Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sitedeki C.Darwin Teorisini Simgeleyen Resim ve Engellilik

Konular
23
Reaksiyonlar
0
http://www.engelliler.biz/reklam/tanitim/evrim_235x180.png
Resim için Yukarıdaki linke tıklayın..

Bu linkteki resimi blog yazımın konusu yapmamda ki amacım daha sitenin ilk yeni tasarımı ile ortaya çıkan, hayat felsefesi gibi düşünülmüş resimi anlamaya çalışmamdan kaynaklanmıştır.

C.Darwinin teorisinde insanların maymundan evrimleşerek bu hale geldiği savunulmaktadır. Bizimle alakalı hale getirilmek istenense eğer engelliysen vede şartlara uyum sağlayamıyorsan yok ol denmektedir.

Bu aşamada şartlara uyma konusuna bir itirazım yok destekliyorum.Çünkü engelliysen ve dünya hayatının getirdiği zorluklara engelinden dolayı uyum sağlayamıyorsan engellinin yaşama hakkının imknasızlaştığıdır.Çok doğrudur katılıyorum.

Lakin benim itirazım C.Darwinin gerçek olduğu bir çok kaynakca yalanlanmış evrim teorisini engellilere kabul ettirilmeye çalışılıyormuş izlenimi uyandırılmasınadır. Nede olsa bir resmi sürekli göz önüne gelirse bir gün bakarsınız ama boşver derseniz, ikinci gün bakarsınız insan motiflerini incelerseniz, üçüncü gün bakarsınız evrim teorisi bilinçaltında kanıksanmaya başlar.Nede olsa bir öğreti için resimler vazgeçilmez destekleyici meteryallerdir.

Engelliğin evrim teorisiyle bağdaştırılmasına ben kesinlikle karşıyım.Bu yüzden bu resimi bu sitenin bir üyesi olarak en baş köşede hergün görmek istememek en doğal hakkımdır diye düşünüyorum.

Benim düşüncem böyle peki sizlerin fikri nedir?

aslında bu konu ile ilgili sitede başlık açmıştı bir arkadaş. itiraz etmişti. oraya kendi yazımı eklemiştim. aslında o yazının sitenin logosu gibi duran karikaturu de anlattıgına değinmiştim.
evrim dogal bir değişimi savunuyor ama ben bu dğal değişimin insan eliyle oldugunu iddia ediyorum o yazıda. güçsüz otekilerin her türlü güç karşısında sindirildiğini ve yok edilmeye çalışıldıgını ama başarılı olunmadıgını ve olunamayacagını yazmıştım. karikaturden ziyade "uyum sagla ya da yok ol" sözündeki mana hoşuma gitmişti. darwinin aslında savundugu evrim bana gore kısacası bu. o yuzden bu söz aşırı hoşuma gitti. çünkü bu mantığı kullananlar genelde otoritedir. evrim mantıgını kavrayıp uygulamaya geçen otorite. insan uzerinde ve gezegen uzerinde dengeleri kendi lehine çevirip ezmeye kdolanmış otoriteye yaramıştır evrim teorisi. bu mantıgı o yuzden zulum sisteminin baş anahtarı olarak goruyorum. zulüm her şeyden beslendiği kadar bilimden de beslenmiştir. bu kadar güçlü bir zulüm sisteminin yerleşikliği bilimadamlarsız asla olmaz olamaz. bilimsel ogretilerden sosyolojik bulgular elde etmek zulüm çarkının işine yaramıştır hep. mantıgı esir almaktan geçer bu zalim sistemin yolu. onca ezber bilgi ve kod asırlardır bilimsel çalışmalar olmadan asla milyonlarca insanın beynine kazınamazdı bu şekilde yoksa.
bahsedilen karikature donersek... aslında darwin tezini tiye alan bir karikatur bu. fakat bu karikaturu koyan kişinin oturanboga oldugunu ve evrenin kendi kendine oluştugunu iddia ettiğini ve doganın kendi kendine bilimle izah edilen mantıklı ve bilimsel bir değişimle ve şekilde oluştuguna inandıgını , doganın kendi kendini sistemli bir şekilde oluşturduguna inandıgını, inanç ogretilerini kabul etmediğini düşünürsek karşı çıkış noktanı anlıyorum.
biliyorsun bu konu tartışıldı sitede baya. o zamanlar oturanboga bu konularda açık açık tavrını koymuştu. ve sordugu sorularla evrimden ne anladıgını sergilemişti. evrimden hareketle bilimden yola çıkarak sosyolojik bulgular elde etmiş ve ateizm için bilimsel bir dayanak olarak sumuştu evrimi yani.
o yuzden senin rahatsızlıgın sadece bu karikaturden kaynaklanmadıgını geçmiş tartışmalara bakarak bu değerlendirmeyi yaptıgını ben anlıyorum.
ama inan oturanboga bunu asla anlamaz.
sadece seni ve senin gibi düşünen tüm uyeleri ironiden anlamayan cahil birileri olarak yorumlar. hepsi bu.

Sevgili Kalem Ablam,
Sitede bu resime istinaden yeni bir konunun açıldığından haberim yok. Daha öncesinde evrim teorisiyle ilgili bir konu vardır.Orada oturanboğanın ve herkesin düşüncelerini okumuştuk.

Ben bu resimi yukarıda anlattığım üzere kesinlikle art niyet olmadan kişisel fikrimi beyan ettim.Kendimce çok doğru bir saptama olarak görüyorum.Oturanboğanın kabul edip etmemesi kendi kişisel tasarrufudur. Ama binlerce üyenin inanışınıda bu tür hassas konularda göz ardı etmemek lazım.Şu varki forumda bir konu açılır bu resim yayınlanır herkes tartışır veya fikir beyan eder.Ancak sitenin en başında logo gibi durması sitenin ana düşüncesi gibi görünür.Sitenin ana düşüncesi engellikle ilgili konuları gündeme getirmek olması ve bunun kaynağı sağlam resimlerle desteklenmesi gerekir.

Şunuda açık yüreklilikle söyleyebilirim ki engelliler.biz sitesinin engellilere sağladığı yararların haddi hesabı yoktur.Engelilikle ilgili çoğu bilmediğimiz konuyu burada öğrendik.Tebrik ederim ama bu tür resimler çok güzel bir çorbanın içine sinek düşmüş örneğini yansıtır. Bu görüşüme isteyen katılır,isteyen katılmaz.Ben sadece fikrimi beyan ettim.Takdir siz değerli üyelerindir.

anlıyorum ablam. saygı duyarım goruşune.
ben şu sitenin logosuna "tanrım paradır" logosu konsa bile, isterse "biz maymudan geldik" dense bile burada yazmaya devam ederim.
çünkü beni benim adımlarım baglar sadece. bin tane logo beni temsil edemez. diyerekten pek tınmam boyle şeyleri.
zulmün oldugu yerde mazlum da vardır düsturuyla mazlumla omuz omuza el ele tutuşurum.
zulum sistemine vuracagım bir yumruk beni zevkten dört köşe etmeye kafidir.
"zulmü gordugum yerde mazlumların yanında yandaş olmaktan kaçanın canı çıksın" diyenlerdenim.
bunlar da benim goruşüm ablam.
burada bulunma sebebim engellilere layık gorulen yaşam standartlarına karşı çıkmamdır.
açık bir hapis hayatı surmelerine goz yumulmalarıdır. apaçık bir zulmün çarkında çiğnenmeleridir.
gerisini teferruat gorrum.
tabe bir de yanında sen gibi yuregi guzel kardeşlerim de varsa o yaşam alanı nasıl olursa olsun valla tadından yenmez. balı şekeri olur.
iyiki varsınız dostlarım.
selam!

Yürü ablam kim tutar seni. :) Bende herzaman için buralardayım biliyorsun. Yaklaşık iki yıldır buranın üyesıyım eger aklımda farklı bir hesap olsa burada olmazdım.Amacım engelli kardeşlerimize kendi bildiklerim doğrultusunda faydalı olmaktır.Bu bazen çok olur, bazen az olur. Yinede olur.Önemli olan ortak amaç doğruştusunda engelliye hizmet etmektir.
Değerli yorumun için teşekkür ederim.

Kendi adıma bende beğenmiyorum o resmi... Sonuçta bilimselliği kalmamış bir teori... Geçerliği kalmamış. Ama ateist düşüncenin tek dayanağı olsa gerek:)

;bt264' Alıntı:
anlıyorum ablam. saygı duyarım goruşune.
ben şu sitenin logosuna "tanrım paradır" logosu konsa bile, isterse "biz maymudan geldik" dense bile burada yazmaya devam ederim.
çünkü beni benim adımlarım baglar sadece. bin tane logo beni temsil edemez. diyerekten pek tınmam boyle şeyleri.
zulmün oldugu yerde mazlum da vardır düsturuyla mazlumla omuz omuza el ele tutuşurum.
zulum sistemine vuracagım bir yumruk beni zevkten dört köşe etmeye kafidir.
"zulmü gordugum yerde mazlumların yanında yandaş olmaktan kaçanın canı çıksın" diyenlerdenim.
bunlar da benim goruşüm ablam.
burada bulunma sebebim engellilere layık gorulen yaşam standartlarına karşı çıkmamdır.
açık bir hapis hayatı surmelerine goz yumulmalarıdır. apaçık bir zulmün çarkında çiğnenmeleridir.
gerisini teferruat gorrum.
tabe bir de yanında sen gibi yuregi guzel kardeşlerim de varsa o yaşam alanı nasıl olursa olsun valla tadından yenmez. balı şekeri olur.
iyiki varsınız dostlarım.
selam!
:) sende sizlerde iyiki varsınızz iyikii şükür allahım sayınızı artırır inş:)

Üst Alt