Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofren devlet memuru arkadaşlar, çalışma yaşamınıza dair deneyimleriniz..?

erbin

Üye
Konular
27
Reaksiyonlar
20
Tüm Şizofren Devlet Memuru Arkadaşlara Merhabalar

Şizofren Devlet Memuru arkadaşlar; Size bir kaç sorum var. Devlet memurluğunu başarıyla yapabiliyor musunuz ? Çalışırken atak geçirdiğiniz zamanlar oluyor mu ? Çalıştığınız kurumlarda amirlerinizle ve mesai arkadaşlarınızla aranız nasıl ? Bazı engelli memurlar mesaiye normal memurlardan daha geç başlıyorlar diye bir yerde okumuştum. Siz çalıştığınız devlet kurumunda mesaiye saat kaçta geliyorsunuz, mesaiden saat kaçta ayrılıyorsunuz ?

Sorularımı sadece Şizofren Devlet Memuru arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.

Son düzenleme:
O.O.P. olarak ben 2019 NİSAN dan beridir kamu kurumunda "HİZMETLİ" olarak mesaime 07.45 / 17.00 devam etmekteyim ben.

ayDÜNYAvazo

Önceki mesajımda sorularımı sadece Şizofren Devlet memuru arkadaşlar cevaplasınlar diye yazmıştım.

ayDÜNYAvazo

Sen Memur değilsin. Hizmetliymişsin ama.

İlk mesajımdaki sorularımı sadece Şizofren Devlet Memuru arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.

Son düzenleme:
İşyerinde kabul görme anlamında hiçbir sıkıntı yaşamadım. Mesai arkadaşlarımla, herkesle muhabbetim iyi. Yaptığım işler de (kurum telefonu,fotokopi) kolay. Atak falan nadiren oluyor. Mesaiye normal saatinde başlıyorum ve bitiriyorum.Genel anlamda işimden memnunum.

koraltay

Vereceğim cevaplar için memnun olabilirsiniz ve olmanız dileğiyle.

İşe geç kaldığım oluyor elimden geldikçe erken gelmeye uğraşıyorum. Uyku problemim 15 yaşından beri var. Öncesinde de vardı ama 15 yaşındayken eczaneden uyku ilacı almıştım onun için o tarihin uykularımın artık ciddi olarak bozulduğu tarih olduğunu düşünüyorum.

Çalışma saatleri 8:30 - 17:30 Amirlerimle ve İş arkadaşlarımla aramda sıkıntı yok herkes işinde burada. Önceki çalıştığım yerde aynı şekilde. İşimi düzgün yapıyorum hatasız sıkıntısız sorunsuz çalışıyorum.
Devletin işi yere düşmez. İşleri yetiştiriyorum Mesaiden sonraya iş kaldığıda oluyor. İş öncelikli çalışıyorum.

Atak Olayı İle İlgili

Atak olayını farklı anlamış millet. Atak geçirmeyi Şemsiye gibi düşünün. Teşbihte hata olmaz... Atak geçirdin işin bitti. Atak sayısıyla ilgili olarak; Atak geçiren hastanın dünyası birdaha aydınlanmamak üzere kararır. İlaca ve tedaviye direnç gelişir. Hastalık ağır bir tabloya ve içinden çıkılmaz bir hale dönüşür.

Atak Can sıkıntısı moral bozukluğu değildir... Canı sıkılan atak geçirdiğini sanıyor. Hergün atak geçiriyorum diyen moloz da gördüm sitede. Ben şizofreninin zeki çevik ve akıllı olanını severim.

Tanımlamaları düzgün yapın. Element Uydurmayın...

Şizofrenide Atak geçirenin her türlü hayatı Biter Çalışamaz hale gelir. Atak geçirmemek için Dua edin ne gerekliyorsa yapın. Amaç iyileşmek olsun İleri gitmek olsun.

perseküsyon

Yazdıklarından anladığım kadarıyla sen Remisyon dönemine girmişsin. Sen ilaçlarını kullanmaya devam edeceksin değil mi ? Emekli olurken engelli memur emekliliğinden faydalanacak mısın ?

zaferim34

Kaç yaşındasın ? Kaç senelik devlet memurusun ? Milli Eğitim de mi çalışıyorsun ? Engelli raporunda engel oranın yüzde kaç ? Emekli olurken engelli memur emekliliğinden faydalanacak mısın ?

Bu sorularıma da cevap verirsen memnun olurum.

koraltay

Aynen .. remisyon dönemindeyim Doktorum da aynı şeyi söylüyor. Tabi ki ilaçlarımı düzenli kullanıyorum. Erken engelli emekliliği düşünmüyorum. 4 senem kaldı; büyük laf olmasın ama 12 senedir aynı kurumdayım. Gidebildiği yere kadar devam edeceğim. Emekli olsam maaş düşecek ve boş oturmaktan sıkılacağım. İlginize teşekkür ederim.

Şizofrenim. Takım elbise giyip, sinek kaydı tıraş olunca şizofreniye benzemiyormuşum!

Tüm Şizofren arkadaşlara Merhabalar.

Arkadaşlar; Ben Şizofren hastasıyım. 15 senedir tedavi görüyorum. İleri derecede bir Şizofren değilim. Şu an Remisyon döneminde değilim yani büyük oranda iyileşmişte değilim. Şizofren tedavi ilaçlarımı ömür boyu kullanacağım. Bir kamu kurumunda engelli memur pozisyonunda çalışıyorum. 5 senedir memurluk yapıyorum. Çalıştığım 5 sene boyunca psikolojik hastalığım sebebiyle genelde takım elbise giyemiyorum. Amirlerim çalışırken takım elbise giyemediğimi hastalığım sebebiyle anlayışla karşılıyorlar. Psikolojik hastalığım dolayısıyla her gün sinek kaydı sakal traşı da olamıyorum. Haftada bir kere sakal traşı oluyorum. Çalıştığım kurumda her gün sinek kaydı sakal traşı olamadığımı da amirlerim psikolojik hastalığım sebebiyle anlayışla karşılıyorlar. Geçtiğimiz Pazar günü bir alışveriş merkezinde gezerken eski bir komşumla karşılaştım. Komşum beni tesadüfen alışveriş merkezinde traşlı ve takım elbiseli vaziyette gördü. Komşumla uzun süre sohbet ettim. Komşumla sohbetimiz koyulaştı. Komşuma sohbetim esnasında Şizofren hastası olduğumu söyledim. Komşum bana sen dış görünüş olarak Şizofren birine benzemiyorsun dedi. Komşum bana Şizofrenlerin tipi çok değişik ve dikkat çekici oluyorlar dedi. Ben senin Şizofren olduğuna inanmıyorum ve asla inanmam dedi. Ben komşuma göre Şizofren birine benzemiyormuşum. Komşum benim Şizofren hastası olduğuma inanmıyor.

Arkadaşlar Türkiye de toplumda bir insanın engelli olarak kabul edilebilmesi için illaki o insanın dış görünüşünde fiziksel bir engellilik mi olması gerekir ? Türk toplumunda bazı insanlar bir insanın dış görünüşün de fiziksel bir engel olmayınca o insana engelli gözüyle bakmıyorlar veya o insanın engelli olduğuna inanmıyorlar. Toplumumuz da böyle çok sayıda insan var. Sizler bahsettiğim bu insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Son düzenleme:
koraltay

Merhaba, Öncelikle Geçmiş olsun,

Ben de şizofreni hastasıyım. Kelime kirli bir kere: Şizofren deyince insanlar çok tiksinç bir durum algılıyorlar. Ve iyi durumda bir şizofreni hastasına bunu yakıştırmıyorlar. Bütün mesele bu.

Ben de daha önce bu durumu tanıştığım insanlara belirtiyordum ama artık çok lüzumlu olmadıkça söylemiyorum. Size de öneririm. Bırakın insanlar sizi biraz tanısın sonra zaten durumunuzun dedikodusu yapılınca öğrenirler durumu.

Psikiyatrlar bile kendine şizofren bir komşu istemezken durumu ortaya bu kadar dökmemeli derim ben.

Siz yine kendinizi bilin, iyilik halinde olduğunuzu bilin ama insanların önyargılarını kırmak çok zor.

Bu devirde görünüş herşey. Nasrettin Hoca zamanında bile öyleymiş. Hocanın ''ye kürküm ye'' diye bir fıkrası var: durumu özetleyen.

bende şizofreni hastasıyım kendini niye şizofreni hastalığını ispatlamak zorundasın ki

friends

Yazdığın cümlelere katılıyorum. Türkiye de yaşayan bütün Şizofren hastalarının bence bir şanssızlığı var. Bu şanssızlığın birinci sebebi ŞİZOFREN kelimesi. ŞİZOFREN kelimesi Türkçe bir kelime değil. ŞİZOFREN kelimesi kulağa hoş gelmeyen Yunanca bir kelime. Keşke bilim adamları yıllar önce biz Şizofren hastalarını Yunanca bir kelime olan ŞİZOFREN kelimesi ile değil kulağa daha hoş ve kibar gelen Fransızca veya İtalyanca başka bir kelime ile bizleri nitelendirselerdi. Böyle olsaydı toplumumuzda bu kadar çok önyargı olmazdı diye düşünüyorum.

Türkiye de yaşayan Şizofren hastalarının diğer şanssızlığı da gazetecilerin ve televizyon kanallarında haber sunanların Şizofren hastalığı hakkında tamamen yanlış bilgilere sahip olmalarıdır. Türkiye de medya da Şizofren hastaları ile ilgili cinayet haberleri yayımlanıyor. Cinayet işleyen bir kaç Şizofren hastasıyla ülkemizde yaşayan yüzlerce masum Şizofren hastası aynı kefeye konuluyor. Bu çok ama çok yanlış. Türkiye de gazetelerde ve televizyonlarda haber sunan bütün çalışanların Şizofren hastalığı hakkında uzman kişilerce bilgilendirilmesi veya eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Türkiye de şunu her yetişkin vatandaş bilmeli ki ilaçlarını düzenli kullanan ve doktor kontrolünde olan bir Şizofren hastası bırakın cinayet işlemeyi karınca bile incitmez, kimseye bir zararı olmaz.

Son düzenleme:
koraltay

Çok da yapılabilecek bir şey yok aslında. Zaman içinde insanlar bizlerle tanıştıkça bir fark oluşur ama bu on yılları alır muhtemelen.

Ben kendimden sorumluyum, elden geldiğince işimin hakkını vermeye gayret ediyorum. Belki bir kaç kuşak sonra insanlar Şizofreninin aslında korkulacak bir yanı olmadığını anlarlar.

koraltay

Bir okulda 12 yıldır GİH Sınıfı memurum. 20 yıldır Şizofreni tedavisi görüyorum.

friends

Milli Eğitimde düz bir memurun ( engelli olmayan bir memurun ) yapması gereken bütün işleri yapabiliyor musun ? Hangi ilaçları kullanıyorsun ? Engelli raporunda engel oranın yüzde kaç ? Emekli olurken engelli memur emekliliğinden faydalanacak mısın ?

koraltay
1- Maaşlar ve Ekdersler harici her işi yapıyorum. (Almak istemedim o işleri, hala da bilmiyorum.)
2- Solian 200 mg kullanıyorum. Sabah 1; akşam 1
3- %45
4- Emekli olmak fikrim yok: Maaş çok düşüyor. Boşta kalmak da istemiyorum ve Kontrol muayenesi de istemiyorum. Şuan için 65 yaşıma kadar devam ederim düşüncesindeyim.

friends

Benimde % 45 oranında engelli raporum var. Doktorlar bende çok sayıda ilaç denediler. Şu anda Meresa 200 mg adlı ilacı içiyorum. Meresa 200 mg adlı ilaçtan ben sabahları bir tane ( 200 mg ) akşamları 2 tane ( 400 mg ) kullanıyorum. İlaçların faydasını kısmi olarak görüyorum. Ömür boyu ilaç kullanacağım. Başka bir çarem yok.

koraltay

Arada küçük dalgalanmalar oluyor ruh halimde ama çok iyiyim genel olarak. 6 ay oldu sigarayı da bıraktım. Madde kullanımı, alkol, kumar vs. hiç bir kötü alışkanlığım yok. İşimi de seviyorum. Kendi halimde yaşayıp gidiyorum.

Umarım iyi bir rutini tüm Şizofreni hastaları yakalarlar.

Ömür boyu ilaç kullanmayı da kabullendim ben. Zaten bugünkü iyilik halimi ilacıma borçluyum.

Meresa'yı duymadım daha önce. Sanırım yeni nesil antipsikotik. İnşallah siz de daha iyi hissedeceğiniz günlere ulaşırsınız.

friends

Merhaba. Ben de Şizofren hastasıyım. Ben de senin gibi Milli Eğitimde Memurum. Ben Ankara da bir ortaokul da memurluk yapıyorum. 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Engelli Memur Sınavı açtı. Bu sınavda başarılı oldum ve yaşadığım şehir Ankara da bir ortaokula memur olarak atandım.

Sana biraz kendimden bahsedeceğim. Bir Şizofren olarak gündelik hayatta sana ne gibi düşünceler, halüsinasyonlar geliyor diye bana sorarsan ben sana şu cevabı veririm. Evden dışarı çıktığım andan itibaren sokaklarda, caddelerde, alışveriş merkezlerinde yürürken, bir yerde otururken çok sayıda insanın bana uzun süre ve aval aval baktıkları hissi bana geliyor. Gündelik hayatta çok sayıda insan bana uzun süre ve tuhaf tuhaf bakıyorlar. Bu bakışlardan aylarca çok rahatsız oldum. İnsanların çoğu sana gündelik hayatta neden durup dururken uzun süre sana baksınlar ki diye bana soracaksın bende sana şu cevabı veririm. Benim tipimde acayiplik var, dikkat çekici bir tipim var bundan dolayı çok sayıda insan gündelik hayatta bana uzun süre bakıyor derim. Ben hiç kimseye gündelik hayatta rahatsız edici seviyede ve uzun süre bakmıyorum ama çok sayıda insanın bana uzun süre baktıklarını hissediyorum. Bu insanların bana uzun süre bakışlarından aylarca çok ama çok rahatsız oldum. Sana yazdıklarımı 2007 yılında Ankara da Gazi Üniversitesinin Hastanesinde Psikiyatri doktoruna anlattım. Bana hastane de doktor birkaç psikiyatrik test yaptı ve bana Şizofren teşhisi koydu.

2007 yılında doktor bana Şizofreni teşhisi koydu. 2008 yılında engelli raporu aldım. Engel oranım % 50 dir. Doktorumun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıyorum. Maalesef hastalığım tam olarak iyileşmedi. Ne kadar iyileştiğimi yüzdelik rakamla ifade edersem şöyle ifade edeyim. Ben % 50 % 60 civarında iyiyim. Gündelik hayatımı çok şükür idare ettirebiliyorum. İlaçlar bir nebzede olsa beni rahatlatıyor.

2 yıllık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldum. 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği 2 yıllık üniversite mezunlarının girdiği engelli memur alımı sınavına girdim. Sınavda ruhsal engellilere sorulan sorular çok kolaydı. Bu sınavda başarılı oldum ve yaşadığım şehir Ankarada bir ortaokula memur olarak atandım. Çalıştığım okulda Okul Müdürü ve müdür yardımcıları Psikolojik yönden engelli olduğumu Şizofren olduğumu biliyorlar. Okulda benden başka bir tane daha çalışan memur var. Bu memurda psikolojik yönden engelli olduğumu biliyor. Bana okul müdürü ve müdür yardımcıları psikolojik yönden engelli olduğumu bildikleri için yapabileceğim, yaparken zorlanmayacağım işleri bana veriyorlar. Milli Eğitimde düz bir memurun, sağlıklı bir memurun bir okulda yapması gereken işlerin hepsini yapamıyorum. Ben çoğunlukla okulun getir götür işlerini yapıyorum. Çalıştığım okulla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yol süresi otobüsle yarım saat sürüyor. Ben çalıştığım okuldan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne evrak götürüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden çalıştığım okuluma evrak getiriyorum.

Son düzenleme:
erbin

Geçmiş olsun,

Hocam yüzünde çok ciddi bir yara izi veya başka bir durum yoksa kimse sana uzun uzun bakmaz. Bu biraz senin kendi kendine geliştirdiğin bir yanılgı/düşünce sanki. Başka şikayetin yoksa bu durumu aşabilirsin bence. Kendine haksızlık ediyorsun, utagaçlığın ile ilgili sanki bu durum. Bilmiyorum. İşini yap, keyfine bak. Haklı bile olsan, insanlar sana bakıyor olsalar bile bu onların sorunu. Varolmaya, Yaşamaya, Toplum içinde olmaya herkes kadar bizimde hakkımız var.

Önemli şeyler başarımışsın. Okul bitirip memur olmuşsun. Hayatını garanti altına almışsın. Daha fazlasını da yaparsın. Yapacağını kendin de biliyorsundur. İnan kimse sana uzun uzun bakmıyordur. Bana öyle bakıldığını bilsem bile ben kimseye aldırmam şahsen. Suçluluk duyacağın bir şeyleri düşünüp durmak, hayal aleminde yaşamak, takıntılı davranışlar, geçmişi sürekli sorgulamak bizim için sıkıntılı oluyor.(Bizim sıkıntılarımız oluyor.)

Oyalanacak birşeyler bul. Sevdiğin şeyleri yap, senin durumunda biri daha çok okumalı, izlemeli, dinlemeli.

Evrak getir götürü bizim okulda da arada oluyor. DYS kullanıyoruz yıllardır. Eskiye nazaran çok az oluyor İlçeye gidiş geliş bizde. Biraz daha sorumluluk üstlen kendini iyi hissedersin. Bir işi başarmak/tamamlamak insana tatmin olma duygusu sağlıyor.

Sizin ilaçla falan bir sorununuz yok gibi. İlaçlarınızı düzenli kullanın, size ne keyif veriyorsa onu yapın.

Biraz daha sosyal olun; eminim çok daha iyi olursunuz?

friends

Tavsiyelerin ve iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Bu konuya yazdığın mesajlarını bugün tek tek okudum. Mesajlarından anladığıma göre sen Remisyon dönemine girmişsin. Kendinden biraz daha bahsedersen memnun olurum. Sen nasıl Şizofren oldun ? Şizofren hastalığınla ilgili belirtilerin neler oldu ? Şizofren hastaları genelde halüsinasyon görürler. Sen Şizofren hastalığının başlangıcında görsel veya işitsel halüsinasyon gördünmü ve gündelik hayatta az da olsa halüsinasyon görüyormusun ?

Kötü bir çocukluk geçirdim. 1 yaşına gelmeden annem öldü. İçine kapalı olduğum çok dönemler oldu. Satranç oynardım hastalanmadan önce. Üniversite bitince bir anda rahatsızlık ortaya çıktı. Gerçekle bağım koptu. Hayal alemi gibi bir yerde yaşadım. İşitsel, görsel halüsinasyonlar oldu. Zor bir dönemdi ama ilaç başlayınca çabuk toparladım. Yaşama isteğim vardı. Hep daha rahat edeceğim bir hayatı istiyordum. Oldu da. Hizmet sektöründe ilaç kullandığım zamanlarda çalışmak zorunda kaldım. (Yerel market zincirinde kasiyerlik yaptım.) 2009 yılında 1900 günle malulen emekli oldum. Ama emeklilik sorunlarıma çare olmadı. (Emekli maaşı düşüktü, geçinmek zordu ve ben yalnızdım.) 2010'da ÖMSS ile memur olarak atandım. Zor günler de yaşadım ilk yıllarda. Bir boşvermişlik de vardı. 2010'da internet bağlatıp kendi geliştirmeye çalıştım. Ana amacım sigarayı bırakmaktı. Hiç alkol kullanmadım ama 25 yıllık sigara tiryakisiydim. 2021'de 6 ay önce sigarayı bıraktım. Kimseden yardım almadım sigarayı bırakmak için. 6 aydır çok iyi hissediyorum. Sanki daha evvel bir tür depresyonun içindeymişim de sigarayı bırakınca bu depresyondan çıkmış gibi hissediyorum. Biraz kendime yüklenmiştim bu sigara beni öldürecek diye; şimdi ise bırakmış olmanın huzuru var üzerimde.
Okuldan 3 - 4 öğretmen arkadaş var, arada onlarla kağıt çeviririz.
Sabahları 8'den önce uyanır okula giderim. Kahvaltımı orada eder, varsa; işimi yaparım.
4, 5 gibi evde olurum. Müzik evde hiç susmaz.
Ekşi sözlük okurum. Dizi - Film takip ederim.
Yemeğimi genelde evde kendim yaparım.
Yalnız yaşıyorum.
Sosyal medyayı takip ederim.
Bir şekilde kendimi yorup uykumu uyumaya bakıyorum.

friends

Sorularıma ayrıntılı olarak cevap verdiğin için sana çok teşekkür ederim. Benim içtiğim psikiyatrik ilaç bende uyku yapıyor. Sabahları erken kalkamıyorum. İçtiğim ilaç bende uyku yaptığı için çalıştığım okulda okul müdürümün bilgisi dahilinde mesaiye 9:30 da başlıyorum. Çalıştığım okulda engelli olmayan bir memur var o mesaiye 8:00 ta başlıyor.

Ben 39 yaşındayım. Hiç evlilik yapmadım. Evlenmeyi düşünmüyorum. Maddi durumum iyi. Evlilik için ben kendime güvenmiyorum. Evliliği kaldıramamaktan korkuyorum. Hiç evlenmeme ihtimalim yüksek.

Kaç yaşındasın ? Sen yalnız yaşıyormuşsun. Evinde tamamen yalnız mı yaşıyorsun ? Evlenmeyi istiyor musun ? Senin de benim gibi hiç evlenmeme ihtimalin yüksek mi ?

erbin

Hocam benim okulda 350 kadar öğrenci; 30 kadar öğretmen var. İlkokul ve Ortaokul beraber. Küçük bir ilçedeyim. Çok iş yok. hele yazın okul boş. Okulu ben açıyorum, ben kapıyorum. Erken çıktığım da oluyor. 09.30 normal bir saat işe başlamak için. Ama tabii sizin iş yükünüzü bilemem. Çoğu zaman elim boş oluyor.

Sabahları geç kalkma bende de oluyordu. Bana kalırsa bir depresyon/depresif durum göstergesi. Daha doğrusu ben kendimin geç kalkma durumumu öyle yorumluyorum. Sigara beni, deyim yerindeyse hımbıllaştırıyormuş, ben şuan bunun böyle olduğunu düşünüyorum.

8-10 bin adım atıyorum günlük. Okula yürüyerek gidip geliyorum. Hem spor oluyor, hem kendimi yormuş oluyorum. Akşam yorgun olunca uykuya dalmak kolay oluyor.

Kaygı durumu da etkili. Bazı zamanlarda kafaya bir şey takıp uyuyamadığım oluyordu. Dilimi ısırarak uyuyordum; dilimi ısırdığım için acısından uyandığım da oluyordu. Aylarca çare aradım buna. Şimdi anlıyorum ki bir konu hakkında kaygılandıkça uykuda kendimi gerdiğim için oluyor bu. (Akineton başlamıştım bunun için o bile fayda etmediydi.)

46 yaşımdayım. Evlenmek hayatın nihai amacı değil bence. Evlenmeden yaşayıp ölmüş milyonlarca insan vardır. Sen kendini hazır hissedersin ve karşına da biri çıkar o zaman olabilir tabii.

Önünde uzun yıllar var. Kendine hazır hissedince birileri olur, evlenirsin. Bu da bir seçenek.

10 yıldır yalnız yaşıyorum. Ev kiraları uygun ilçede. İyi kötü idare ediyorum işte.

Şizofrenide de depresyon görülebildiğini okumuştum. Bence biraz araştır. İyi durumdaysan ilaçlarla falan oynatma fazla.

Siagara, alkol varsa bırak.
Alkol kullanmadım hiç ama sigarayı bırakmada biraz tecrübeliyim. Paylaşabilirim bilgimi.

friends

Şizofren hastaları arasında sigara kullanımı çok yaygın. Sen sigarayı nasıl bıraktın ? Sigarayı kendi kendine mi bıraktın, bir uzman yardımıyla mı bıraktın ?

erbin

Sigarayı kendi kendime bıraktım. Birkaç belgesel, bir - iki kitap okudum. Konuyla ilgili küçük videolar izledim. En sonunda Nikotin Bandı ve Nikotin Sakızı kullanarak bıraktım. Tüm Süreç 10 yıl kadar sürdü ama şimdi iyiyim.

%65 kısmı bagimli işlevselliği tedavi ile kısmen düzelen.şizofreni raporum var ekpss den memur olmama engel olur mu?tanı f20.8 şizofreni teşekkürler

friends

Merhaba friends. Bu sitede senin bu konuya yazdığın mesajları ben bugün bir kere daha okudum. Sen bir Şizofren olarak bu konuya yazdığın mesajlarındaki bütün cümlelerini sağlam bir insanın, akıllı bir insanın yazdığı cümleler gibi yazmışsın. Senin mesajlarını okurken aklıma ne geldi biliyor musun ? Türkiye de çok sayıda kişinin biz Şizofren hastaları hakkında yalan, yanlış bilgileri, önyargıları var. Türkiye de çok sayıda kişi internette bu siteyi ziyaret etse senin gibi Şizofren arkadaşlarımızın yazdığı mantıklı, anlamlı cümleleri okusalar, Türkiye de çok sayıda kişinin Şizofren Hastaları hakkında ki fikirleri, önyargıları büyük oranda değişir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Üst Alt