaneden engelli raporu alsam ve bunu sgk'ya götürsem olur mu? yoksa mutlaka Sgk'dan sevk alıp, bu sevke göre mi işlem yaptırmak gerekli?

-eğer sevk gerekli ise sgk beni kendi istediği hastaneyemi yönlendiriyor, yoksa ben yönlendireceği hastaneyi (yetkili olmak kaydıyla) seçebilir miyim?

-sevkle yönlendirdiği hastaneden önceden randevu almam (mhrs) gerekli mi? yoksa sevkli olduğum için randevusuz başvurabilir miyim?

fazla ve detaylı sordum lakin 2 aydır istanbulda engelli raporu veren hiç bir hasteneden randevu alamadım. mhrsnin yönlerdiği yerler ya silah raporu, ya işe giriş yada farklı konularda rapor veriyor.

@Volkano80,

Eğer kontrolü sgk koymuşsa, evet, oradan sevk almanız şart.

Hastane seçiminde size sorarlar. İkna edici bir gerekçe sunarak istediğiniz hastaneye sevk talep edebilirsiniz.

Evet, randevu almak şart. Doğrudan gidildiğinde %99 kimse yüzünüze bakmaz.

Bir de kontrol zamanı gelmeden 3-4 ay önce işlemlere başlamanı öneririm. Geç kalırsan ve süreç uzarsa emekli aylığın dondurulur, zorlanırsın

merhaba,

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. söylediklerinizde haklısınız. ben olayı tekrar özetliyim;

Eğer kontrol muayenesi talebi sgk dan geliyorsa mutlaka öncelikle sgk'ya gidip "kontrol servisinden" sevk almanız akabinde hastaneye başvurmanız gerekiyor. hastanedende randevu almanız ayrıca gerekli. bu arada ben randevuyu çok zor bulduğumu söylediğimde randevuyu aldığım istediğim hastaneye sevk edebileceklerini belirttiler.

konuyla ilgili aklıma takılan bir şey daha oldu; sgk sevki sonunda alacağım rapor engelli raporunun yenilenmesi şeklinde olacak değil mi? (raporum süreliydi) yani bu sevk ile alacağım raporu akbil indirimi, ekpss, engelli kimlik kartı vb yerlerde tıpkı eski rapor gibi kullanabileceğim ? cevap için şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Volkano80,

Eğer raporda oran bulunursa ve size elden de bir nüsha verilirse, evet, o raporu diğer hakların prosedürlerinde de kullanabilirsiniz.

merhaba, geçen sene süreli vergi indirimi ile 4a'dan emekli oldum, süre dolmak üzereyken sgk'dan aldığım sevk ile kontrol muayenesine gderek aynı oranla yeniden (3. kez) engelli raporunu çıkarttım. ancak hastane sgk'ya gönderecekleri cevap yazısının ekinde ıslak imzalı (orjinal) ameliyat raporu ve epikriz ve patoloji raporununda koyulması gerektiğini bildirdi. raporumda ise bir sorun olmadığını geçerli olduğunu ancak bu belgeler olmadan sgk'nın kabul etmeyeceğini söyledi.
şimdi sorun şu; bu belgeler 20 yıllık (bazıları ıslak imzalı ama kaşesiz olarak olarak sadece 1 nüsha elimde mevcut) ve hastane taşındı. aslında yönetmelikte üniversite hastanelerinde bu belgeleri saklama süresi 50-100 yıl arası görünüyor ama eğer orjinal belgelere ulaşılmazsa ne olacak? daha önce buna benzer durum yaşayan oldu mu?

Birde bu konu bana çok saçma geldi; ben elimdeki belgelerle 3. kez rapor alıyorum, 2 kerede vergi indirimi aldım, geçen hafta onaylanmış bir raporum var aama sgk'nın bunu kabul etmeyeceğini söylüyorlar.

Devlet çok saçma seylere yapıyolar sonra maaşından kesiliyolar kesecek yer arıyor sen malulen emekli olmadın ki niye epikriz istesin ki engelli raporu yeterlidir.

@Volkano80,

Allah belasını versin bunların! 20 yıl öncesinin ıslak imzasını neden bulacak hastane de verecek sgk'ya! Bekleyip görmek dışında bir yol yok maalesef. Haberdar edin lütfen bizleri de

@OturanBoğa ; aslı gibidir yaptırıp teslim aettim bakalım sonuç ne olacak? eski raporumda devam ettiği için en geç haziranda öğrenmiş olurum, tekrar bilgi veririm.

@samedo99, raporumda, vergi indirimimde 3 sene süreliydi.

yeni raporu nasıl kabul etmiyor anlamadım, umarım çözülür işiniz sıkıntılı durum.

merhaba, süreli vergi indirimi ile emekli olmuştum, mayıs 2024 tarihindeki kontrol muayenesi için işlemleri ocak ayında balşlattım, nisan ortası raporum yenilendi, sgk dys'de ise 4 ayrı kayıt var, en sonuncusu 30 nisanda gelen evrak dosyasına kaldırılmış olarak görünüyor. buna rağmen maaşım duruduldu, konuyla ilgili sgk'ya giittiğimde "maaş gününden önce işlem yapamadıklarını, bir sorun olmadığını yazının onlara ulaştığını belirtip işleminizi şimdi yapıyorum" yanıtı aldım. bunun üzerine o gün maaş ödenir sanıp oradan çıktım. ancak 4 gün geçmesine rağmen e devlette maaş statüsü hala D (duruduruldu) şeklinde görünüyor. buna benzer bir durumla karşılaşan oldu mu? maaşı onaylasalar bile mayıs ayı maaşını haziranla birlikte mi alacağım, yoksa onaylandığı an (günden bağımsız) hemen yatar mı?

@Volkano80,

Bir sorun olmayacaktır. Klasik sgk! İş bilemez memurlarla dolan bir kamu kurumu...

@Volkano80,
CİMER den yazın bilgi talebi sekmesi ile ya da üşenmiyorsanız size bu açıklamayı yapan memuru bulun bence.

Üst Alt