Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni olduktan sonra hayatınızda ne gibi değişikliler yaptınız?

xdedahii

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
160
Merhaba arkadaşlar şizofreni tanısı aldıktan sonra hayatnızda ne gibi değişikler yaptınız ?

Emekli mi oldunuz ?
İş hayatına devam edebildiniz mi?
Hastalık sizi nasıl etkiledi ne gibi tavsiyeleriniz olur ? Lütfen paylaşabilir misiniz ?

@xdedahii,
Ya hiç şizofreni olmadımdı
Yada şizofreniyi yendimdi.

Fazla bi değişiklik olmadı. 2019 yılında kamuya atandımdı. İnşallah ilerisi emeklilik.

Bende bazen düşünüyorum acaba sizoflmuyim diye bende panik atak tarzı birşey oluyor ses duyuyor muyum tam net anlamıyorum görme olarak sanki bazen böyle önümden birşey geçti gibi oluyor evdeyken falan ama tam anlayamıyorum

@xdedahii @ayDÜNYAvazo

valla şu akinetonu içmeyi bıraktım hayali düşmanlarım falan kayboluverdi

ben 2 ay hayal kurcam diye evden çıkmadım hastalık bastırınca meslek sahibi de olamadım en ağır ve en etken ilaçları kullanıyorum
EKT tedavisine de cevap veremedim

Son düzenleme:
Bana da 8 kez elektroşok yaptılar 2011 yılında
Depresyon intihar düşünceleri falan vardı
Iyileşmek varken Ardından şizofreniye kaydım

Akineton kasılma olursa verilir yoksa kasilma yutmayın boşuna

@(Gölge),
Kasılma olmuyor da halsizlik oluyor
Boşuna içiyorum evet akinetonu paranoya-huzursuzluk-anksiyete yapıyor içince

@xdedahii, bana ilk profesörum sizoaffektif dedi sonradan psikoz teşhisi koydu askerlik işlemleri yapılırken hayatım altüst oldu ama birseylerle uğraşırken kafam daha temiz oluyor sanırım bu hastalığı sürekli çalışarak sevdiğimiz bı hobiyle zaman geçirerek atlatabiliriz beyni boş bırakmaya duyguları dikkate almamaya gelmiyor direnmek şart herşey daha kötüye gidiyor aksi takdirde.

Ben hastalıktan sonra bir daha asla bilinçli olarak kötülük yapmamaya karar verdim çünkü kendimi deccal sanıp kendimi savunmaya çalışmak çok yıprattı beni. Kendimden tiksindim, kendimi tanrıya affettirmek için elimden gelen her şeyi yaptım. Şu anda dinlerin anlattığı gibi bir yaratıcıya inanmıyorum ama bu iyilik kararım hala geçerliliğini koruyor.
İyileştikten sonra sanki psikozdan sonra ölmem gerekiyormuş da ölmemişim gibi hissetmeye başladım. Hala devam ediyor. Bu bence psikozun kalıntısı çünkü ben psikozdayken öldüğümü ama buradakiyle aynı bir alternatif dünyaya geldiğimi düşünüyordum.
Bazen o kadar ağırlaşıyor ki şu an yaşadığım hayatın gerçek olmadığını bile düşünüyorum.

@Pickle, duyarlı birine benziyorsun özellikle saldırganlığı şiddeti her şartta uzak tut ozaman zihnin daha temiz hale geliyor hatta atakların bile güzelleşiyor zamanla tavsiyem. Şiddetle 😂

Bu soruyu şu yüzden sordum. Şimdi ilaçlarla iyiyim pozitif belirti hiç yok.

Ancak vücudum yavaşladı. Çalışabilir duruma geldim ama eskisi gibi çalışabilir miyim ? Bilmiyorum.

Ayrıca uzun süre işsiz kaldım. 1.5 yıl oldu.
Vasim kaldırılıyor. Doktor iyisin dedi.

Ama ben çok üşenengeç hantal biri oldum. Başka hiç bir sorunum kalmadı.

@xdedahii, dostum sen azimli nazik birine benziyorsun bence sevdiğin sporla kondisyonn yap o ara müzik dinle zihnin tekrar yeşerecek bir süre sonra pes etme mucadelende taviz verme kimseye

SABİRLA TAŞ BİLE ÇATLARMİŞ BEN O TAŞİ CATLATMAK İCİN MÜCADELEMİ VERİCEM.

@Micro123, @Breh81, bende ilaçların yan etkisi bu azimi alıyor. İstekte olmuyor. Hiçbirşey heyecan vermiyor. Aslında bu durumda halimden memnun oluyorum.

Şikayetlerim nasıl oluştu derseniz. Eskiden dışarı çıkar gezerdim film dizi izlemekten zevk alır heyacan verirdi. Şimdi bakıyorum kendime ot gibi yaşıyorum. Farkı böyle anladım

iki gündür basketbol oynuyorum bugün zorla çıktım evden cocuklar çağırdı gidiyim dedim sürekli evde dura dura enerjimiz düşüyor ondan böyle oluyor gibi geliyor sanki normalmiş gibi geliyor ama öyle değil sanırım sende evcimen mi duruyorsun sürekli enerji düzeyi artınca bence birazda olsa iyileşme olacak gibi geliyor mücadele etmek kolay değil gerçekten özellikle evden o ilk adımı atmak gerçekten yorucu geliyor sendrde aynı sanirim @xdedahii,

@xdedahii, iki gündür frekansla iyileşme meditasyonu deniyorum Fulnes gunde1-2 saat sürekli dinliyorum bazen yatarkende öyle uyuyorum bakalım faydası olucakmi sizde deneyebilirsiniz kulakliginiz varsa frekans ve titreşim uzun süreli meditasyon olarak kullanıldıginda çok fazla pozitif dönüş olmuş denemeye deger

@Breh81, bana faydası olmuyor. İlaçlar beni bu hale getiriyor. Evden çıkmak çok zor oluyor. Oturduğum yerden kalkamıyorum

Mahallenin gençleriyle baskete gidiyoz benide cagiriyolar sagolsunlar uzun süre düzenli gidersem enerji değişiminde olumlu sonuclar alacağımı düşünüyorum şuan yorgun olsam bile içimdeki enerjiyi hissedebiliyorum evde durmaktan hareketsizlik ten oluyo ben ilaç kullanmadigimdada ayniydim sanki bitmiş tükenmiş gibi ipin ucunu bırakmaya gelmiyor bence sende sevdiğin bı aktivite bul kendine yoksa evde bekleyerek yada takviye ilaç alarak bu durumun geçmesi çok zor @xdedahii,

@Breh81, öyle bir imkanım akşama kadar pc başındayım. Hiç dışarı çıkmıyorum

Anlaşılan inancınızı kaybetmek üzeresiniz bence bu psikozdan ataktan kaynsklanıyor bende bi ara ataist olmuştum sonradan dönfüm bilinki hastalıktan kaynaklanıyor hastalıgın şizofrenin dini inancı degiştirdiği yada aşırı insnc yaptıgı tarafımdan yaşayarak ögrenildi

@tb2nhf, hastalık beni daha da dindar yapmıştı. Hezeyan yüzünden kendini önemli biri gibi gören insanlarda bu hastalığın onları dindar yapması yaygın bir durum.
Ben çok eskiden de dinsizdim, hayat görüşümden kaynaklanıyor.

Ben 16 yaşımdan beri şizofreni sorunu yaşıyorum 39 yaşına gireceğim. Aslında şizofreni iyidir. Fena değil böyle yani

Toplumdaki yanlış algılama ve damgalama yüzünden iş görüşmelerinde beyinle ilgili sorun yaşadığımı ve atak geçirdiğimi söylüyorum. Hastayken ne olduğunu anlatıyorum. bu şekilde daha anlayışlı oluyorlar

@tb2nhf
@Pickle
Bazen ateist oluyorum bazen de kendimi tanrı tarafından seçilmiş önemli biri olarak görüyorum

Bu ikilemde gidip geliyorum

@Micro123, psikoz belirtisi bu şekilde,
Sizlerin çoğu nevroz durumumdasınız.

Psikoz olduğunuz zaman halinizden şikayetçi olmuyorsunuz. Çevrenizde olanüstü doğa olaylarının falan olduğunu düşünüp bunları kanıtlamaya çalışıyorsunuz.

Yani fantastik bilim kurgu filmlerindeki olaylar gibi inançlarınız oluyor.

Kafanı neye çok yorarsan o dönem ona göre atak geçiriyorsun genellikle de din ve Tanrı konusuna kafa yoruluyor bende de öyle oldu Tanrı var mı yok mu diye sorgularken kendimi o şekil bir atağın içinde buldum Tanrı ya da benzeri bir şey zannettim kendimi .

Üst Alt