Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sinir ölçümü EMG (iğneli) yaptıran var mı?

Konular
8
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar iğneli EMG yaptıran var mı ? Varsa biraz bilgi verebilir mı ?

Merhaba,

Ben iki kere yaptirdim. Diz altinda sinir sorunum vardi. Akaputru ignesi gibi bir igneyle sinirlerin sinyalleri iletip iletmedigine bakiyorlar. Aci veren bir islem degil. Sadece ufak batma hissi oluyor o igneyi batirdiklarinda; olcerkende cok hafif karincalanma hissi olusuyor. Baska sorun varsa sorabilirsin. Asagidaki adreste de detayli anlatim var.

EMG testi nedir?

bittercikolata
Ben çok yaptırdım. EMG genel olarak sıkıntılı bir işlem. İlk olarak sorunlu bölgeye elektrik sinyalleri veriliyor bu hastayı yeterince kasan ve zıplatan bir aşama. Sonra ikinci asama. sorunlu bolgenin genişliğine göre dört yada beş noktaya uzun ince bir iyne batırıyorlar. İsin kötü yanı İyneleri bir seferde değil tek tek batırıyorlar. İyneleri batirdiktan sonra da o kası hareket ettiriyorlar​. Korkutmak istemem ama biraz sevimsiz bir test, ama gerekli

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10 dakika ile 40 dakika arasında değişiyor. Problemli bölgenin çokluğuna göre süre değişiyor. Sizde ne tespit edilmeye çalışılıyor

Geçmiş olsun
Hangi hastalık için

Öncelikle geçmiş olsun
Ben defalarca yaptırdım en son subat ayında yaptırdım rapor almak için sağ kol,sağ bilek,sol bacak ,sol ayak, sağ bacak, sağ ayak ve sol diz çok kapsamlı bir test oldu yaklaşık 3.5 saat sürdü. Normalde ayni gün yapılıp 2-3 gün içinde sonucu veriyorlar ama bende dayanamazsın diye 2 günde bitirdiler yani salı kol perşembe ayaklar içindi. Ve korkutmak gibi olmasın ama bende sinyal bulamadıkları için iğneyi içinde yaklaşık 1 dk gezdiriyorlar ve bu çok can yakıcı birşey ama sizde bunlara gerek olmaz diye tahmin ediyorum. Ben normal bi hasta olmadığım için biraz benim için kötü geçiyor test.

Ben de yaptırmıştım rapor için. Doktor iğne yapıcaz kasın içine deyince bir anda zaman durdu:)Ama korktuğum gibi olmadı tabi. Çok bişey hissetmedim ben.

Bende bir kaç kez bu testi yaptırmıştım. Bende siyatik sinir ve bazı sinir köklerinde hasar mevcuttu , bu durumda sinirler okadar hassas olmasına rağmen abartılacak bir acı olduğunu düşünmüyorum.İğne kullanıldığında , sivrisinek ısırığından hiç bir farkı yok.

Bende yaptırmıştım iğneyi batırıp çıkartıyorlar kas ölçümü yapıyorlar çok fazla acımıyor kasma kendini sakın.

Başka şeyler düşün o an hayal et yani eğer kasarsan o küçük iğne acısı çok büyük bir acı gibi gelir sana iki kere yapmışlardı bana ilkinde kastım ikincisi çok rahat olmuştu bittercikolata

Yalan: Korkma, kasma kendini, başka şeyler düşün vs.

Gerçek: Hayatında bağırmadığın kadar bağır, bildiğin elektrik verecekler. Batırılan iğne değil, içerde ucu açılıp elektrik veren bir elektrot çubuğu. Kemiklerine girmiş gibi hissediyor insan, hayatın film şeridi gibi değil, piksel piksel gözüne gelir. Senden önce girenin seslerini dinle, o seslerden sonra sakın kaçma... İyi tarafı, işlem bitince acı yok :)

Şimdi düşünüyorum, sana gerçeği mi yazsam, yalan mı söylesem :)

Valla bende olanları yazdım sana.
İlk verdikleri ufak ufak, boşuna tırstım diye düşünüyordum o çıtır çıtır elektriği yerken.
Ama ne zaman o elektrotu taktı doktor, offf of of...
İlk kastım kendimi, sedyeyi kıracak gibi sıktım kollarımla, stajyer midir nedir, içersi genç hemşire dolu, serde erkeklik var bağırma dedim kendime.
Yok, ne zaman ayağımın altına batırdı, hani filmlerde camlar kırılır ya bağırınca, o kadar bağırmışımdır.

Jem abartmışsın resmen sen çok korku filmi izliyorsun heralde az izle bence bittercikolata abartılacak bişi yok çok fazla sürmüyor zaten yarım saat 45 dakika en fazla

Merhaba;

Bizzat korkarak ve aynı böyle siz gibi araştırma yaparak gitmiştim.20 Dk girdim.Emin olun abartıldığı kadar bir acı yok.Gönlünüz rahat olsun.

Lütfen emg den sonra yaşadıklarını bizimle paylaşır mısın :)
Bakalım abartmışsam bende göreyim ve kendimi kınayım, sevgiler :)

Üst Alt