Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni hastası olan kişilerde ev temizliği vb. ihtiyaçlar için bir yardım var mı?

ertugrul06

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
2
Merhabalar

Benim abim 41 yaşında bir Şizofren Hastası. Abime 12 sene önce Şizofren teşhisi konuldu. Doktorun söylediğine göre Abim ömür boyu ilaç kullanacak. Psikiyatrist doktor abime hastalık çeşidinden dolayı evlenmeyi tavsiye etmiyor. Abim maalesef ömür boyu evlenemeyecek. Babamız vefat etti. Abim Annemle beraber yaşıyor. Annem 70 yaşında. Annem abime şu anda gündelik hayatta yemek yapıyor ve annem abimle beraber yaşadığı evin temizliğini de yapabiliyor. Abim tek başına evde kendine yemek yapamıyor ve abim ev temizliğini de hiç yapamıyor. Allah anneme uzun ömür versin. Annem bir gün vefat ederse hiç evlenemeyecek olan abimin ev temizliği ve yemek ihtiyacı nasıl karşılanacak diye ben kara kara düşünüyorum. Sizlere sorum şu: Böyle hiç evlenemeyen ve evinde yalnız yaşayan engelli insanların yemek ve ev temizliği ihtiyacı nasıl karşılanılabilir ? Zamanı gelince nereye başvurmalıyım ? Kimler bu konuda yardımcı olabiliyor ? Zamanı gelince yaşadığım il veya ilçenin belediye yetkililerine başvurmalı mıyım ? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse memnun olurum.

aynı dertten bende muzdaribim dostum....
bende 33 yaşındayım epilepsi + psikolojik hastalıklarım var annem ve babamla yaşıyorum kendi ihtiyaçlarımı kendim görebiliyorum baım dardayken annem babam yetişiyor ama kimse ömrünü yakasına dikmedi yarın birgün onlar ölünce ben ne yapacam nasıl yaşarım bugünlerde bu sorun kafamı meşgul ediyorr....
Allah hepimizin yardımcısı olsun....

Engelliler için bakım merkezleri var bildiğim kadarıyla. Kimsesiz olanlar yerleştiriliyor. Geçmiş olsun. Abinizin engelli raporu var mı ? Böyle bir rapor çıkırtılıp Aile Politikalar a müracaat edilebilir.

67m

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Abimin %50 oranında sürekli engelli raporu var. Şizofren hastalarını bakımevlerine, huzurevlerine almıyorlar diye duymuştum. Bu duyduğum yanlış bilgi de olabilir. Sizin bu konuda bilginiz var mı ?

Son düzenleme:
Bakımevleri varmış devletin aile ve sosyal politakaları bakanlığına başvurun demişlerdi bize. bende aynı durumdayım zamanı gelince koşturacağız ama şimdiden araştırmak lazım haklısın.
bilgisi olan aydınlatırsa bizi çok sevinirim..

En güzeli ötanazi yasasi allah bakim evine düşürmesin her gün bir kat sopa yersin abinizi biraz seviyorsaniz bakim evine koymazsiniz

Belediyelerin temizlikcisi geliyor yemekte veriyorlar evi varmiş engelli maaşi çikartin kendini hiçmi idare edemiyor dişarda yemek yesin

Banyosunu da hamama gitsin çok güzel hamamlar var 😂😂😂kafelere takilsin

(Gölge)

Şizofren hastalığından dolayı sürekli engelli raporu olan ve Şizofren hastalığından dolayı evlenemeyen ve evinde yalnız yaşamak zorunda kalan, kimseye bir zararı olmayan, kendi halinde Şizofren hastası birinin evine belediyeden temizlik yapmak için ve yemek vermek için gelirler mi ? Sizin bu konuda bilginiz var mı ? Ben bu konuyu araştırmadım. Araştıracağım. Ama sizin belki bu konu hakkında bilginiz vardır. Bu konu hakkında bilginiz varsa beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Bazi belediyeler veriyor bulundugunuz ilçedeki belediyeye sosyal yardimlaşmaya sorun

(Gölge) İlgin için teşekkür ederim. İkamet ettiğim il ve ilçenin belediyelerinde araştıracağım.

Şuanda ben ankaradayım ankara büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeler böyle hizmetler veriyolar. Bulunduğunuz il veya ilçe belediyesini arayıp bilgi alabilirsiniz.

Üst Alt