Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni hastaları niçin oy kullanamaz?! Oy kullanan var mı?

Ocean35

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar ; 2003 yılından itibaren Şizofreni hastasıyım. Sürekli olarak Raporum var. Benim kafama takılan Konu şudur? Eğer bir hasta artık hastalığının bilincinde ve makul olumlu düşene biliyorsa , toplum adına faydalı olmaya çalışıyorsa bu tür bir yapıya sahipse, artık engelini kabul etmişse...bu ve buna benzer düşünceler taşıyorsa... Niçin Seçimlerde Oy Kullanamıyoruz. Bunu anlamış değilim. Seçim Yasası baştan sona gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.. Haksız mıyım?

Şizofren hastaları oy kullanıyor.sizin farklı bir sorun olmasın ?

Ocean35

Hakkınızda verilmiş bir kısıtlama kararı yoksa kullanabilirsiniz.

Hakan bey merhaba, Kısıtlılık ve kısıtlama kararı varsa şayet bu durumda ne yapıla bilir? Ben bu durumdan rahatsızım ve de şikayetçiyim

Ocean35

Kısıtlılığın kalkması için Sulh Hukuk'ta dava açmalısınız.

Ben kullanamıyorum. Sanırım Hakan bey'in yazdığı gibi kısıtlılık var. Raporlar öyle gösteriyor. Bu doğrultuda çünkü.. Bu durumu Nasıl aşabilirim , bilmiyorum?

Hakan bey çok teşekkür ediyorum. Bir sorum daha olacak.. Bu kararı veren Sulh hukuk mahkemesi.. Kararı alması yönünde etkileyici olarak İstanbul Adli Tıp Kurumu yazılı Karar almışsa yine gideceğim Adres yine ATK mi yoksa herhangi bir Devlet hastanesi mi

Sulh Hukuk Mahkemesi beni nereye Sevk eder sizce Hakan bey

@Ocean35

Anayasa göre (138.maddesi 1.fıkrasına göre) : "Hâkimler görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler." demektedir.

Öte yandan ATK'lara başvurulması da zorunlu değildir.

Örneğin,Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin 16.03.2006 gün ve 6060-10174 sayılı kararında:

"Adli Tıp İhtisas Dairelerince verilen raporlar mahkemece bağlayıcı değildir. Doktorun özen borcunu gerektiği gibi yerine getirip getirmediği konusunda Adli Tıp raporunda gerekçeli ve aydınlatıcı bir açıklama olmaması karşısında, mahkemece, konusunda uzman üniversite öğretim üyelerinden oluşturulacak bilirkişi kurulu aracılığı ile davacıya ait tüm raporlar incelenerek, davalının özen borcunu yerine getirip getirmediğinin, bir kusur olup olmadığının tespiti istenmeli ve sonucuna göre bir karar verilmelidir" denilmiştir.

Yine 13. Hukuk Dairesinin 06.03.2003 gün E.2002/13959 K.2003/2380 sayılı kararına göre de:

"İçeriği yönünden inandırıcı ve tatminkâr olmayan Adli Tıp Kurumu raporuna dayanılarak hüküm kurulamaz. Bu nedenle, üniversiteden seçilecek uzmanların oluşturduğu bilirkişi kurulundan rapor alınmalıdır." denilmiştir.

Bu durumda mahkeme sizi dilediği üniversite hastanesine de sevk edebilir. Burada takdir yetkisi hakimindir. Ancak siz ATK'dan rapor alınmasının zorunlu olmadığına ilişkin tezinizi öne sürerek itiraz edebilirsiniz.

Çok teşekkür ediyorum. Aydınlatıcı bir bilgi yazısı olmuş. Ellerinize Sağlık. Ben şu anda yeni nesil 3 tane antipsikotik ilaç kullanıyorum. Ayrıca düzenli olarak TRSM'ye gidiyorum. İlçe Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Üyesi'yim. Takibim düzenli yapılıyor. Tedavi sürecim de normale döndü. Uzun dönemdir Remisyonda.. Ve de hayatımı bu şekilde devam ettiyorum. Malulen de Emekliyim. Sadece Oy Kullanmak istiyorum. İnşaAllah bu amacıma ulaşırım. Saygılarımla; Hakan bey

Ocean35

Rica ederim, saygılar bizden. umarım dilediğiniz gibi sonuç alırsınız

Üst Alt